Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MariusziKasia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez MariusziKasia

  1. Ale przecież nie postawi mi go na jedynym wjeździe do ogrodu? czy takie absurdy się zdarzają?
  2. Cześć, mam pytanie ponieważ we wniosku do TAURON zaznaczyłem, że skrzynkę z prądem chciałbym mieć w miejscu zaznaczonym na czerwono, wizja nieco się zmieniła i wolałbym ją w miejscu zaznaczonym na niebiesko. Ogólnie pytanie brzmi czy ona może być w ogrodzie czy musi być w granicy bądź na drodze? Na żółto zaznaczyłem służebność po której dojeżdżam do działki
  3. Cześć, planuje wykonać ok 70m drogi dojazdowej do działki i zastanawiam się czy moja wizja jest odpowiednia. 1. Zebranie humusu ok 30-40 cm (do gliny) na szerokość ok 3m (Droga ma 4m szerokości ale zostawię po poł metra z obu stron) - Czy przejadą auta ciężarowe? droga prosta, bez zakrętów 2. Geowłóknina na całą szerokość drogi bezpośrednio na glinę (200g wystarczy?) 3. Beton kruszony lub jak się uda to gruz na ok 20cm 4. Zagęszczenie 5. Kliniec drogowy na górę 6. Zagęszczenie Czy coś powinienem jeszcze zrobić dodatkowo?
  4. Czyli wtedy wodomierz można spokojnie przenieść do kotłowi
  5. Na żadnym etapie firmy budowlane nie potrzebują wody pod ciśnieniem? ogólnie na podlewanie stropu to nawet na upartego z konewka ale myślę, że ogarnę jakąś pompkę bez problemu. Chodzi bardziej o firmy. Na którym etapie zamontowałeś licznik i w domu?
  6. Cześć, mam pytanie czy woda bieżąca jest konieczna podczas budowy domu? czy wystarczy mauzer 1000L uzupełniany na bieżąco? Czy firmy budujące muszą mieć wodę pod ciśnieniem? Wodę z wodociągów co prawda będę mieć na działce ale chciałbym uniknąć montowania kosztownej studni wodomierzowej bo licznik finalnie chciałbym zamontować w domu. Mam dwie opcje i nie wiem którą wybrać. A) Woda z wodociągów w studni z kręgów betonowych (konieczność późniejszego przeniesienia licznika do domu) ale woda pod ciśnieniem. B) Woda z mauzera przywożona przyczepką na plac budowy (nieduża odległość od miejsca w którym mogę nabierać wodę bez problemu) Jak wy robiliście?
  7. Cześć, mam pytanie czy woda bieżąca jest konieczna podczas budowy domu? czy wystarczy mauzer 1000L uzupełniany na bieżąco? Czy firmy budujące muszą mieć wodę pod ciśnieniem? Wodę z wodociągów co prawda będę mieć na działce ale chciałbym uniknąć montowania kosztownej studni wodomierzowej bo licznik finalnie chciałbym zamontować w domu. Mam dwie opcje i nie wiem którą wybrać. A) Woda z wodociągów w studni z kręgów betonowych (konieczność późniejszego przeniesienia licznika do domu) ale woda pod ciśnieniem. B) Woda z mauzera przywożona przyczepką na plac budowy (nieduża odległość od miejsca w którym mogę nabierać wodę bez problemu) Jak wy robiliście?
  8. Będąc na etapie planowania zjazdu z drogi powiatowej projektant poinformował mnie, że w trasie dojazdu do domu jest przewód i "uzgodnienia z ORANGE (administrator sieci teletechnicznej)" będzie kosztować 500zł. Poinformowałem, że przewód znajduje się pod ziemią ok 4m od planowanego zjazdu i nie potrzebuje takiej opinii na co on odpisał " to nie muszę uzgadniać sprawy z ORANGE (uzgodni to projektant który będzie projektował układ komunikacji wewnętrznej w obrębie działki przy projektowanym np. budynku) - może tak być, wtedy oczywiście nie będę tego liczył." Moje pytanie brzmi - czym jest owy układ komunikacji wewnętrznej, kto go wykonuje i czy wymaga projektu?
  9. Przeszukałem Internet i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Jestem na etapie wybierania miejsca dla domu na działce i chciałbym zostawić miejsce na przyszłościowy ewentualny drugi garaż/domek gospodarczy(ok 7m długi i 5 m szeroki) obok domu. Wiem, że odległość od granicy działki to 4m jeśli są okna i 3 m jeśli nie ma okien + różne wyjątki w zależności od działki. A jaka jest minimalna odległość garażu od domu? czy jest jakieś minimum?
  10. Jest jakiś standard albo uniwersalna wartość o ile odsunąć się od płotu aby nie było problemu z wjazdem do garażu?
  11. Pomiędzy moją działką a droga występuje dosyć duże zagłębienie terenu (ok 3m głębokie i 3 m szerokie i ciągnące się wzdłuż kilku działek przez ok 50m przy czym tylko w tym miejscu jest takie szerokie i głębokie ) Zgłosiłem się do wód polskich o określenie - stwierdzili, że nie mają tam urządzeń wodnych (prywatna działka). teraz chciałbym owy rów delikatnie zakopać i wrzucić tam przepust (podczas dużych opadów woda tam stoi (ok 15 cm wody). Pytanie - czy jeśli wrzucę tam przepust to musze robić zgłoszenie (przepust poniżej 10m) lub pozwolenie wodnoprawne(przepust powyżej 10m) czy to nie dotyczy obiektów na których wody polskie nie mają urządzeń wodnych?
