
Szumal
Użytkownicy-
Liczba zawartości
14 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Warszawa
-
Województwo
mazowieckie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
Szumal's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
15
Reputacja
-
Tynk silikonowy jakiej firmy?
Szumal odpowiedział e-mól → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Panowie, pomocy, czym NAJLEPIEJ ogarnąć komin systemowy (izolowany Schiedel Stabil) nad połacią dachową? Chce żeby był jak elewacja (zwykły biały z barankiem 1,5 albo 2mm), ale nad doktoryzowaniem się nad elewacją mam czas do wiosny a nad kominem nie mam bo dekarze chcą mieć go na gotowo przed obróbkami, a u mnie już więźba leci. Zależy mi przede wszystkim na trwałości żeby się tam nie wdrapywać za 2-3 lata i nie poprawiać jak coś odpadnie. Drugi warunek to łatwość aplikacji bo będzie to robić lokalna ekipa z wioski (nikt inny się raczej nie podejmie takiego małego zakresu) Z racji śmiesznie małej powierzchni cena nie gra roli. Co będzie najtrwalsze i naprostsze na komin- silikonowy, silikatowy, akrylowy a może mineralny + farba? -
na rysunku wygląda to dwuznacznie może dlatego że w tym miejscu miał być otwór w stropie, ale otwór bedzie gdzie indziej wiec płatew bedzie na pewno ciągła. Przy okazji inne pytanie - jak prawidłowo łączyć taką długą płatew bo podejrzewam że w jednym kawałku nikt mi jej nie przywiezie?
-
Projektant nie śpi i napisał: "Jętki zrobić 8/18, belka kalenicowa 14/18, może być też 14/14. Można zastosować dodatkowo miecze między słupami a płatwiami pod kątem 45 stopni." Co do moich bazgrołów na pierwszym rysunku cisza wiec zostawiam wg oryginalnego projektu.
-
No i właśnie tym sie martwie bo sporo tych nieścisłości jak na projekt jednego małego domku. Chyba napisze do projektanta o wyjaśnienia i rozstrzygnięcie...
-
Hm, no to albo pomagają tylko ustawić dach albo usztywniają całą konstrukcje...
-
Pieczątka na projekcie jest, projekt indywidualny ale odnosze wrażenie, że sporo rozwiązań to kopiuj wklej bo np przy projekcie zbrojenia płyty fundamentowej i stropu było sporo błędów. Zresztą tu też jest mała nieścisłość bo na przekroju deska pod kalenicą ma wymiar 8x20 a na rzucie więźby już 8x18 Dach 210m2 krokwie 8x18.
-
Dzięki za odpowiedź. Jeżeli to na górze to nie sa jętki to jaką pełnią funkcję? Są podparciem dla płatwi kalenicowej czy coś jeszcze? Strop jest żelbetowy gr 18 cm. Generalnie układ z projektu mi pasuje bo tworzy wysoką i szeroką przestrzeń na poddaszu a drewna idzie o 1m3 mniej niż gdybym dał dłuższe jętki niżej na płatwiach pośrednich. Zastanawiała mnie tylko stabilność takiego rozwiązania bo dach spory kąt mały a na nim będzie jeszcze z 8 ton dachówki. Jak jest ok to tak zamówie i tak każe wykonać.
-
Musze zamówić na dniach materiał na więźbę i im dłużej patrzę na projekt tym mam większe wątpliwości czy wszystko jest ok. Ani to płatwiowo-kleszczowa ani krokwiowo-jętkowa. Czy ktoś mi wytłumaczy czemu jętki są bezpośrednio tuż pod płatwią kalenicową zamiast na płatwiach pośrednich? W jaki sposób płatwie pośrednie i słupy są zabezpieczone przed działaniem sił bocznych skoro nie są stężone poprzecznie? Czy wielką ingerencją byłoby zsunięcie o kilkanaście cm słupów podpierających płatwie i połączenie ich górą jętkami połączonymi z krokwiami (na czerwono)? W obecnym kształcie nie chciałbym kłaść jętek/kleszczy na słupach i płatwiach pośrednich bo ograniczę sobie dość mocno wysokość poddasza.
