Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

guteks

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

guteks's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. guteks

    Naprawa izolacji na poddaszu

    Dzięki! Pozostaje największa wątpliwość odnośnie wentylacji nad oknem, będę wdzięczny o wypowiedź znawcy w tym temacie.
  2. Witam, sytuacja jakich wiele w segmencie z początku milenium. Poddasze użytkowe, na dachu dachówka cementowa, papa, deskowanie z płyty osb, wełna. Podczas montażu popełniono wiele błędów, które chciałbym naprawić. Mam bardzo złe doświadczenia z ekipami remontowymi, więc chciałbym zrobić to sam. Najwięcej problemów jest wokół okien. Okna ciekły (zarówno po wewnętrznej stronie ramy, jak i w glifie po wewnętrznej stronie płyt gk). Niedawno zostały wymienione i jest już sucho. 1. https://postimg.cc/m1Sbn0nH - Glif okienny bezpośrednio po odkrywce. Gdy dom był budowany, ludzkość nie wynalazła jeszcze taśm, więc paroizolacja była po prostu położona luzem. 2. https://postimg.cc/8sdPs6Cz - Góra okna z odsuniętą paroizolacją. Zwróćcie uwagę na czarne plamy na wełnie oraz ślady po zaciekach na paroizolacji. 3. https://postimg.cc/64KWY9MK - Góra okna, zbliżenie na czarne plamy na wełnie. 4. https://postimg.cc/G8G3FBJz - Dół okna, widok na murłatę. Styropian na elewacji kończy się tuż pod zakończeniem ściany kolankowej. W efekcie murłata nie jest ocieplona. Pod murłatą jest też szczelina, czasami na kilka cm. W efekcie zimą tworzył się spory mostek termiczny oraz skropliny na płycie gk. 5. https://postimg.cc/bGKNS0bs - Góra okna. Widok po wyjęciu jednej warstwy wełny między krokwiami. Szczelina wentylacyjna nie została zachowana, wełna dotyka do deskowania. Mimo tego, nie ma nigdzie grzyba. 6. https://postimg.cc/QBBdMYF2 - Górny róg okna, po wyjęciu części wełny. Na zdjęciu nad rynienką widać membranę, ale czasami jej nie ma i widać dachówkę. To, co chciałbym zrobić: - Dołożyć warstwami styropian za murłatą, tak aby dochodził do deskowania z zachowaniem 3cm szczeliny wentylacyjnej. Zapianować pod murłatą. - Dołożyć płytę osb za styropianem, zamontować siatkę na gryzonie i owady w szczelinie. - Zrobić sznurkowanie / kantówki dystansowe na szczelinę wentylacyjną. - Zamontować wiatroizolację. - Wymienić wełnę. - Wymienić paroizolację. Pytając fachowców, otrzymuję sprzeczne odpowiedzi, więc proszę o Waszą pomoc w rozwianiu moich wątpliwości: 1. Czy plan nakreślony wyżej jest ok? 2. Czarne plamy na wełnie - czy to tylko syf nawiany z zewnątrz przez nieszczelności w wełnie i paroizolacji, czy coś innego? Czym są plamy na paroizolacji widoczne na zdjęciu 2? 3. Jak zapewnić wentylację wełnie nad oknem? Nie widzę żadnych otworów w deskowaniu ani krokwiach. Wygląda na to, że powietrze dostawało się tam nad deskowaniem i zakręcało pod deskowanie. Czy można zostawić taki "system" wentylacji, wywijając wiatroizolację na łatę tak, aby została szczelina dla powietrza? Jeżeli nie, to czy wywiercenie otworów w krokwiach zda egzamin, oraz ile ich powinno być. 4. Jakim cudem nie pojawił się grzyb wokół wełny na zdjęciu 5? Czy szczeliny po bokach wystarczyły, aby wilgoć mogła uciec? 5. Rozumiem, że patrząc z perspektywy zdjęcia 6 nie powinno być widać dachówki. Jak powinna poprawnie być wywinięta membrana w tym miejscu? Dzięki za uwagę i pozdrawiam!
