Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

e.amper

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

O e.amper

  • Urodziny 14.09.1989

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kety
  • Kod pocztowy
    32-650
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

e.amper's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam Stanąłem nad nie lada zadaniem jak zmodernizować w domu w przyszłym roku instalacje C.O. Tak na szybko dom około 300m2. 10cm styro ocieplenie, grube mury. 3 kondygnacje plus garaż. Aktualnie kopciuch ale zmiana na kocioł gazowy plus PCW jako układ biwalentny.(takie założenia) Na każdej kondygnacji mieszka inna rodzina narazie parter i 1piętro są połączone razem. 2piętro ogrzewane osobno poprzez piecyk gazowy CO/CWU. Planuje drugie piętro ściągnąć do kotłowni z racji ze piecyk ma 12 lat i długo nie pociągnie. 1piętro i parter chce rozdzielić na osobne obwody grzewcze. Czy to ma sens ? Kolejnym pytaniem jakie się nasuwa to jak sterować osobnym obiegami ? Myślałem dokupić regulator pokojowy na parter i 1piętro bo na 2piętrze mam. Kupić 3 pompy obiegowe i sterować każdym obiegiem osobno ? Grzejniki na tych piętrach stare żeliwne. Zastanawiam się czy jest sens kupować tyle tych pompek może zamontować jedna na cały dom a na grzejniki zamontować głowice termostatyczne ?
  2. Po przeanalizowaniu OZC i późniejszych rzeczywistych zużyć w podobnych domkach o podobnym ociepleniu i metrażu oraz mojej kalkulacji pogodowej w excelu wywnioskowałem ze będzie to ok. 4-5MWh na potrzeby CO. Zrezygnuje z montażu GWC. Odrazu jak bumerang wraca niechciana przez mnie pompa PW. Gazu na działce brak. Analizując opłacalność pompy gruntowej to przyjmując optymistyczny wariant z firmy ecopol za 15k i wykonanie DZ „tymi ręcami” za około 5k, spiralny typu helix.Mam nie wielką działkę więc kolektor poziomy nie wchodzi w grę. To całość z kotłownią w bardzo optymistycznym wariancie jest to kwota 25k PLN. I tak do końca nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy podejrzewam ze będzie okej wszystko smigac przez lata ale zamiast tego może przeprosić się z PC-PW i zrobic to z klimatyzatora w cenie 5k PLN wiem wiem zaraz napiszecie ze jednostka używana… ale można naprawdę gdy się poszuka znaleść nowe albo dwuletnie jednostki. Co mnie do tego skłoniło jednak liczby. SCOP takie pompy przyjmuje w granicy „3” Natomiast gruntówki pewnie w okolicy 4-4-5 Idąc dalej tym tokiem pompa PW przy zapotrzebowaniu 5MWh zużyje 1,66MWh. A gruntówka 1,11MWh nie wiem czy to jest z pompą obiegową czy nie ale przyjmijmy ze tak. Różnica to 500kWh czyli na dzień dzisjszy w taniej taryfie 175zl a w droższej 325zl. Czyli licząc wydatki itd… różnica na instalacji wyjdzie około 20k to te 20k/325zl=Wychodzi 61 lat ! Co do podwyższenia COP niezależnie której pompy czy jest warto ułożyć najgęściej jak się da rurek w podłodze aby uzyskać jak największa możliwą powierzchnie grzewcza ? Bo COP przecież w głównej mierze zależy od różnicy temp. DZ i GZ ? Czy to może mieć sens ? Co o tym myśleć ?
