Czytam co piszesz i jedyne co powinienieś zrobic to zapomniec o robieniu czegokolwiek sam bo bedziesz bardzo potem płakał. Dla kolekotra płaskiego 20 W/m2 to dobry wynik (bedziepisaek bedzie dużómniej) a przy odwiertach pionowych jak przyjmiesz 35-37 W/m odwiertu to będziesz bliżej prawdy. Przy odwiertach nalezy tez pamiętac o tzw leju temperaturowym czyli pierwszych 15-20 m najepiej nieliczyć. Przy wykonaniu kazdego kolektora powinien być obecny geolog który powie co w danej chwili wyciagnąłeś i ile z tego można uzyskać. Jak chcesz się pochqwlić jak dobrze jest wykonane dolne źródło to nie pisz ile jest przy -14*C bo to mógło byc pierwsze danej zimy takie ochodzenie. Powiedz lepiej ile masz na dolnym źródle po całym zesonie grzewczym wtedy pogadamy.
polecam zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690), które weszło w życie 16 grudnia 2002 r. wraz z późniejszymi zmianami tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie, a krótko nie zainstalujsz kotła na pellet w mieszkaniu, bo nie spełnisz wszystkich wymagań (kubatura, wentylacja, klasa odporności ppoż).
a musi miec jednostke zewnątrzną u siebie na dzialce??? a musi miec pompe u siebie w bloku??? a to nie może kupic ciepła od kogoś kto ma miejsce na rzeczoną pompę??? ludzi nie przesadzajcie
Zanim zaczniesz siac panikę poczytaj choć trochę o co chodzi i nie durnych pismaków którzy wietrzą tania sensację.
Po pierwsze dyrektywa o której mówisz nie zabrania stosowania kotłow gazowych czy olejowych. Dyrektywa mówi o odejściu od paliw kopalnych. Metan możena bez problemu uzyskiwać choćby w procesie fermentacji odpadów w biogazowniach i taki gaz bedzie jak najbardziej dopuszczony.
Po drugie sznujące się firmy kotlarskie już dziś mają kotły które mogą współspalać wodór (niektórzy do 20% inni nawet do 100%) takiepaliwo też nie będzie traktowane jako paliwo kopalne.
ad 1 podzielniki kosztów to jedno wielkie oszustwo i tu nie ważne jaki masz rodzaj grzejników. ad.2 nie ma znaczenia (chyba że instalacja jest miedziana, wtedy lepiej stalowe) ad.3 większość grzejników żeliwnych była dobierana na parametry 90/70.
jak masz budżet na PC solankową (gruntową) to warto w nią zainwestować (spokojnie możesz wtedy rezygnowac z drugiego źródła ciepła). Jak masz się pchać w PC powietrzną i kociol na pellet, to lepiej droższy (bardziej zautomatyzowany) pelleciak i olać PC powietrzną.
wystarczy zostac rolnikiem albo klechą i mieć w dupie te rozporządzenie... Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych. Kraje Unii Europejskiej mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.
100 l wody od 14 do 48*C to 7,9kW mówisz, ze zuzyleś 1,5kWh pradu to by dawało COP na poziomie 5,6..... nie powiem, że łżesz ale zastanów sie jak koloryzujesz wyniki
naiwny lewak.... samochody elektryczne w takiej formie jak dziś nie mają racji bytu. Nie dość że nie sa ekologiczne to jeszcze są pieruńsko awaryjne.
Pompy ciepła fajne urządzenia ale nie dla każdego sa miejsca gdzie nie da się nimi zastąpić poczciwych kotłów.
może i adwokat ale sam robisz z siebie głupka. piszesz, że masz w instrukcji czyli dokumentach bezpośrednio od viessmanna a pytasz na forum gdzi odpowiadac może kazdy