
kolek768
Użytkownicy-
Liczba zawartości
28 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez kolek768
-
Witam. Zamawiam tynk silikonowy na cokół budynku w kolorze ciemny grafit. Mam do wyboru Atlas lub Kreisel. Czy ktoś stosował tynki obu firm i mógłby podzielić się opinią? Czy generalnie jest między nimi różnica?
-
Wyblaknięcie, utrata koloru nowej kostki
kolek768 odpowiedział kolek768 → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Czy to możliwe, żeby utrata koloru widoczna za załączonych zdjęciach nastąpiła tak szybko, czyli po około miesìącu? Mysłałem, że jest to bardziej kwestia lat niż miesięcy. Druga sprawa czy to wyblaknięcie powinno się traktować jak wykwity wapienne? Bo jeśli tak to kostka może jeszcze odzyskać trochę koloruz upływem czasu. Jeśli nie to czy wskazane będzie użycie już teraz impregnatu, jeśli obrzeża mają jeszcze widoczne wykwity? -
Witam. Prawie rok temu, w kwietniu 2023 została położona kostka Bruk Bet Visio, kolor wapień dewoński. W ciągu miesiąca kostka straciła swój oryginalny kolor i bardzo mocno wyblakła. Mysłałem, że to wykwity wapienne i po sezonie deszczowym kostka będzie wyglądała lepiej, ale nie widzę zmian. Żadne impregnaty nie były stosowane. Kostka ma oryginalny kolor tylko po deszczu. Jak wyschnie to jest bardzo jasna, wyblakła i daleko jej do oryginalnego koloru. Załączam zdjęcia dla porównania po deszczu i bez deszczu. Zdjęcia w wersji bez deszczu wyszły i tak lepiej niż w rzeczywistości, bo jak świeci słońce to jest jeszcze gorzej. Na obrzeżach widać wykwity, ale czytałem, że nawet mogą pojawiać się do 3 lat. Nie wiem co może być powodem wyblaknięcia kostki - nawet jeśli z upływem czasu traci swój kolor to chyba nie powinno to się zdarzyć tak szybko?
-
Grubość obrzeża betonowego do opaski żwirowej
kolek768 odpowiedział kolek768 → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Czy występują też obrzeża 6x25? Bo z tego co widzę producenci robią 6x20 albo 8x25. Niestety nie mam jeszcze nawiezionej wystarczająco ziemi i będę musiał chyba zastosować te o wysokości 25 cm. -
Przez położeniem kostki chciałbym zrobić hydroizolację na zewnątrz pod drzwiami i oknem tarasowym. Drzwi są na plastikowym poszerzeniu, natomiast okno tarasowe na styrodurze. Jeśli folia w płynie i dysperbit nie są dobrym pomysłem to widzę 3 rozwiązania: 1. Użycie folii EPDM w płynie. Najszybsze rozwiązanie, ale też najdrożsże. 2. Użycie taśmy/membrany EPDM na pełnym kleju. Szybkie rozwiązanie, alw nie wiem czy ta gotowa warsta kleju będzie wystarczająco mocna na plastiki i styrodur. 3. Użycie taśmy/membrany EPDM bez wbudowanego kleju i zakup specjalnego kleju osobno w kiełbasie 600 ml. W tym przypadku można klej nałożyć na taśmę bez specjalnego pistoletu tylko wycisnąc i nałożyć na folię szpachelką? Będę wdzięczny za uwagi, które z rozwiązań będzie najlepsze.
-
Witam. Mam dwa pytania dotyczące możliwości zastosowania dysperbitu i folii w płynie. 1. Czy folię w płynie i dysperbit można stosować na na styropian fasadowy zaciągnięty klejem i siatką? 2. Czy folię w płynie można stosować na purenit? Mam próg od drzwi tarasowych wynonany z tego materiału. Jeśli można zarówno folię w płynie, jak i dysperbit to czy bez względu na producenta czy jednak niektóre produkty nie działaja negatywnie na styropian i purenit, a inne już tak?
