Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

scorek2021

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

scorek2021's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Conversation Starter Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. Dzięki za wsparcie. Boje się po prostu za mocnych jednostek i przez to nieekonomicznej pracy, ale z drugiej strony mam duze okna w dwoch pokojach na poludnie i plaski dach. Ale na oko faktycznie roznice w ofertach duze nie sa.
  2. Dodaję do powyższej tabelki dwie ostatnie oferty. Zwracają uwagę doborem mniejszej mocy jednostek: Samsung Wind-Free Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 1x 2,0kW + 2x 2,5kW + 1x 3,5kW, Agregat: 10kW Mitsubishi Electric Premium (MSZ-EF) Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 3x 2,5kW + 1x 3,5kW, Agregat: 10kW Panasonic TZ Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 4x 2,0kW, Agregat: 6,8kW LG (Deluxe/Standard Plus) Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 2x 1,5kW + 2x 2,5kW, Agregat: 7,0kW Mitsubishi Electric Premium (MSZ-EF) Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 2x 1,8kW + 2x 2,5kW, Agregat: 7,2kW Na parterze wszystkie oferty są jednakowe. Na piętrze bardzo róźnie...
  3. Dzięki, wyklikam tam budynek i zobaczę co wychodzi. Po doprecyzowaniu takie oferty dostalem: Samsung Wind-Free Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 1x 2,0kW + 2x 2,5kW + 1x 3,5kW, Agregat: 10kW Mitsubishi Electric Premium Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 3x 2,5kW + 1x 3,5kW, Agregat: 10kW AUX J Smart Parter&Piętro mutli: 1x 2,0kW + 3x2,5kW + 1x5,0kW, Agregat: 12kW Panasonic TZ Parter split: 5,0kW + agregat Piętro multi: 4x 2,0kW, Agregat: 6,8kW Jak liczylem ile kW potrzeba, korzystajac z kalkulatorow w necie (dodatkowe 30% za okna na południe, dodatkowe 10% za 'poddasze'), moce jednostek wychodzą mi podobnie (ewentualnie salon z kuchnią za mało). Zastanawiam się też czy warto dopłacać do Mitsubishi czy Samsung i Panasonic też będą ok. AUX odrzucam.
  4. Powierzchnie przeszklen: na parterze: 14,85m2 na pietrze: pokoje od poludnia - jeden 5,2m2, drugi 4,5m2 pokoje od polncy - jeden 3,2m2, drugi 5,7m2 Dach plaski, kryty papą podkładową i wierzchnią, ocieplenie styropianem z dociskową warstwą wylewki. Strop gęsto-żebrowy.
  5. Czesc, Mam prosbe o opinie o dwoch ofertach, ktore otrzymalem na zrobienie klimatyzacji (uzywana bedzie do chlodzenia, nie grzania). Nowy dom, polowa blizniaka: Parter: (52m2) Salon z kuchnią z dużym HST od południa. Piętro: (90m2) 4 pokoje: 2 pokoje dzieci z oknami 'do ziemi' od południa (2x17m2), 1 biuro z oknem na pólnoc (10m2), 1 główna sypialnia z oknami na pólnoc (22m2). Oferty, ktore otrzymalismy: 1. 5 jednostek podpiętych do jednego agregatu. Klimatyzator AUX. Agregat AUX J Smart: 12kW. Salon - 5 kW Pietro - 1x2kW i 3x2,5 kW. 2. 5 jednostek podpiętych do jednego agregatu. Klimatyzator Samsung windfree (podobno bardzo delikatnie dmucha zimnym powietrzem) Jednostka zewnetrzna: 10kW. Salon - 5 kW Pietro - 1x2kW i 2x2,5 kW, 1x3,5kW Pytania: Czy wybrac AUX czy Samsung (windfree podobno super ale podobno serwis problematyczny), czy polecacie innych producentow? Chcialbym spiac to kiedys w smart home. Jak wyglada Wasz 'ranking' producentow? Czy mutlisplit na 5 jednostek (z rozna eskpozycja) ma sens? Nie bedzie to nieefektywne? Nie lepiej zrobic np multisplit tylko na pietrze, albo 2 multisplity: jeden na strone poludniowa a drugi na polnocna? Dochodzi oczywiscie koszt serwisu ale co bedzie lepiej dzialac? Rozwazalem tez kanalowke na pietrze, ale uparlem sie na sterowanie strefowo (kanalowke z 1 sterownikiem odpuszczamy) i oferta jest duzo wyzsza niz przy splitach. Dzieki z gory za kazdza opinie.
  6. Dzięki za Wasze przemyślenia (tak, ten kielich i spanie na paletach to jest dokladnie mój plan). A więc podsumowując: Wentylacja grawitacyjna w domku letniskowym szkieletowym to jak nabardziej dobra opcja, ale pod pewnymi warunkami: 1. Dom szkieletowy musi być wykonany bardzo porządnie (bo drewno, wełna nie lubi wilgoci). 2. Żeby maksymalnie zminimalizowac ryzyko wilgoci trzeba poważnie pochylić się nad projektem takiej wentylacji grawitacyjnej. ad 1] Wydaje mi się, że wykonawca, którego znalazłem będzie odpowiedni ale na 100% nigdy nie wiadomo. ad 2] Czy macie może doświadczenie jak to zrobić naprawdę profesjonalnie? Skoro od tego zależy być lub nie być mojego domku nie chciałbym niczego przeoczyć Rozumiem, że system grawitacji musi składać się z: a) zbudowania w każdym pomieszczeniu mokrym i kuchni kanału grawitacyjnego (np. z pustaków jak tutaj: https://jawar.com.pl/produkty/wentylacja/wentylacja-grawitacyjna/wentylacja-grawitacyjna-jawar/) A dodakotwo, może być wzbogacony o: b) wentylatory mechaniczne z higrostatem w łazienkach c) nawiewniki we wszystkich/wybranych oknach (też są takie z higrostatem lub z ciśnieniowe) Czy to są wszystkie możliwości? Czy myslićie, że zastosowanie a) + b) + c) załatwi sprawę?