  12. To, że jest tam przewód teletechniczny to wiem ponieważ jest zaznaczony na geoportalu jednak nie jestem w stanie z geoportalu odczytać jego głębokości jak i również nie mogę być pewien, że jest on w miejscu w którym wskazuje geoportal. Tak jak pisał kolega powyżej ewidencja powykonawcza mogła być zrobiona po łebkach a nei chciałbym go wyrwać przy wybieraniu ziemi pod podjazd.
  13. Na działce którą posiadam przez jej szerokość przechodzi przewód od Oragne i nie jest on kłopotliwy ale chciałbym poznać jego dokładną lokalizację oraz głębokość ponieważ muszę wybrać ziemię pod podjazd i nie chciałbym go uszkodzić - do kogo mam się zgłosić po takie infrormacje?
  14. Potrzebuję porady, aktualnie jestem na etapie projektowania zjazdu z drogi powiatowej na działkę. Posiadam już warunki od Starostwa oraz wysłałem zapytanie do biura projektowego o wycenę projektu zjazdu. Problem jest taki, że pomiędzy działka a droga jest zagłębienie terenu - które nie jest rzeką, rowem ani innym urządzeniem wodnym (posiadam pismo z wód polskich). Biuro projektowe twierdzi, że konieczne jest zgłoszenie wodnoprawne w tym przypadku i samo zgłoszenie zostało wycenione na 2300 + opłaty skarbowe 450zł. Co sądzicie na ten temat?
  15. Cześć, z informacji które udało mi się uzyskać to stosowany jest przewód jak to elektryk powiedział "stodwudziestka" i jeśli chodzi o zwiększenie mocy w późniejszym czasie to dopłaca się za moc oraz wymianę bezpiecznika na większy.
  16. Czyli najprościej mówiąc: Jaka będzie różnica jeśli zawnioskuje do Tauronu o 15kW a o 30 kW? Wiadomo, że opłata w koszcie przyłącza ale czy coś więcej? W sensie czy inny przewód idący od słupa do skrzynki?
  17. Jaka będzie różnica jeśli zawnioskuje do Tauronu o 15kW lub 30kW? Wiadomo, że opłata od kW ale coś jeszcze?
  18. @Sativum - Nie mówię, że TAURON ma wymieniać całą infrastrukturę w okolicy tylko czy będzie konieczna wymiana przewodu który bezpośrednio idzie do mojego przyłącza. Jeśli chodzi o WLZ to wiem, że robię to we własnym zakresie i tam sobie dobiorę już odpowiedni przewód. @elpapiotr, @Kaizen - Odnośnie waszego tematu to polecam poczytać : http://indywidualnyprojekt.pl/prad-budowlany-jak-go-uniknac/?fbclid=IwAR2azssUhEfZ5yIecZxtIxt_8Rb6ZmWGKkyz3dYXzQtQBjRON2neuWRLOuQ wszystko fajnie objaśnione.
  19. Jeśli wystarczająco dobrze się zorientowałem to: Ja jako właściciel działki zapłacę za przyłącz kwoty wskazane przez TAURON: (27,10 (netto)za przyłącze napowietrzne) lub 56,31 (netto)za przyłącze kablowe - ceny za kW. do 200m przyłącza. U mnie nie przekroczę tych 200m. Z tego co się zorientowałem to jest to opłata jednorazowa przyłączeniowa i tutaj nasuwa się mi pomysł czy nie zawnioskować teraz o 30 kW. I wtedy zastosują przewód o większym przekroju który pozwoli za odpowiedni zapas gdyby kiedyś zachciało mi się ogrzewania elektrycznego lub ładowarki samochodowej. Bo jeśli zawnioskuję teraz o 15 kW i potem poproszę o zmianę na 30kW to mogą żądać wymiany przewodu pomiędzy słupem a skrzynka na własny koszt?
  20. Ogólnie nie będę wnioskować o prąd budowlany. Wniosek wyślę o taryfę G11 czyli dla gospodarstw domowych. @Chris Zielonka "Kabel i tak Ty kupujesz więc założysz co zechcesz" - pomiędzy słupem a skrzynką sam kładę? @Sativum - w tabeli jest porównanie kW do A zabezpieczenia. Czy posiadasz może tabelkę w której jest informacja odnośnie kW do mm[2] przewodu?
  21. Cześć! Jestem na etapie wypełniania wniosku o określenie warunków przyłącza. Jedno z pól które muszę uzupełnić to pole: "Moc wnioskowana w kW" Na chwilę obecną chciałbym wnioskować na ok 15kW bo tyle wystarczy i jaki przewód zostanie poprowadzony od słupa do skrzynki? Jeśli za powiedzmy x lat stwierdzę, że chce ogrzewać prądem i będę potrzebować 30 kw czy konieczna będzie wymiana tego przewodu?
  22. Geoportal gov Chciałbym się dowiedzieć czy jest nadal w użyciu bo jeśli nie to zmieni nieco plan budowy.
  23. Sugeruję, że tam jest przewód ziemny ponieważ słup ( ten w okolicy pusty) zaznaczony jest w sposób pokazany na zdjęciu
  24. Przewód jest oznaczony na mapie więc fizycznie będzie się tam znajdować - nie widzę powodu do kopania bo w ten sposób nie sprawdzę czy jest w użyciu. Ja właśnie chciałbym się dowiedzieć czy jest w użyciu i jaki urząd może udzielić mi informacji na ten temat
  25. Cześć wszystkim Na działce na której chcemy wybudować dom znajduje się przewód telekomunikacyjny - w jaki sposób możemy odnaleźć właściciela przewodu oraz sprawdzić czy nadal jest w użyciu? w okolicy na mapie zaznaczone są przewody napowietrzne od słupów których fizycznie nie ma a słupy są już mocno przechylone oraz zniszczone.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...