Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

M1CH43L

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez M1CH43L

  1. Już są. U rodziny na wiosce był typ, co lata się budował, byle bez kredytu. Postawił cały dom, tak że stał bez stolarki i goła cegła. Tyle że dach skończył i wystawił na sprzedaż. Ostatnio, po roku z napisem sprzedam, ktoś to kupił i wykończył wraz z placem na igłę. Jak dla mnie, by znaleźć dom, prawie gotowy nie trudno znaleźć i to nawet z lat gdy był budowany przed pandemią, ale najwidoczniej inwestorowi coś nie wyszło finansowo. Nie trzeba za punkt honoru wybierać sobie zawsze budowy "TAK JAK JA CHCĘ OD A DO Z" Ja np. remontuję sobie dom, który postawił mój pradziadek. W środku przypomina bardziej blok mieszkalny, bo jest typowa klatka schodowa i 4 kawalerki, które zostały połączone w 2 mieszkania po 100m^2 oraz użytkowe podpiwniczenia. Metraże spoko mi się wydaje. Są ludzie co wolą móc rozsunąć drzwi tarasowe całe przeszklone podziwiając wielki zielony ogród i są tacy jak ja co cenią sobie lokalizację. Mogę się dosłownie skoczyć do sklepu, by coś kupić do zjedzenia, centrum też rzut beretem, za rogiem wylotówka na Katowice, a to wszystko w ciszy i spokoju. Jak chcę bliżej natury, to zawsze można do kogoś wpaść w odwiedziny
  2. Tam są wysokie pomieszczenia. Każde piętro wraz z piwnicą mają prawie 3m wysokości. Ale powiedzmy, nawet tego betonu B20 wykorzystać w roli chudziaka, na to folię, styro i znowu beton na wylewkę? Czy folię budowlaną można zamiennie używać z folią w płynie, czy jednak folia w płynie to jest tylko dodatek na pierwszą warstwę betonu i budowlana zawsze musi się znaleźć ?
  3. Cześć, wymieniam ogrzewanie z kopciucha na gazowe i przy okazji zmieniam pomieszczenie na kotłownię, by z większej zrobić użytkowe pomieszczenie z racji braku potrzeby trzymania węgla blisko. Akurat to pomieszczenie, które chcę robić, jako jedyne z innych piwniczek w tym domu(stary, zbudowany przed wojną) ma kanały kominowe i jako jedyne pomieszczenie nie ma zrobionej wylewki. Dopiero co skończyłem wywalać stare graty i trochę węgla. Podłoże nierówne. Dużo miału z węgla i piachu. Widoczny fundament w jednym miejscu Gościu co ma to zrobić, powiedział że się to odgruzuje, uzupełni braki piachem, by wyrównać poziom. Na to styropian 5cm, potem folia i beton B20 na wylewkę. Mam pytanie, czy taka kolejność jest prawidłowa? Dodam, że na pewno w takiej kolejności chce to zrobić, bo po kolei razem ustalaliśmy "koszyk" w castoramie. Oczywiście chcę do niego następnym razem zagadać o to, ale chciałbym poznać opinie innych na ten temat. Moja obawa jest taka, że na sypkie podłoże danie styropianu spowodowałoby pracowanie wylewki. W internecie znajduję tylko materiały, gdzie pierw jest wylewka, a dopiero na to folia, potem styropian i wylewka, jak i inne bzdety na warstwy. Też nie chcę robić z tego pomieszczenia niewiadomo jak dobrych warunków do mieszkania, po prostu chcę uniknąć problemów. Piach, który jest pod fundamentem, czuć że jest wilgotny. A ogólnie w środku jest sucho na wierzchniej warstwie.
  4. Witam, mam w posiadaniu taki sobie domek po dziadkach, którego budowa była rozpoczęta przed WWII i skończona kilka lat po, przez pradziadka. Jak na tamte czasy do budowania używało się wszystkiego i piwnica jest zrobiona z białego kamienia, a parter i piętro z pełnej cegły. Mam chrapkę i powoli zbliżam się z pomysłem remontu całości. Jest trochę do zrobienia jeśli chodzi prace tynkarskie, ale też mam pytania dot. kilku rzeczy, czy budynek musiałby przejść jakieś konstrukcyjne naprawy jak np. tu (sufit na korytarzu nad schodami) Budynek na przełomie lat 60/70 przechodził ankrowanie w wyniku szkód górniczych, w piwnicy również są oznaki uszkodzeń, gdzie wydaje mi się większa ilość tynku nie pomoże(może oko laika się myli) i chciałbym wiedzieć, kogo mam szukać do ocenienia tych szkód na żywo i w jaki sposób ta osoba przeprowadziłaby ewentualną naprawę. Czy mam się, nie wiem zgłosić do konserwatora zabytków, Pana Mietka z pod 6-tki czy jakiś kierownik budowy. Nie znam się w ogóle jakie instytucje są od tego, więc liczę na nakierowanie mnie. Druga sprawa to ocieplenie budynku. Budynek nie ma żadnej izolacji, a czytałem też coś o "oddychaniu" budynku. Blok w którym mieszkam został ocieplony kilka lat temu, grubym białym styropianem wraz z piwnicą i w lecie bez klimy, żyje się tu świetnie. W lecie skwar co jest na zewnątrz całkowicie nieodczuwalny, a czasem po mieszkaniu chodzę w bluzie gdy na zewnątrz jest 30C+. Dom nie ma nieregularnych kształtów, jest zwykłą kostką i zastanawia mnie czy jakieś wytyczne muszą być spełnione podczas robienia termoizolacji, czy po prostu odkopać opaskę wokół piwnicy i kleić ten styropian po dach.(ja bym tego nie robił, tylko "zaufałbym" tym co będą robić, ale chciałbym coś wiedzieć, by móc wypytać podczas wyboru wykonawcy i sprawdzić czy na pewno znają się na robocie.) Ostatnia kwestia to dach, który wygląda obecnie tak: A poddasze z kolei tak: I pytania mam dwa: Czy taką przestrzeń na poddaszu się jakoś ociepla, np. wypełniając pianą PUR/PIR czy cokolwiek natryskowo, czy to jest dobre tylko na dachy kopertowe i inne skośne i lepsza całkowicie byłaby styropapa na szczycie, a tu zostawić taki bypass powietrzny. Czy gdybym w przyszłości chciał zrobić fotowoltaikę na dachu takiego budynku, to czy trzeba wcześniej przerobić/wzmocnić konstrukcję dachu? Bo nie wydaje się jakby gdziekolwiek tam było wzmocnienie pionowe pod belkami/wiązarami na całej powierzchni i gryzie mnie po prostu ciekawość. Pozdrawiam. Mój pierwszy temat na forum jak i nie znam się na budowlance.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...