Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

laskos

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez laskos

  1. Cześć. W projekcie wysokość pomieszczeń mam zaplanowaną na 2,67 jednak podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wys do 2,75 m. W zwiazu z pierwotna wys. Pomieszczeń, nadpproze w drzwiach tarasowych miałbyć zbrojone razem z wieńcem i razem wylane. Jednak po zmianie robi się dość pokaźna belka. Czy możliwe jest zazbroic to oddzielnie i wylać oddzielnie bez wpływu na nośność etc? Co do zbrojenia daje druty fi12: góra x3, środkiem po x1, dołem x4. Strzemiona co 15 cm. https://imagizer.imageshack.com/img922/7246/NHflze.jpg
  2. Hej, mamy dylemat w związku z otworem w stropie. Asekuracyjnie chcemy zrobić otwór w stropie pod ew. schody drewniane - na tzw. wszelki wypadek w celu adaptacji poddasza za X lat. Co sądzicie o tego typu otworze i jego dozbrojeniu? Płyta będzie zbrojona krzyżowo 15x15 drutem fi 12. Jeżeli zdecydujemy się na otwór to nie bedziemy realizować otworu pod schody strychowe umieszczone w korytarzu. Kolerm czerwonym zaznaczyłem planowany otwór, żółtym dozbrojenie otworu wszędzie 4 druty fi12. zbrojenie dolne. Górą dałbym jedynie "elki" pod kątem w celu dozbrojenia naroży. Jakieś rady, sugestie ? https://imagizer.imageshack.com/img923/563/lwawOx.png https://imagizer.imageshack.com/img922/632/idD0h5.png
  3. Deska póltorówki na blaty? Myślałem o standardowej szalunkowe calówce. Póltorówkę na sztorc jedynie. Co do stempli systemowych do rozważenia, faktycznie będzie łatwiej ogarnąć pod niwelator wówczas.
  4. Myślałem o tym ale deski którymi zaszaluje strop chce wykorzystać do deskowania dachu. Deski nie wygnie jak będzie dobrze podparta i chodzi mi właśnie o wymiary tych podpór, jakiej szerokości i wysokości będą najodpowiedniejsze. Czy np Deska 1,5cala będzie ok, czy 2x 1,5 cała lub kantowka o konkretnych wymiarach.
  5. Witam, jestem na etapie stropu. Moje pytanie brzmi jakich kantowek najlepiej użyc jako podpory pod deski tworzące blat na którym będę wylewał strop. Czy np 1 sztuka deski póltorówki na sztorc zda egzamin czy lepiej dać 2 i zbić ze sobą? Stemple drewniane. Rozstaw co 90 cm.
  6. Szukam opinii na temat blachodachówka florian model NEL czy ktoś może coś o niej powiedzieć?
  7. To trzpień w świetle ściany nośnej. Ustaliłem że dam powierzchnie ławy miejscu słupa plus druty wysmaruje wodoszczelna zaprawa cementową a potem będę betonował słup. Powinno być ok. Jeszcze przedyskutuje z kierownikiem.
  8. Hej, czy należy dać izolacje przeciwwilgociową pod słupami? W postaci folii?? Nie malowałem ław dysperbit em tylko dawałem gruba folie pvc 1,2mm. Wyczytałem w necie że nie wolno bo nie będzie to lite połączenie, a jakieś ala przegubowe. Podobno należy dodać posypać dno takiego szalunku mieszanke krystalizującą wewnątrz betonu, która zabezpieczy przed podciąganiem. Pomożecie?
  9. Hej, w piątek wylaliśmy fundamenty. Nie były robione szalunki, a beton lany był do gruntu. Poziom betonu wyznaczały szpilki z rozciągniętym sznurkiem. Wszystko wytyczone od niwelatora. Niestety podczas prac w jednym z naroznikow beton zaczepił sznurek i wylane zostało za mało betonu 2 cm, z kolei kilka metrów dalej za dużo o 3,5 cm. W pozostałych miesiącach różnica to około +/- 0,5 cm więc jest git. Pytanie moje to: ile max cm może wynosic warstwa zaprawy na 1 warstwę bloczków? Chciałem przyjąć że ława jest wylana o 2 cm za wysoko więc finalnie w niektórych miesiącach zaprawa będzie miała 4 cm grubości, a w niektórych 1,5 cm czy nie będzie potem z tym problemu? Może zrobić mocniejszą zaprawę na 1 warstwę np proporcje 1:1,5 (cement : piasek). W poniedziałek chce murować, bardzo proszę o pomoc
  10. Realne spojrzenie na temat budowy powoli zmienia nasze nastawienie na samodzielną budowe