-
Czy jest ktoś w stanie pomóc?
-
Hałas pompy odpowiedzialnej za piętro nie dawał mi spokoju, więc postanowiłem zmienić bieg z 3 na 2. 1. Hałas zupełnie ustał na 2 biegu kiedy chodzi tylko pompa od piętra. Jeśli jednocześnie są włączone pompy od parteru i piętra (obie na 2 biegu) to pompa od piętra delikatnie "pyrka", tak jakby miała lekkie drgania, które są słyszalne tylko w kotłowni. Mimo wszystko lepsze to niż ciągły szum na 3 biegu słyszalny w całym domu. Co może być przyczyną? 2. Jeśli na 2 biegu jest ogrzewane tylko piętro to rotametry mają mniejsze przepływy niż na 3 biegu. Czy to normalne? 3. Kiedy jednocześnie grzeje parter i piętro (obie pompy na biegu 2) to na dole są dobre przepływy, a na górze praktycznie zerowe. Co może być przyczyną?
-
Dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym dopytać jeszcze o kilka spraw, żeby mieć pewności: 1. Czy patrząc na załączone zdjęcia i filmy cała instalacja wygląda na poprawnie zamontowaną? 2. Jeżeli zbyt wysoki bieg na pompie obsługującej poddasze powoduje hałas (na pompie do parteru brak hałasu) to czy zmniejszenie biegu nie spowoduje, że poddasze będzie nagrzewało się wolniej lub będzie słabiej grzało? 3. Czy wszystkie rotamtery można rozkręcić na maksa czy są jakieś ograniczenia w maksymalnym przepływie w instalacji? Czy jak zwiększe przepływ na jakiejś pętli to będzie kosztem przepływu w innej?
-
Sprzęgło hydrualiczne jest widoczne na załączonych zdjęciach i filmie, jest to Afriso Basic. Załączam zdjęcia instalacji oraz link do filmu, gdzie jest pokazana cała instalacja.
-
Witam. Do ogrzania w domu mam 130 m2 (parter+piętro). Styropian podłogowy 17 cm, fasadowy 20 cm biały, wełna na poddaszu 30 cm. Posadzki i tynki robione w październiku zeszłego roku, ocieplenie zewnętrzne w sierpniu tego roku. To moja pierwsza zima w tym domu. Wszędzie ogrzewanie podłogowe. Temperatura zasilania na kotle gazowym kondensacyjnym ustawiona na 34 stopnie. Dom i góra temperatura na sterowniku pokojowym 20.6 stopnia. Instalacje mam ustawioną tak, że po osiągnięciu temperatury zadanej pompa przestaje pracować do momentu dolnej granicy histerezy. Październik i pierwsza połowa listopada tylko przepalałem wieczorami, natomiast ogrzewanie na stałe włączyłem 14 listopada. W ciągu ostatniego tygodnia, gdzie cały czas były ujemne temperatury średnie dzienne zużycie to 6,2 m3 za ogrzewanie + CWU. Czy to dużo biorąc pod uwagę, że to pierwsza zima kiedy dom jest ogrzewany?
- 15 421 odpowiedzi
-
- 01.17
- 12.16
-
(i 114 więcej)
Oznaczone tagami:
- 01.17
- 12.16
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gazem
- gazu
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- jakie macie zużycie
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- koszt ogrzewania domu samym gazem
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płacicie?
- rachunek
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie
- zużycie prądu
- ławy
-
To są rotametry Prandelli.