  7. Dokładnie! Ufff jak to dobrze, że nie tylko ja tak kombinuję - już myślałem, że oszalałem. Jedyne czego się ciągle obawiam to, że taki dom szkieletowy będzie bardzo szczelny (nie wiem czy bardziej czy mniej od Twojego murowanego) i za kilka lat będzie wilgoć i pleśń. Ale mam nadzieję, że grawitacja (kominki + nawiewniki) + ustawienie jakiejś minimalnej temperatury ogrzewania domku w zimie albo ogrzewanie co jakiś czas (z tego co się orientuję i tak jest to zalecane) załatwiłyby sprawę.
  8. Ok czyli kominki wentylacyjne do pomieszczeń mokrych i kuchni oraz nawiewniki we wszystkich oknach i powinno być wg Ciebie ok? Z tego co widzę są różne rodzaje ciśnieniowe z higrosterowaniem - muszę doczytać, który będzie najlepszy. PS. wg forum nawiewniki + rolety to dobre połączenie: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?208223-Nawiewniki-i-rolety-zewn%C4%99trzne&highlight=rolety+nawiewniki a więc jeden problem odpada
  9. Hej, Piszę z prośbą o pomoc z wyborem wentylacji. Dom letniskowy Będziemy w 2022 budować dom na działce w lesie - 90m2 parterowy - w którym docelowo będziemy spędzać około 3 (max 5) miesięcy w roku. Głównie w okresach letnich, ale również w okresach przejściowych np. na chwilę we wrześniu oraz na dwa-trzy tygodnie w miesiącach zimowych grudzień-luty (święta, ferie). Technologia Szkieletowa, ściany zewnętrzne: - tynk silikonowo-silikatowy - wełna około 25 cm (10cm fasadowej + fermacell + 15cm) - folia paroizolacyjna aluminiowa - fermacell Okna 3-szybowe z roletami fasadowymi zamykanymi na okres kiedy nas nie będzie (kwestie bezpieczeństwa). Ogrzewanie Będzie komin i koza (ze względu na klimat) + kable elektryczne w wylewkach. Wentylacja Z racji oszczędności kosztów (to nie będzie przecież nasz docelowy dom) chciałem zrobić wentylację grawitacyjną ale po rozmowach z wykonawcami oraz lekturze blogów i forów internetowych zacząłem się zastanawiać nad rekuperacją. Niestety koszt jest dość wysoki - około 20k, które wolałbym przeznaczyć na inne elementy wkończenia. Rozumiem zalety takiej wentylacji ale bardziej niż korzyści płynącej z niej obawiam się pleśni i grzybów możliwych w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej (z racji dość szczelnego domu, w którym jednak sporo czasu nas nie będzie i wszystko będzie zamknięte). Czy mógłby ktoś doradzić jakieś bezpieczne rozwiązanie? Albo powiedzieć jak z doświadczenia sprawuje się wentylacja grawitacyjna w takim domu? Rozważam jeszcze grawitację + nawiewniki w oknach, tylko przepływ powietrza może być utrudniony przez rolety zewnętrzne... Z góry dzięki za każdą radę.
  10. To prawda... a przyjemnie Ci się z tego korzysta? Czy mogę zapytać jakiej firmy masz folię? Znalazłem dreamheat ale wg Kaizena to strasznie drogo, szukam (sprawdzonych) alternatyw.
  11. Ok czyli sprawa jest jasna: a) grzanie kablami - lepsza akumulacja, bo w wylewce - nadaje się do taryfy np. G12 b) grzanie folią - mniejsza akumulacja ale szybciej nagrzewają się panele Tak czy siak nie mogę przegrzać paneli więc oba rozwiązania nadają się głównie do podtrzymywania temperatury. Czyli wracając do mojego scenariusza jadąc w zimie do domu mogę sobie odpalić zdalnie grzanie a) kablami - noc przed przyjazdem (w taryfie nocnej) żeby było przyjemniej następnego dnia b) folią - kilka h przed przyjazdem
  12. Kompletnie o tym jeszcze nie pomyślałem . Rozumiem, że wentylacja mechaniczna jest zalecana w okresie długiej nieobecności w domu żeby zapobiec grzybom?
  13. Ok dowiedziałem się, że wylewka to nie problem i mogą zatopić kable grzewcze - czy są jakieś szczególnie polecane z waszego doświadczenia? Jeszcze myślę czy na podłodze zrobić kable czy folię grzewczą (np. https://dreamheat.eu/folia-grzewcza-podlogowa/) - i to i to szybko się nagrzewa i na to i na to będę mógł położyć panele - macie może jakieś wskazówki co wybrać?
  14. Jakieś 130x260=3,4 m2 ale to jest jeszcze negocjowalne, możemy dodać trochę miejsca.
  15. Zakładając, że ogarnąłbym ogrzewanie podłogowe (tak jak piszesz awaryjnie) to wydaje się być to ciekawą opcją . W salonie podłogówka + kominek/ewentualnie klima. W sypialniach klima x 2 (niestety po przeciwległych stronach domu więc chyba multisplit odpada). Czy możesz podzielić się w jakie klimatyzatory poszedłeś albo jakie rozważałeś? Jak nie to przeszukam forum .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...