  11. z silką temat do przemyslenia. Może z silki ściany garażu/łazienek skoro bedą lepsze parametry izolacyjne + wspomniane niżej docieplenie scian od strony garażu. Garaż, garaz 1 stanowiskowy bo ogranicza nas działka i WZty. Front domu dano nam na 17,5 m.... dodatkowo układ działki jest taki, że od głównej drogi dojazdowej mamy południe wiec musieliśmy obrócić dom, tak by w kierunku południowym wystawić rekreacyjną częsć budynku. O tym za chwile. Dodatkowo działka pierwotnie ma 30 ar, dla siebie zostawiamy 17 ar, 13 do sprzedania. Co do budowy w szczerym polu, 100 metrów wczesniej stoją nowe 3 domu, rozbudowa postępuje. Mój tesc tez budował się w polu pod lasem, 10 lat temu, teraz nawaliło tam juz około 30 domów. Także te szczere pola na obrzeżach miast znikają Co do ciepła które będziemy tracić przez garaż, dobra uwaga, izolowanie ścian rozwiąże chyba problem ? Stolarka 270x90 w garażu, to akurat poszło do zmiany na mniejsze. 2 okna doświetlające garaż. Drzwi do obsługi garażu kotłowni żeby nie otwierać bramy za każdym razem. Co do aut, w WZtach wnosiliśmy o budynek gospodarczy i jego budowa pewnie bedzie miała miejsce (po skończeniu domu), pewnie tram bedzie miejsce na kolejne auto i sprzęty o których piszesz. Dodatkowo garaż blaszak nie zniknie raptem po wybudowaniu domu, na pewno jeszcze przez krótki okres bedzie stał na działce. Już nie ma co szaleć z tymi łazienkami, jest łazienka głowna + wc z prysznicem, wydaje nam sie ze bedzie ok. Meble etc. w pokojach sypialniach nie mają znaczenia, wiec nie ma co sie marwić o relacje rodzinne akurat mamy 2 dzieci i telewizory to ostatnia forma rozrywki Stół w kuchni z racji tego, żeby nie chodzić z jedzeniem (sniadania, kolacja etc) do jadalni, co jest niewygodne i zaraz robi sie mnóstwo sprzątania. Jadalnia zaplanowana została na weekendowe jedzenie, gościny etc. długo mysleliśmy nad tym i to rozwiąanie nam jak najbardzie pasuje. Kuchnia zamknięta, ponieważ nie chcemy by z kanapy, stołu jadalni było widać gary, pełen zlew etc. Otwarta kuchnia odpada, nie jest to nasz styl. co do kosztów, jakiś czas temu excelowałem materiały do momentu wykonania stropu. wyszło mi 130 k + 20% na ew. niedoszacowenie wiec jest 150k bez robocizny. zakładam 60 k na robociznę. Nie przeliczałem dachu, bo nie wiem jak materiałowo to może wyglądać, czekamy na projekty techniczne i wtedy bedziemy wiedzieć ile materiału bedzie trzeba. ale zakładam, że SSZ wyjdzie jakies 300-330 k. Na działce mamy zaplanowaną studnię głębinową, nie bedzie wykonywana, czekamy na wodociągi i sanitarke, ma być budowana w kolejnym roku nitka. Sanitarka 3-4 lat. wiec pewnie nie bedzie oczyswzczalni tylko szambo. Szkoda kasy w oczyszczalnie którą potem nie bede wykorzystywał bo bedzie trzeba podłączyć się do sieci miejskiej. I tak jak widać, ogrzewanie gazem. Kotłownia większa, bo jak zechcemy mieć studnie głębinową to na pewno bedzie musiała pojawić się SUW, a jak nie bedzie takije potrzeby to bedzie to dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy.
  12. Wykorzystanie w razie "w", nie konieczne. To jest alternatywne rozwiązanie. A tak to bedzie to tylko zwykła graciarnia. Dzięki za wszystkie słowa, realnego spojrzenia na tematykę. Faktycznie jest w tym sporo racji, sami możemy się grzebać w tym latami i wpompować kupę kasy i jeszcze coś spartolić. Trzeba bedzie tak jak piszecie, mocno sie nad tym zastanowić. Dam znać jaka decyzje podjęliśmy i na pewno nie raz jeszcze się odezwę z wieloma pytaniami na etapie realizacji, czy to samodzielnej czy to korzystając z usług ekip. co do samego projektu. macie jakieś uwagi? propozycje? Ktoś pisał, że bryła jest skomplikowana, podzielacie to zdanie? Co z tymi ścianami działowymi? Silikat bedzie lepiej wygłuszać? Może skoro cięzko go sie obrabia wykorzystać tylko do murowania sypialni i pokoi a reswzta z komórkowego ?
  13. Dosć sporo realnego spojrzenia. Dzięki
  14. trasa: praca-dom-działka 5 km, żadnych korków etc. mieszkam w 30 tys. mieście. Pracuje od 7 do 15. praca za biurkiem. Póki co praca fizyczna mi nie przeszkadza, a nawet czerpie satysfakcje z tego co zrobiłem.