  3. Co do sprawności GWC + reku. Reku sobie radzi przy minusowych temp. tylko proszę mi napisać czym sobie radzi grzałkami ? Czyli czystym prądem? GWC oferuje oprócz stabilnych temp. Możliwość filtracyjne i odpowiednią wilgotność powietrza. Reku przecież nie grzeje tylko zapobiega ubytkowi energii w domu. Zastanawia mnie też fakt czemu montuje się GWC w dużych inwestycjach za kolosalne pieniądze ? Mówicie OZC, mówicie mam nie brać pod uwagę dwóch faktycznych zim. Tylko podporządkować się do -20 tak jak wcześniej to robili z kopciuchami. Trzeba wziąć pod uwagę że klimat się zmienia i w naszej części Europy będą coraz łagodniejsze zimy. Fixy nie wszędzie a okna w pokojach to połączenia fixa z skrzydłem. Co do PC do cwu i wilgotności to muszę zadzwonić i się upewnić podejrzewam ze nie będzie problemu tylko będzie się skraplał duża ilość kondensatu. To może zamiast PC CWU zainstalować kolektory słoneczne ? Ogrzewanie płaszczyznowe czyli podłogówka czyli ogrzewanie akumulacyjne, plus silka zewnątrz i wewnątrz zawsze coś się zakumuluje w samej płycie. Cezary dalej nie odpowiedziałeś po co zainstalowałeś PC czy zapotrzebowanie było na tyle duże że zrezygnowałeś z ogrzewania buforem ?
  4. Co do gwc to jestem przekonany by zrobić nie tylko z powodu samego zamarzania czy wykraplania się powietrza zimą ale mamy przy zastosowaniu np. Zeolitu genialny filtr. Wilgotność powietrzna tez na plus. Wiadomo klimy bie zastąpi i to jest pewne ale wiem jak działa klima i świadomie jej nie chce w domu. PC aristona pobiera 100-200m3/h nominalnie czyli ciepło odpadowe o temp 15s. Mogę przepuścić spokojnie przez pompę i wypuści z domu powietrze o temp np.2 stopnie. Czyli moim zdaniem nie jest to jakieś niepotrzebne wentylowanie i przepchanie powietrza tylko te 100-150m3/h to chyba bardziej minimum przy 3 domowników na 120m2 ? W sumie dobry pomysł z tym licznikiem EE. Patrzę na twoją stopkę i widzę dom tez dobrze ocieplony z reku i podobnymi m2. I widzę ze zedydowales się na gruntową pompę ciepła czym było to podyktowane ? Twoim widzimy mi się po prostu chciałeś mieć ? Czy jednak aspekty ekonomiczne zużycia energii w domu ?
  5. Witam Planuje budowę domku parterowego 122m2 w większości w własnym zakresie. Po przeanalizowaniu tak jak wielu z was setki wątków począwszy od fundamentów a skończywszy na dachu. Wnioski wysuwają się takie. Fundament: plyta na szkle piankowym 40cm plus 5-10 cm na płycie pod wylewkę dodatkowy plus to łatwość poprowadzenia różnych instalacji. Ściany zewnętrzne silka E18 albo E24 docieplone 20cm styro mozliwe dobrej lambdzie, w zależności od dostępności. Ściany wewnętrze również silka. Dach: wiążący bez deskowania z dachówką betonową jako ocieplenie patrząc od wewnątrz budynku to płyta pir 8-10cm obustronnie z okładziny aluminiowej a na to celuloza grubości 20cm. Okna bez przesadnej lambdy ale trzy szybowe z Fixami. Ta prostsza cześć za nami teraz czas na wentylacje i ogrzewanie. I tu zaczynają się schody bo czytając analizując i zagłębiając się coraz bardziej nie mogę doszukać się logiki zarówno u wykonawców jak i inwestorów. Patrząc na moje ocieplenie budynku przegrody wychodzą mi na poziomie domu pasywnego. Będę montował WM z rekuperacją oraz GWC jednej z polskich firm także mam pewność ze to działa i przynosi wymierne korzyści zimą. Dodatkowo PC do CWU zasilana z ciepła odpadowego z reku. Teraz klu całego zamieszania ogrzewanie. No właśnie co z nim po przeanalizowaniu fotowoltaliki plus maty grzewcze przez kociol gazowy po pompę ciepła doszedłem do wniosku ze zrobię standardowe ogrzewanie płaszczyznwe po całym domu.pierwsze dwa sezony będę grzał kotlem elektrycznym, założę ciepłomierz i zobaczę czy wgl warto coś zmieniać, czy warto wybrać inne źródło ciepła. Bo jeśli by się okazało ze będzie to wydatek ok. 1000zl to moim zdaniem nie ma co się bawić pompy ciepła czy inne wynalazki. Ewentualnie przyglądać jak będzie się rozwijała technologia perowskitów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...