Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

efellka

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez efellka

  1. W instrukcji jest napisane że 4 kilo żywicy, ale nie wiem ile to wyjdzie w litrach ( bo pewnie zależy to od złoża). Na zdjęciu z tyłu butli jest zapis: Pojemność: 50° dH x m3 ( 8,9 mol x m3) A w o instrukcji, że pojemność jonowymienna (rozumiem że to coś innego niż "zwykła" pojemność) wynosi: 9 °dH x m3. Czy to możliwe żeby producent zasypał butlę średnich rozmiarów tak małą ilością złoża?
  2. Witam ponownie. W międzyczasie dostaliśmy od znajomych niemiecki zmiękczacz wody firmy Grunbeck VINNI-mat VFB 50. (urządzenie jest nowe, tylko to jakiś starszy model tego producenta). Posiadam do niego polską instrukcję, ale nigdzie z niej nie wynika ile litrów i jakiego złoża jest w butli? Butla ma wymiary: wysokość 90 cm, szerokość 20 cm. Pojemność jonowymienna: 9 ( dH x m3) - w ogóle nie rozumiem co to oznacza? Najdziwniejsza jest informacja, że ilość żywicy/żwiru, wynosi: 9/0,5 (kg) Czy to możliwe żeby w butli tych rozmiarów było tak mało złoża? Bo rozumiem że tak mała ilość żywicy nie ma szans poradzić sobie z tak twardą wodą jaką posiadam?? Czy ktoś z Państwa posiada może zmiękczacz firmy Grunbeck VINNI-mat VFB 50 i może podzielić się opinią? Teraz nie wiem czy inwestować w inny większy zmiękczacz ( a muszę jeszcze zakupić stację uzdatniania na azotany, czy ten może poradzi sobie z moim poziomem twardości wody)? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki
  3. Wyniki badań: Bakterie: brak Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4 Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2 AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3 Żelazo: 76 Mangan: 22,1 TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3 Ok. Jeśli chodzi o uzdatniacz na azotany, to już mniej więcej wiem wszystko. 25 litrów złoża ( któregoś z tych które Pan polecał). Natomiast zostaje jeszcze kwestia zmiękczacza. Pojemność myślę 25-35 litrów, tylko nie wiem czy złoże Lewatit, czy jednak Ecomix lub inne multifunkcyjne? Bo tak jak pisałam wcześniej, niby normy przekroczone tylko na azotany i twardość, to jednak osad zabarwia się lekko na różowo. Co może być przyczyną?
  4. Przedstawiciel jednej z firm, zamiast drogich żywic typowo na azotany, zaproponował tanią żywicę zeolitową ( podobno poradzi sobie nawet z trzykrotnym ich przekroczeniem). Niestety w internecie nigdzie nie mogę znaleźć informacji ani opinii, na temat uzdatniania wody z azotanów zeolitem. Czy posiada Pan wiedzę w tym zakresie?
  5. Pana opinia jest bardzo pomocna, za co dziękuję. Ze względu na twardość i tak założymy zmiękczacz, tylko próbowałam ustalić czy muszę mieć dwa urządzenia ( zmiękczacz + uzdatniacz na azotany, czy poradzi sobie jedno urządzenie). Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to brałam to pod uwagę, lecz są 2 ujęcia z których potrzebowalibyśmy wody pitnej, a to już też mijało by się z celem. Chyba jednak zdecyduję się na zmiękczacz ( jeśli to możliwe proszę o polecenie złoża) i uzdatniacz na azotany ( również proszę o polecenie złoża, innego niż Purolite A520, który przy wymianie 25 litrów, stanowił by za duży koszt)
  6. Pana opinia jest bardzo pomocna, za co dziękuję. Ze względu na twardość i tak założymy zmiękczacz, tylko próbowałam ustalić czy muszę mieć dwa urządzenia ( zmiękczacz + uzdatniacz na azotany, czy poradzi sobie jedno urządzenie). Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to brałam to pod uwagę, lecz są 2 ujęcia z których potrzebowalibyśmy wody pitnej, a to już też mijało by się z celem. Chyba jednak zdecyduję się na zmiękczacz ( jeśli to możliwe proszę o polecenie złoża) i uzdatniacz na azotany ( również proszę o polecenie złoża, innego niż Purolite A520, który przy wymianie 25 litrów, stanowił by za duży koszt)
  7. Wyniki badań: Bakterie: brak Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4 Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2 AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3 Żelazo: 76 Mangan: 22,1 TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3 Niestety nie mam dokładnych danych co do zużycia. Ale określiła bym je jako standardowe, przy rodzinie 4 osobowej. Czy można określić jaka ilość złoża ( i jakiego) będzie najbardziej odpowiednia dla usunięcia twardości? Oraz ilość złoża na azotany?
  8. Dziękuję za odpowiedź. Niestety w badaniu nie określono poziomu siarczanów i pH. Czy wyniki te są niezbędne w celu ustalenia optymalnej żywicy? Którą z innych żywic na azotany ( poza Purolite A520) polecasz? I jaka ilość złoża będzie potrzebna aby pozbyć się azotanów? Jeśli chodzi o Ecomix, to zastanawiałyśmy się nad tym złożem ze względu na mangan. Chociaż poziom nie jest przekroczony, to jednak zostawia różowy nalot. Nie ukrywam że liczę się z kosztami, dlatego szukałam jednego odpowiednio dużego uzdatniacza, niż opcji uzdatniacz + zmiękczacz, bo to jednak podnosi rachunek. Czy może tak jest, że przy moich wynikach badania wody jedno urządzenie sobie nie poradzi?
  9. Czy opcja 15 litrów Purolite A520 + 15 litrów Ecomix, poradzi sobie z azotanami i twardością?? Czy złoże z Zeolitu też poradziło by sobie z azotanami?
  10. Azotany 89, 8 Twardość 482 Czy tylko uzdatniacze ze złożem Purolite A520 sobie poradzą?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...