
T.N.
Użytkownicy-
Liczba zawartości
10 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
T.N.'s Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Przede wszystkim to powinieneś mieć starannie wyliczone zapotrzebowanie energetyczne budynku, z przedstawionych ofert wynika, że go nie masz -- są od Sasa do Lasa. Również dziwnie duża wydaje mi się moc kotła peletowego, jak na taki dom (chyba, że technologicznie jest spaprany i mimo grubych ociepleń ma jakieś wielkie mostki termiczne. Przed taką poważną inwestycją jak zakup pompy najlepiej byłoby kupić sobie usługę oceny charakterystyki energetycznej budynku, bo jeśli źle dobierzesz moc pompy, to wpadniesz w ciągłe problemy. Dla przykładu -- ja mam dom 143 m2 @21°C + 32 m2@12°C, zapotrzebowanie ok. 165kWh/m2/rok i w zupełności wystarcza mi pompa Nibe F-1226R 8kW z odwiertami 2x100m. Całość z odwiertami i montażem itd. kosztowała we wrześniu 65 tys. zł. Masz więc porównanie.
-
Wielkie dzięki za porady. Na razie chyba więc zostanę przy szambie (betonowe, ale raczej szczelne, co najwyżej murowane kominki "rozsączają" nadmiar ścieków względnie "wpuszczają" wodę do środka przy dużych opadach). Woda pojawia się na circa 1 metrze, tej jesieni (ogromne opady) wykonywano mi odwierty do pc i problem z napływem wody pojawiał się już na 80 cm, ale sądzę, że to były szczególnie trudne okoliczności. Oceniając kwestie ekonomiczne wydaje mi się, że przy obecnych kosztach wywozu nieczystości płynnych rzędu 2600 rocznie oczekiwany okres zwrotu inwestycji nie uzasadnia jej podjęcia (abstrahując od ewentualnych zmian przepisów w przyszłości) -- trudno powiedzieć czy pożyję jeszcze te 20 lat, ale nawet gdyby, to czy oczyszczalnia akurat wtedy nie będzie dożywać swoich dni i wymagać wymiany na nową? Jeśli więc nie zmienią się jakoś drastycznie przepisy albo koszty wywozu nie zaczną rosnąć znacznie szybciej niż koszt oczyszczalni, względnie nie pojawią się naprawdę duże dopłaty, to nie warto mi wchodzić w ten interes.
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Kolego Wojtku, a jaki sprzęt byś polecił w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych (już na poziomie 0,5-1 m pojawia się woda) przy możliwości zrzutu oczyszczonych ścieków do zbiornika wodnego? Na stałe mieszkają 2 osoby, czasem w weekend najazd rodziny >8. Pralka, zmywarka nic więcej. Zależy mi na niekłopotliwości obsługi i niskiej awaryjności, zużycie energii czy koszt zakupu nie są priorytetem (choć wolałbym zmieścić się w 15-20 tys.). Warto sobie zawracać głowę czy zostać przy usługach pana szambelana?
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wszystko ma swoje "zady i walety". Aczkolwiek widziałem polskie pompy z bajeranckim sterownikiem na 7-calowym wyświetlaczu dotykowym, tańsze niż proste nibe. Jedyny problem z takimi firmami (poza oczywiście znaczną niepewnością jakościową) jest taki, co się stanie jeśli właściciel umrze albo zbankrutuje. A pompa ma chodzić i mieć serwis przez 20 lat. Zapewnienie, że jest na "identycznych częściach ale tańsza" między bajki wkładam, bo sama sprężarka może i Copeland, ale już inne rzeczy, np. zawory to nie wiadomo. No i dochodzą kwestie systemowego zarządzania jakością produkcji, automatyzacji, certyfikacji -- wszystko to, co sprawia, że pompy od dużego renomowanego producenta trzymają ustalony poziom jakości projektowej i niezawodności w długich seriach, a od producenta "garażowego" już nie. Jedna może wyjść super, ale inna już nie, i nikt nie wie która, kiedy i dlaczego.
-
Kup odpowiednio duży grzejnik panelowy typu 33, dobierz jego wymiary i moc np. w kalkulatorze kermi.
-
Nibe F2040-12kW mono - Optymalizacja - Dom 135mkw.
T.N. odpowiedział artklu → na topic → Pompy ciepła
Mam co prawda gruntową, ale zeszła z taktowaniem z 18-20 do 9-10 razy na dobę dopiero, kiedy zjechałem ze stopniominutami do -300 (obecnie testuję -400), zwiększyłem prędkość pompki GZ do 100% (przy cwu mam 45%), zwiększyłem różnicę temperatury obliczeniowej i powrotu GZ do 12°C (spadek, przy którym włącza się pompa) i rozpędziłem pompkę DZ do 100% (ale tego nie ma w powietrznej). Przypuszczam, że gdybym miał jeszcze ze 2x większy bufor i ze 2x mniejsze straty oraz 3x większe grzejniki, to dopiero byłoby nieźle . Automatyka NIBE jest na tyle mądra, że łączy cykle c.o. z c.w.u., dzięki czemu pojedynczy cykl on/off trwa ponad 60 minut.- 22 odpowiedzi
-
- nibe f2040
- optymalizacja pc
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wypada popróbować: - dać na maksa pompę obiegową GZ - zwiększyć różnicę między temp. GZ, przy której włącza się pompa (np. temp. przeliczeniowa wynosi 30st., a pompa się uruchamia gdy spadnie o 10 -- to zwiększyć np. do 15) - w Nibe zmniejszyć stopniominuty np. z -300 na -400 -- nie wiem, jak wygląda taki parametr w mitsu.
-
NIBE F1226 -- jaki polecacie programator tygodniowy?
T.N. odpowiedział T.N. → na topic → Pompy ciepła
100% grzejniki, zapotrzebowanie energetyczne domu to ok. 163kWh/m2/rok (obecnie ciut lepsze po dociepleniu podłogi w garażu). Zamierzam przewymiarować grzejniki i wymienić część okien na energooszczędne (część już mam). Obecnie zużycie na co i cwu ok. 20kWh/d.- 4 odpowiedzi
-
- pompa ciepła
- sterowanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Chciałbym podłączyć proste programowanie tygodniowe, najlepiej bezprzewodowe. Tak, żeby na noc obniżać temperaturę w domu o kilka stopni. Jakie ustrojstwo byście polecili z własnych doświadczeń?
- 4 odpowiedzi
-
- pompa ciepła
- sterowanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czy ktoś rozkminiał taki temat? Pompa NIBE z najprostszym sterownikiem, pracuje na pojedynczej krzywej, bez programowania. Chciałbym uzyskać możliwość regulacji/programowania temperatury w pomieszczeniach za pomocą głowic termostatycznych wifi na grzejnikach, z centralnym sterownikiem lub bez niego (np. Honeywell evohome). Czy jest sens się w to pchać?
-
- evohome
- głowice termostatyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami: