Dziękuję za odpowiedzi.
@citymatic: Właśnie czytając o izolacji rur do kolektorów natrafiłem na informacje, że wymagane są specjalne otuliny wytrzymujące wysokie temperatury, że względu na tzw. stagnację.
Nie mam rozeznania i doświadczenia jak to wygląda w praktyce, dlatego dziękuję za odpowiedź. Najchętniej zastosował bym instancje, w której czynnik spływa z kolektorów po wyłączeniu pompki, a wtedy to już podobno zupełnie nie groźne.
@stermaj: Dziękuje za wskazówki. A propos opłacalności to planuję zakup max dwu paneli, które zapewnią ciepłą wodę w dwóch mieszkaniach. Zakładam, że nawet w lecie prawie 100% wyprodukowanej energii będę zużywał, wtedy zwrot nakładów powinien być dość szybki.
Znów mam niewiele praktycznej wiedzy, ale z moich oszacowań wynika, że jednak trochę więcej energii można zebrać przy pomocy kolektorów. Warunkiem jest tu duży zbiornik i stosunkowo niewielka temperatura wody.
Ciekawi mnie jakie temperatury uzyskuje się w takiej instalacji? Czy ta instalacja jest tak policzona, że daje wystarczająco dużo ciepłej wody od maja do września? Takie praktycznie informacje bardzo ciężko mi znaleźć, bo w kartach katalogowych to wygląda bardzo ładnie