Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Enriquez

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    42
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Łódź
  • Kod pocztowy
    95-020
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Enriquez's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

26

Reputacja

  1. Enriquez

    Panasonic Aquarea

    U mnie delikatnie pękło kiedyś szkiełko od rotametru na rozdzielaczu. Żadnej wilgoci nie było, bo odparowywało. A uzupełniać trzeba było co tydzień, dwa.
  2. Mam frezowaną podłogówkę i co ciekawe dość szybko to potrafi nagrzać pomieszczenie.
  3. Zrobiłem dokładnie tak samo, jak Ty. Też salus. Histerezę dałem na 0,25 stopnia. U mine podłogówka - zachowanie pompy jest takie, że jak już się włączy to nie ma żadnego taktowania. Zużycie energii mniejsze, aczkolwiek wpływ na to może mieć trochę łagodniejsza zima w tym sezonie.
  4. Bufor jest zbędny w Twojej instalacji.
  5. Aby się nie mieszało musiałbyś ustawić dokładnie taką prędkość pompy obiegowej, jaka w danej chwili jest dla pompy wbudowanej. W praktyce jest to niewykonalne.
  6. Cześć. Szukam wykresu/informacji jaka jest optymalna prędkość sprężarki dla tej samej temperatury zewnętrznej. Czyli taki chwilowy COP. Od razu piszę o co chodzi. Moja pompa potrafi się całe tygodnie nie zatrzymywać i jechać na minimalnej prędkości 30Hz. Pracując w ten sposób pobiera mi więcej prądu dla obecnej konfiguracji (100%) podłogówka bez termostatów pokojowych vs. poprzedni sezon 50/50 podłoga/grzejniki z dwoma termostatami strefowmymi. Myślę, że pompa w zeszłym sezonie dostarczyć musiała wyższy parametr na grzejniki i dzięki temu dostarczyła więcej ciepła, bo musiała chodzić na wyższych obrotach i wyłączała się tak, jak sterowały nią termostaty. Zużywając przy tym chwilowo więcej prądu, no ale później jakiś czas nie pracowała. Instalując podłogówką miałem nadzieję, że pobór się zmniejszy - a tu taka niepokojąca niespodzianka. Dodam, że taktowanie - o ile można w ogóle mówić o taktowaniu - występowało w cyklach raz na 90 minut. Więc OK. Podsumowując - chciałbym ustawić wyższą krzywą niż obecnie, albo nawet przejść na stałą temperaturę i pozwolić jej pracować przy wyższej wydajności niż minimalna i wyłączać termostatem. Plan jest również całkowicie zlikwidować bufor. W sumie chyba zrobię takie doświadczenie z tą krzywą - termostat podłączę, krzywą zmienię i zobaczę co się będzie działo... Co myślicie?
  7. Demontaż będzie kosztował mniej niż wszystkie wygibasy związane z manewrowaniem kafelkami przy zamontowanym hydroboxie.
  8. U mnie podobnie. Otwierałem obudowę, ale nie zwróciłem za bardzo na to uwagi. Z tego co pamiętam - sząłu nie ma... Z innej beczki - coraz bardziej żałuję, że w lato nie wyciąłem bufora z instalacji. Pozbyłem się całkowicie grzejników, jest teraz 100% podłogówki. Ale układ pozostał taki jak był dawniej - czyli bufor i dwie pompki obiegowe na 2 rozdzielacze. Zlikwidowałem podmieszanie i wszystko idzie na krzywej. Zainstalowałem ten czujnik temperatury bufora i przez jakiś czas pompa trzymała temperaturę w oparciu o ten czujnik. Od jakiegoś czasu jednak sytuacja się zmieniła i mając np. zadaną temperaturę 30 stpni, wynikającą z krzywej - trzyma tą temperaturę na wylocie z minimalnym przepływem rzędu 0,70 m3/h - a na buforze 3-4 stopnie mniej i w domu zimno. Bez podniesienia krzywej nie wyrabia ten układ. Sprężarka chodzi praktycznie non-stop, potrafi się przez tydzień w ogóle nie zatrzymać. Pobawiłem się trochę prędkościami pompek obiegowych aby wyrównać przepływ w buforze między zasilaniem a odbiorem, ale za dużo nie uzyskałem - poprawiło się może o 1-2 stopnie. Na wiosnę jest plan wyciąć ten bufor z tymi pompkami. Jedyne pytanie, które mnie męczy jest takie, czy pompa obiegowa w hydroboxie da radę obsłużyć 14 pętli ?
  9. Czy wykonanie jest zgodne z projektem. Tyle możesz sprawdzić co najwyżej.
  10. Enriquez

    Panasonic Aquarea

    Takich małych pomp nie zgłasza się do CRO.
  11. może i z węglem pompa wygra, ale z gazem jest bez szans - no chyba że z fotowoltaiką
  12. I to jest myśl. CWU załącza mu się na podstawie czujnika temperatury w zbiorniku CWU. Czyli w sumie dam dwa oporniki - jeden imitujący wysoką, drugi niską temperaturę i wysteruję jakimś przekaźnikiem... Zawór trójdrożny wewnętrzny odłączyłem i faktycznie on myśli że grzeje CWU
  13. Sam piec może to zrobić - ma w sobie zawór trójdrożny, ale układ CWU pieca nie jest podłączony do niczego - jest nieużywany. I tak zostanie, gdyż przeróbka tego to za dużo kombinacji w kotłowni. Piec służy wyłącznie jako AHU - czyli dodatkowe źródło ciepła.
  14. Jest tak ustawiony, gdyż jego część służaca do grzania CWU nie jest nigdzie podłączona. PC daje mu sygnał do startu i PC decyduje, co ma być grzane - CO czy CWU. Nie ma możliwości przekazania do kotła informacji "teraz grzej CWU". Jest tylko ON/OFF. Mógłbym tą temperaturę zmniejszyć do np. 50 stopni bo samo CWU grzeję do 41, więc by po prostu dłużej nagrzewał tą wodę. Schemat jak to wygląda poniżej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...