-
Załączam zdjęcia instalacji, rotametrów, oraz podłogówki niektórych pomieszczeń w trakcie kładzenia. Ponieważ męczy mnie temat instalacji, bardzo proszę o pomoc w poniższych sprawach: 1. Hałas kiedy włącza się ogrzewanie piętra. Przy ogrzewaniu wody oraz podłogówce na parterze nie ma tego dźwięku, natomiast jak załączam górę to oprócz lekkiego szumu kotła (którego praktycznie nie słychać), pojawia się stałe buczenie w tle, które rozchodzi się po całym domu. Załączam linki do filmów - porównanie jak jest cicho gdy pracuje przy ogrzewaniu parteru, a jak głośno ogrzewając piętro. Ciężko mi zlokalizować skąd dokładnie pochodzi ten dźwięk. Dźwięku nie słychać odtwarzając filmy na komputrze. 2. Ocena instalacji oraz skrzynek z rotametrami - czy to wygląda w porządku? 3. Rotametry - Mam zainstalowane magnetyczne. Na zdjęciach niektóre prawie nie mają przepływu, ale w rzeczywistości grzeją, natomiast cięzko mi ocenić czy po przestawieniu nie byłoby lepiej. - czy można wszystkie rotametry odkręcić na maksimum czy jest jakieś ograniczenie? - w jaki sposób je regulować? Największy przepływ na najdłuższych pętlach? - czy jak grzeje jednocześnie parter i piętro to przepływy na rotametrach powinny być takie same jakbym ogrzewał tylko sam dół lub górę czy bedą wtedy mniejsze? - czy to możliwe, że przepływy w tych prawie zerowych są prawidłowe, tylko rotamtery magnetyczne zacinają się? Kiedyś mi tak powiedział hydraulik, że czasami się zacinają, ale mimo to działają. Czasami jak puknę to opada w dół lub gdy zbliżę śrubokręt to też idzie na dół, więc tak faktycznie może się zdarzyć? 3. Niestety mam ustawione, że po osiągnięciu temperatury zadanej pompa się wyłącza. Hydraulik wspominał, że w obecnym systemie nie mam możliwości, żeby ustawić ciągłą pracę pompy. Jest to dla mnie utrudnienie, ponieważ posadzka wychładza się po osiągnięciu temperatury zadanej i ponownie mija kilka godzin zanim się nagrzeje. - patrząc na moją instalację czego potrzeba, żeby pompa mogła pracować cały czas nawet po osiągnięciu temperatury zadanej (choćby na minimalnej mocy)? - czy przy kotle kondensacyjnym i ogrzewaniu podłogowym wskazana jest ciągła praca pompy czy faktycznie powinna się wyłączać? - czy rozwiązanie z pompą pracująca nawet po osiągnięciu temperatury zadanej to powszechne rozwiązanie i czy rzeczywiście jest w stanie podtrzymać osiągniętą temperaturę, poprawiając przy tym komfort cieplny? Z góry dziękuję za pomoc.
-
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze ostatnie pytania na koniec, żeby mieć pełny obraz: 1. Czy kocioł grzejąc jednocześnie parter i piętro wolniej nagrzewa obie kondygnacje? Mam wrażenie, że ogrzewając jednocześnie dół i górę szybciej nagrzewa się parter. Kiedy grzeje tylko górę to temperatura wzrasta tam szybciej niż grzejąc jednocześnie górę i dół. 2. Kocioł mam w kotłowni na parterze. Kiedy podgrzewa wodę lub parter to w domu nie jest słyszalny. Kiedy włacza się ogrzewanie na górze to słychać go w całym domu (nie wiem czy to dźwięk kotła czy pompy obiegowej). Na pompie Ibo Beta 2 odpowiedzialnej za dół jest wartość 21 i pierwszy bieg. Na pompie odpowiedzialnej za górę jest 45 i trzeci bieg. Czy to normalne, ze szum jest słyszalny w całym domu i czy można to zredukować ustawieniami? Czy jednak pompa odpowiedzialna za górę musi chodzić głośniej? 3. Czy wolniejsze nagrzewanie się pomieszczeń może mieć związek z tym, że to pierwsza zima kiedy dom jest ogrzewany? Czy jest to bardziej kwestia ustawień kotła/pompy?