  3. Posiadam rekuperator reQnet erv 550, który został zainstalowany w 15-letnim, 3-kondygnacyjnym domu na poddaszu użytkowym. Rury fi75 rozprowadzone są w suficie podwieszanym. Urządzenie działa fajnie, ale z nawiewu dochodzi nieprzyjemny hałąs o niskich częstotliwościach. Rekuperator wygląda tak: https://imgur.com/a/5KZTtBX Nawiew to kanał drugi od lewej, z skrzynką rozdzielczą z napisem bitmat. W tamtym miejscu odchodzi 5 rur fi75, które kierują się ku sufitowi oraz kanał fi200, który skręca w lewo, następnie w dół. Instalatorzy wkleili tłumik widoczny na zdjęciu, niestety bez rezultatu. Następnie przerobili nieco odejście ze skrzynki rozdzielczej widocznej na zdjęciu do głównego kanału, co zmniejszyło nieco hałas, ale nadal przy pracy rekuperatora w trybie inteligentnym między 160 a 210m3 buczenie jest uciążliwe. Instalatorzy nie mają już pomysłu co dalej z tym robić Ze swojej strony okleiłem matami butylowymi skrzynki rozdzielcze na każdym piętrze, co dało bardzo dobry efekt (wcześniej mocno hałasowały). W ostateczności mogę zrobić tłumiki przy każdym anemostacie nawiewnym w tym stylu: https://forum.buildhub.org.uk/topic/23724-diy-mvhr-acoustic-silencer/ korzystając z przestrzeni w suficie podwieszanym. Zrobiłem jeden prowizoryczny tłumik w tym stylu i ładnie wygłusza, ale czy nie wpłynie to za bardzo na opory w instalacji?
  4. Ok, tylko na ostatnim obrazku niepotrzebnie użyłem skrótu myślowego Przez górną część komina bedzie przeprowadzony kanał wyrzutni, więc musi zostać pusty... W takim razie, czy coś takiego ma rację bytu? Cztery pręty wklejone na kotwy chemiczne, a pod spodem dwa wsporniki, również zamocowane na kotwy chemiczne. https://imgur.com/p7VCFwW
  5. Dzięki, ale nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Chciałbym zostawić część komina, która jest nad dachem. Obecnie wewnątrz pomieszczenia komin wygląda tak: https://imgur.com/Nk7hx08 Chciałbym usunąć część komina, aby wyglądał tak: https://imgur.com/eRLnUI2 Moje pytanie tyczy się najlepszego sposobu podparcia części komina, który zostanie.
  6. Czołem, chciałbym zainstalować rekuperację w istniejącym szeregowcu 3 kondygnacyjnym. Pomysł jest taki, zeby rekuperator umieścić na użytkowym poddaszu i przeprowadzić kanały przez obecny komin systemowy, następnie w suficie podwieszanym na każdym z pięter. Żeby to zrobić, muszę usunąć komin. Nie chcę rozbierać go całkowicie, tylko zostawić część zewnętrzną oraz jakąś niewielką część pod dachem, a wszystko poniżej skuć. Jak byście podeszli do podparcia tego komina przy ścianie tak, żeby być całkowicie pewnym, że nic się z tym nie będzie działo? Komin sąsiaduje z dwoma ścianami z cegły (z jednej strony pełnej, z drugiej nie jestem pewien) o grubości po 25cm. Wymiary komina to 57x42cm. Wg. kominiarzy po wyjęciu wkładu ceramicznego waga pozostałego komina będzie między wynosiła 100 a 200kg. Komin na poddaszu wygląda tak: https://imgur.com/Vy4icBy A tak na zewnątrz. Na czerwono zaznaczony mój, obok jest komin sąsiada. https://imgur.com/JF6p90T Komin to najprawdopodobniej Schiedel Rondo Plus Fi 200 + W.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...