  15. Dzięki wielkie za słowa wsparcia i udzielone rady, szkoda, że nie ma też pesymistów, takie wypowiedzi też są potrzebne część tego co mówicie już zrealizowałem: - ogrodzenie jest - brama dzisiaj zrobiona - zostało jeszcze siatkę naciągnac - garaż jest (nawet wylewka betonowa z taczki zrobiona - taki zapał był) - dojazd do działki utwardzony we własnym zakresie Prądu i wody na działce nie mam. O mauserze pomyslałem i stoi juz w garażu od 2 miesięcy , zresztą potrzebny był do wylewki w garażu. ogólnie z logistycznego pkt widzenia niczego mi nie brakuje, wszystko mam na działce, a wartościowszy sprzęt dowożę autem. Pablo masz racje z przyczepką, orientuje się w cenach montażu haku i teściu ma mi udostepniać przyczepkę. Póki co nie bede kupował, ale pewnie mnie to nie ominie. Co do silikatu na działówki popytam, policze dzieki za podpowiedź. Dobrze, żeby każde z pomieszczeń nie ingerowało hałasem w drugie Co do rozpoczęcia budowy, planujemy ruszyć we wrześniu, mam wstępnie dogadany urlop na cały miesiąc i w tym czasie chce zrobićjak najwiecej. Czy to będzie odpowiednie? czy nie lepiej rozdzielić to na 2-3 tur? - 1 tydzień - ławy fundamentowe :: kopanie :: szalowanie :: zalewanie :: izolacja pozioma - 2-3 tygodni :: murowanie ścianki fundamentowej :: izolacje :: przepusty/ hydraulika :: zasyp (jak sie uda) - 1 tydzień :: rozpoczęcie murowania - koniec urlopu dalsze murowanie po godzinach i weekendami. duzo czasu nie bedzie to bedzie to juz październik, a dzien coraz krótszy. wiec pewnie jak udami sie wyjść z fundamentów to bedzie sukces. Dobrze zakładam? 19Tomek65 Strop monolityczny dlatego, że planujemy zaadaptować poddasze na coś ala miejsce rozrwyki, ping pong, projektor, a co sugerujesz inne rozwiązanie? Slyder Myślałem o tym by nawiązać współpracę z jakimś majstrem który by ew. wpadał na budowę pomóc przy czymś trudniejszym lub doradzić spojrzeć czy wszystko ok. Co do zlecania murowania, zobacze jak bede zaczynał. Myślę ze nie będzie źle Kilka fotek z dotychczasowej pracy
  16. Witam, wraz z żoną planujemy rozpoczęcie jeszcze w tym roku wrzesień/październik budowy domu systemem gospodarczym. Przyznam, że naoglądaliśmy się na YT materiałów gdzie ludzie niezwiązani z budownictwem sami stawiają swoje domy i idąc tym tropem narodził się w naszych głowach by spróbować własnie samemu. Tutaj pojawia się wiele pytań: - czy damy radę? - jak dużo czasu będziemy potrzebować, jeżeli budowę będziemy realizować poświęcając czas tak jak byśmy normalnie chodzili do pracy, czyli od 7.00 do 16-17.00? - jak powinienem sie przygotować do budowy? - jaki powinienem skompletowa sprzęt / narzedzia? :: posiadam podstawowe narzedzia, i elektronarzędzia akumulatorowe, dodatkowo betoniarkę, prąd w postaci agregatu - czy jeden pomocnik będzie wystarczający? . . Patrzac na to jak przedstawiaja sie ceny za wymurowanie budynku od fundamentów po strop w mojej okolicy to klęska. 250-300 zł/m.kw. pow. użytkowej. Budowę zamierzam realizować samodzielnie + opłacanego pomocnika, sporadycznie pomoc rodziny. Jeżeli chodzi o moje doświadczenie to w murowaniu nie mam go w ogóle, jedynie co to jakieś drobne prace wykończeniowe. Lewych rak do pracy nie mam, głowy i mięśni używać umiem no i to tyle Poza tym mam teścia, który swój pierwszy dom murował samodzielnie od A do Z (jakieś 20 lat temu) i drugi dom 10 lat temu (tem drugi to juz robiła ekipa, ale sporo prac robił też sam). Wiec teściu służyłby pomocą merytoryczną, radą etc. bo sił też już nie tyle co te 20 lat temu wiec do roboty nie bede go brał Co do domu to: - pow. użytkowa 175 m.kw. - jednokondygnacyjny - bez piwnicy - fundament na ławach, z bloczka betonowego - ściany nośne i działowe betonkomórkowx - strop monolityczny Prace które chce realizować sam: - ławy fundamentowe (kopanie koparka, wylewanie z gruchy + pompa) - murowania ścianki fundamentowej - murowanie ścian nośnych i działowych - strop (opcjonalnie) - elektryka (tesć elektryk) - hydraulika w tym: podłogówka (wspólnie z teściem sam robiłw nowym domu) - rekuperacja (jak starczy sił i zapału (wspólnie z teściem, sam robiłw nowym domu i działa dobrze) Prace do zlecenia - strop (opcjonalnie) - więźba - pokrycie - stolarka okienna i drzwiowa - kotłownia poniżej rzut koncepcyjny domu. Projekt obecnie znajduje sie na etapie opracowania konstrukcyjnego, niebawem mamy otrzymac całośc dokumentacji by móc wystąpić o pozwolenie na budowę. W korytarzu nad szafą zaplanowaliśmy otwór na ew. schody, wejście na strych z garażu, tutaj również został zaznaczony otwór w stropie, schody stalowe.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...