-
Dziękuję za odpowiedź. Temperatura na piętrze po kilkunastu godzinach grzania właśnie osiągnęla 21 stopni. Zwiększyłem temperaturę zasilania na kotle z 31 do 34 stopni. 1. Czy podniesienie temperatury w pokoju z 19.6 na 21 może zająć kilkanaście godzin przy ujemnej temperaturze na zewnątrz czy to zbyt długo? 2. Ile średnio godzin dziennie w okresie zimowym przy temperaturze ujemnej powinien pracować kocioł? 12 godzin czy więcej? Nie mam jeszcze doświadczenia z podłogówką i chciałbym mieć rozeznanie. 3. Wydaje mi się, że ustawiając histerezę 0.3 stopnia posadzka całkowicie wystyga, np. Osiąga zadaną temperaturę 20.5 stopnia i oddaje jeszcze później ciepło do 20.7. Następnie spadając do 20.2 stopnia w wyniku ustawionej histerezy tak mocno wystyga przez kilka godzin, że potrzebuje od kilku do kilkunastu godzin w zależności od temperatury zewnętrznej, żeby znów osiągnąć zadaną temperaturę. Czy to normalne i jak można temu zapobiec zapewniając w jakiś sposób ciągłość pracy? Obecnie pompa obiegowa wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury.
-
Witam. To moja pierwsza zima w nowym domu i pojawił się problem z ogrzewaniem. Dom ma 130 m2 i wszędzie jest podłogówka (parter i piętro) plus dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach. Kocioł to Termet Ecodens Gold Plus 20 jednofunkcyjny i do tego Tech Sterowniki St-294 V2. Styropian na zewnątrz 20 cm, podłogowego jest 17 cm, a wełny 30 cm. Jesienią jak ustawiałem temperaturę zadaną na 20.7 to po całym dniu bez grzania była osiągana w 5-6 godzin. Teraz przyszły mrozy i ustawiłem na sterowniku stałą temperaturę na całą dobę 20.3 z histerezą 0.3. Problem polega na tym, że nawet jeśli w ciągu dnia osiągnie 20.3 to nie grzeje przez kilka godzin, aż spadnie do 20 stopni. Wtedy wieczorem odpala się ponownie i temperatura spada nawet do 19.6 - nawet, jeśli kocioł pracuje całą noc to temperatura 19.6 stoi w miejscu. Wydaję mi się, że to nie jest normalne, żeby w nocy kocioł nie był w stanie nagrzać domu do 20.3. Podłoga w pokojach nie jest zimna, gdzie są panele, w łazienkach na płytkach czuć, że są lekko ciepłe, ale nie przekłada się to na temperaturę w pomieszczeniach. 1. Co może być przyczyną tej sytuacji? Problem jest zarówno na parterze, jak i piętrze. 2. Czy temperatura na piecu 31 stopni to za mało na ujemne temperatury na zewnątrz?
-
Brązowe ślady na elewacji
kolek768 odpowiedział kolek768 → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Dachówka ceramiczna, parapety aluminiowe. -
Brązowe ślady na elewacji
kolek768 odpowiedział kolek768 → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Plamy występują na 3 z 4 ścian, ale tylko punktowo. Poniżej przesyłam zdjęcia. Zaznaczonych jest 90% zacieków. Nie mam tynku, jest klej + siatka + klej + cerplast. Elementy szare to cerplast z dodatkiem pigmentu. Ziemia w wiaderku lub szlifierka odpadają, byłem obecny jak ekipa pracowała i nie zauważyłem nic takiego. Jeśli byłoby to zabrudzenie wychodzące ze środka to nie wiem czy można by było je rozmazać jak jest świeże. Niektóre z tych plam odkryłem jak były świeże i mogłem je lekko rozmazać, ale nie schodziły całkowicie to przetarciu. Na poniższych zdjęciach zaznaczyłem miejsce występowania - nie widać samych zacieków z wględu na rozdzielczości i odległość. -
Brązowe ślady na elewacji
kolek768 odpowiedział kolek768 → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Ciężko powiedzieć czy to może mieć związek z rdzewieniem. W miejscach występowania plam nie ma zbrojenia pod styropianem. Dodatkowo te plamy jak są świeże to można je rozmazać. -
Witam. Na ścianach zewnętrznych pojawiły się bardzo małe brązowe plamy/zacieki jak na załączonych zdjęciach. Najczęściej występuja blisko siebie, część w postaci kropek, a niektóre wyglądają na bardzo mały zacieki. Jeśli jest to świeża plama to po przetarciu palcem rozmazuje się, po przetarciu wilgotną szmatką jest mniej widoczna, ale całkowicie nie schodzi. Podejrzewam, że jakieś owady moga zostawiać takie ślady, ale nie mam pewności. Czy ktoś spotkał się z takimi plamami i jakie moga być przyczyny ich powstawania? Jak można je usunąć (nie mam jeszcze tynków,, jest tylko cerplast na kleju)? Z góry dziękuję za pomoc.
