Witam,
Proszę o pomoc w wyborze ogrzewania domu oraz wody w nowo wybudowanym domu.
Dom piętrowy. Powierzchnia użytkowe 130 m2 + garaż 20 m2 + kotłownia.
W całym domu, na parterze, piętrze, garażu jest zrobiona podłogówka. W dwóch łazienkach chciałbym mieć też też po jednym kaloryferze.
Dom wybudowany według projektu https://www.dobredomy.pl/projekt/elsaV/
Ściany z gazobetonu Solbet gr. 24 cm i ocieplone styropianem grafit 15 cm. W posadzkach na parterze styropian grafit 10 cm. Dach - blachodachówka + papa + pełne deskowanie + wełna mineralna 25 cm. Okna 3 szybowe.
Z wyliczeń w kalkulatorze mam:
8,2kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
16 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie
Niestety w okolicy nie mam gazu i nie wiem kiedy będzie. Gdyby był, to zainstalowałbym piec 2-funkcyjny.
Nie chcę mieć ogrzewania na paliwa stałe, więc żadne ekogroszki czy pelety nie wchodzę w grę. Przede wszystkim dlatego że chcę mieć jak najbardziej bezobsługowy system, a po drugie przez najbliższe parę lat nie będziemy mieszkać w tym domu na stałe, a więc często przez 1-2 tygodnie w domu nikogo nie będzie. A w zimie przecież i tak trzeba temperaturę odpowiednią podtrzymywać.
A więc wygląda na to że jestem skazany na pompę ciepła. Jeżeli ktoś ma inny, lepszy pomysł to będę bardzo wdzięczny.
Nie miałem nigdy do czynienia z pompami ciepła. Więc ostatnio dużo czytałem na forach na ten temat, oglądałem filmiki ekspertów i td.
Z wyliczeń w kalkulatorze wychodzi że potrzebuję pompę o mocy 9 kW.
Na razie skłaniam się ku pompie Samsung EHS w wersji monoblock. Na drugim miejscu Panasonic Aquarea.
Ale znaleźć instalatorów pomp Samsung nie jest łatwo. Próbowałem dowiedzieć się przez chat na stronie Samsung gdzie w swojej okolicy mogę szukać ich instalatora, to mi podali namiary na jakąś firmę z Radomia, która to firma mi odpisała że oni nie instalują pomp Samsung
Dom mam 70 km na wschód od Warszawy i chciałbym mieć instalatora i serwisanta gdzieś w pobliżu (np. z Warszawy, Wyszkowa, Radzymina, Wołomina, Siedlce, Ostrów Maz.). Bo taka jedna firma z Wrocławia proponowała mi pompę no i oczywiście przeglądy gwarancyjne co rok po 300 zł + 1 zł za km dojazdu - z Wrocławia do mnie 400 km w jedną stronę.
Wysłałem zapytania do kilku firm instalujących pompy i na razie dostałem dwie odpowiedzi bardzo stanowcze: "Żaden monoblok, to nie na polskie warunki. To są pompy dla pseudo instalatorów bez uprawnień".
I oczywiście dają ofertę tylko na split (za 32.000 z montażem). A przecież 20% pomp instalowanych w Polsce to są monobloki.
Mam wrażenie, że te firmy po prostu więcej zarabiają na instalacji pomp split i potem na ich przeglądach, dlatego tak kategorycznie odradzają monobloki. Odechciewa się już z taką firmą dalej rozmawiać.
A więc podsumowując mam trzy pytania:
- czy pompa ciepła w mojej sytuacji jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem?
- czy rzeczywiście monoblok jest w polskich warunkach ryzykownym rozwiązaniem? Wiem o ryzyku zaniku prądu w mrozy i ryzyku rozszczelnienia, ale przecież na to też są jakieś sposoby.
- czy jest tu ktoś z moich okolic kto instaluje takie pompy i podejmie się dostawy i montażu?