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Szumal odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Wąż pójdzie nowy, to nie problem. Gorzej z membraną w zbiorniku ciśnieniowym i rurkami PE - tych wolałbym nie wymieniać. Mam pod holenderkę podpięte normalne szambo 10m3 - jak spuszcze kilka tys litrów popłuczyn to chyba styknie? Mowisz ze lampa nic nie da, ale jak założył bym ją zaraz za głowicą na studni to w dalszym ciągu mogą mi się namnażać bakterie za lampą na instalacji? -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Szumal odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Cześć. Mam taki problem - własna studnia głębinowa 30m wywiercona przyszłościowo pod dom jednorodzinny ale póki co użytkowana na potrzeby domku holenderskiego. Z racji tymczasowości woda wyprowadzona ze studni przez kranik ogrodowy i dalej doprowadzona wężem ogrodowym ok 20m. Badania robiłem rok po wierceniu studni w czerwcu 2022. Nie mam żadnego uzdatnienia, parametry fizyczne mi odpowiadają, jest używana w celach gospodarczych nie do spożycia. Przez pierwszy sezon wszystko było ok. Rok temu pod koniec sezonu chyba zakwitła - po tygodniowej nieobecności była mętna, lekko czarna i śmierdząca. Podejrzewam że z racji wysokiej temp w wężu ogrodowym namnożyły sie bakterie i skaziły cały układ... Co powinienem zrobić przed obecnym sezonem? Wychorować studnie (w jaki sposób?), zmienić wąż, zastosować filtr UV żeby pozbyć się bakterii? W chwili obecnej montaż filtrów i lamp jest możliwy wyłącznie w kręgach obudowy studni na rurkach PE32. -
Tak, będa dwa osobne szamba w tym jedno tylko tylko pod wanne i prysznic. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - musze zrobić osobny pion/wywiewkę dla linii z WC i osobną dla linii z prysznicem ale ponad stropem mogę(ale nie musze) to spiąć w jeden przewód i ponad dach wypuścić tylko jeden kominek? Czyli kuchnia 110, podejścia od kibelków 110 z przejściem na 160 i głowny kolektor 160. Też mi sie to wydaje lepszym rozwiązaniem.
-
Mam pytanie o projekt kanalizacji: 1. w którym miejscu powinien być umieszczony pion lub piony wywiewne z wyjściem ponad dach? może jestem niedowidzący ale ja nie widzę tu żadnego. 2. po zakończeniu projektowania zapadła decyzja o bidecie w prywatnej łazience - czy schemat na czerwono jest ok? 3. czy w pomieszczeniu technicznym powinna być kratka odpływowa w podłodze (gruntowa pompa ciepła)? jeżeli tak to gdzie najlepiej i jak ją podłączyć do kolektora? Dom parterowy, dwa szamba szczelne (osobno prysznic, osobno reszta)
-
Witajcie. Mam zagwozdkę - firmy wyceniające wykonanie mojej płyty twierdzą, że w projekcie jest za dużo zbrojenia. Niektóre wcale nie chcą wyceniać jak w projekcie tylko stosują optymalizacje w postaci zbrojenia obwodowego pod ścianami nośnymi i reszta rozproszone włóknem konstrukcyjnym Fibro. Wiadomo - mniej stali+mniej układania = taniej. Wg moich obliczeń wg oryginalnego projektu potrzebuje ok 2,3 t prętów fi12 na wieniec i zbrojenie górne (wieniec 6 x fi12 + zbrojenie górą krzyżowo fi12 co15cm) i ok 200 kg siatki fi8 krzyżowo co 25cm na przeciwskurczowe zbrojenie dolne. Powierzchnia płyty to ok 120 m2 wiec wychodzi ok 21kg/m2 płyty. Dom murowany, parterowy ze strychem, Wg opinii geotechnicznej stwierdzono pierwszą kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, występują proste warunki gruntowe (glina twardoplastyczna przepleciona cienką warstwą piasku). W projekcie przewidziano nastepujące warstwy: Wylewka betonowa 7cm z ogrzewaniem podłogowym. Folia budowlana EPS 10cm Płyta żelbetowa 22cm 2x papa termozgrzewalna wywinięta na boki Folia budowlana XPS300 10cm Chudy beton gr.10cm Podsypka 20cm Zastanawiam się tylko po co ta folia pod papą albo jak zgrzać papę na folii, ale w sumie nie o to pytam. Wykonawcy przesadzają czy konstruktor przezbroił? Jeżeli zastosowałbym zbrojenie płyty górą i dołem siatką fi10 co 25cm i wieńca 4 prętami fi12 potrzebne będzie ok 1,5 t więc zejdę o 1t. P.S. zastanawiam się też jak wykonać zbrojone wieńce 24x24 pod ścianami nośnymi skoro grubość płyty to 22cm. Konstruktor się chyba nie popisał.
- 16 600 odpowiedzi
-
- abc instalacji
- alarmy
-
(i 110 więcej)
Oznaczone tagami:
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamentowa
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przed
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płyta
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- wysadzinami
- zabezpieczenie
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie prądu
- ławy