-
Witam. Jestem w trakcie robienia ocieplenia ścian zewnętrznych. Na styropianie będzie zatopiona siatka białym klejem i na to cerplast. Z powodu braku funduszy nie będzie tynku. Chciałbym kilka miejsc na elewacji zrobić szarym kolorem i moje pytanie czy do cerplastu można dodać trochę pigmentu, żeby uzyskać szary kolor? Czy ktoś tak robił i może podzielić się opinią? Jeśli jest to możliwe to jaki pigment do ścian zewnętrznych jest godny polecenia?
-
O izolację fundamentów nie martwię się, ponieważ miałem naprawdę bardzo dobrą ekipę. Temat samego fruntu sprawdzę dzisiaj. Czy są jakieś metody, że w obecnym stanie poprawić izolację przeciwwilgociową na gruncie bez skuwania posadzki?
-
Witam. Mam duży problem na mojej budowie, ponieważ nie dopilnowałem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej na parterze. Na chudziaku jest co prawda folia, ale według mnie za cienka i ma za słabe parametry. Jest to Inbud 200 producenta Dektra. Folia nie ma nawet 0,2 mm, dodatkowo jest napisane, że nie stosować w kontakcie z alkaliami, masami bitmunicznymi i asfaltem. Przenikanie pary wodnej to 2,48x10¹¹(m²sPa)/kg z możliwym odchyleniem +-50%.Gramatura to 100g z możliwym odchyleniem 50%. Co gorsza mam już zrobioną podłogówkę i zalaną posadzkę, więc za późno na zmiany. Pytanie jak duże jest prawdopodobieństwa wilgoci kapilarnej i czy jest jakakolwiek możliwość, żeby uratować sytuację. Według hydraulika folia jest ok, ale nie daje mi to spokoju. Z góry dziękuje za pomoc.
-
Witam. W sypialni na piętrze hydraulik zrobił ogrzewanie podłogowe (na stropie styropian 5 cm, na to srebrna folia i rurki, na końcu wylewka). Jedynie pod skosem (za drewnianymi pionowymi belkami) nie zrobił podłogówki - jest tam styropian 5 cm i na to wylewka. Nie ma w sypialni czarnej folii na stropie, która jest tylko na parterze. Skos ma 4 m2 podłogi, sypialnia 22 m2. Pod sypialnią jest garaż z ogrzewaniem podłogowym, na suficie styropian 5 cm. Ten skos bez ogrzewania podłogowego chciałbym zabudować płytą GK - połać dachu będzie miała 30 cm wełny, po bokach od zewnątrz będzie styropian fasadowy 20 cm. Zastanawiam się jak zrobić, żeby ten zabudowany skos bez podłogówki nie gromadził wilgoci - czy lepiej ocieplić płytę GK od środka wełną czy wręcz przeciwnie, żeby ciepło z sypialni trafiało pod ten skos i nie było różnicy temperatury między garażem a skosem, a tym samym wilgoci.