Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content

mnew

Members
  • Posts

    19
  • Joined

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

mnew's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • Conversation Starter Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

15

Reputation

  1. Cześć Wszystkim, Znalazłem kilka wątków na forum dotyczących kolejności prac po SSO, ale różniły się często kolejnością co do hydrauliki i elektryki. Możecie podpowiedzieć czy mój plan ma sens z Waszego doświadczenia? Mamy stan SSO 1. Stolarka okienna 2. Drzwi wejściowe (brak bramy garażowej - zabicie dechami otworu) 3. Wentylacja mechaniczna - rozprowadzenia instalacji 4. Hydraulika + ogrzewanie + wylewki (bez podłączenia do pieca jedynie wyprowadzenia do kotłowni) 5. Elektryka ścienna - mała być w podłodze, ale zdecydowałem o ściennej 6. Tynki (tutaj nie mam jeszcze zdania czy gipsowy czy cementowy) 7. Brama garażowa 8. Podłączenie gaz butla/pompa - tutaj w zależności od funduszy, ale zapewne będzie to kocioł gazowy, a w przyszłości może przekonam się do pompy (wyłączenie gruntowa wchodzi w grę) 9. Od tego momentu wygrzewanie i pewnie po ok pól roku ocieplenie domu 10. Wykończeniówka / panele foto 11. Podłączenie rekuperatora Co sądzicie o tej kolejności? Razem z elektryką planuję od razu alarm, jednak niestety prąd będę miał nie wcześniej niż czerwiec 2025, stąd niektóre prace mogę wykonać wcześniej, aby nie blokować, a prąd na potrzeby prac na budowie z agregatu.
  2. Cześć, Szukam dobrej centrali wentylacyjnej do domu o powierzchni 160m2. Polecono mi ostatnio HAVA 400P jako dobry produkt, ale nie mogę znaleźć żadnych opinii o tym produkcie. Czy możecie ze swojego doświadczenia polecić coś od siebie co macie i używacie?
  3. Dzień Dobry, W czerwcu rozpoczynam budowę mojego pierwszego domu (całkowita 190m2, użytkowa 160m2). Z uwagi, że pierwszy raz podejmuje się takiego wyzwania, a przy okazji chciałbym zaoszczędzić zwracam się z prośba o poradę i Wasze wsparcie. Buduje dom, w którym będę montował rekuperację (mam już instalatora), pompę ciepła (przychylam się bardziej do gruntowej, ale wiele zależy od funduszy), kominek (raczej bez płaszcza wody - jako asekuracyjne ogrzewanie w domu w razie "W"), fotowoltaikę (przydałby. Zapoznałem się z obecnie obowiązującymi warunkami i będę chciał skorzystać z: 1. Mój prąd 6.0 Prawdopodobnie nabór wniosków będzie od IV kwartału roku, więc akurat do tego czasu pewnie uda się mieć SSZ z dachem. Chciałbym skorzystać na zakup, foto oraz pompy ciepła. Myślałem także nad magazynem energii, ale to chyba dość odległe. 2. Program czyste powietrze Czy ktoś z Was był sytuacji, że budował dom, założyć rekuperację, a po 2 latach (po odbiorze) zgłosił się o zwrot pieniędzy z tą instalację? Czy ktoś z Was korzystał z innych dotacji lub je łączył ze sobą? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę i poradę, dziękuję.
  4. Dziękuję za odpowiedź . Mam wiele już narzędzi na baterie, ale pompę głębinową trzeba jakoś podłączyć (przetwornica aku nie sprawdza się). Szukam jakiegoś rozwiązania docelowego jak będzie już gotowa instalacja w domu i będzie służyć mi jako zasilanie awaryjne.
  5. Cześć wszystkim, Planuję zakup agregatu prądotwórczego do domu. Będzie wstępnie służył przy budowie oraz docelowo jako zasilanie awaryjne domu. Zależy mi przede wszystkim, aby miał ok 3.3 KW oraz automatyczny rozruch, gdyby żona musiała załączyć. Kwota ok 4k. Niestety nie jestem w tym specjalistą, ale polecano mi C3500I LONCIN 230V 3,3kW Inverter AVR silnik na PB Loncin 170FD-3 Czy możecie polecić coś od siebie co się Wam sprawdza i co działa bezproblemowo? W tej cenie raczej diesela nie znajdę zatem pozostaje mi wyłącznie benzyna. Zastanawiam się tez czy brać jednofazowy czy jednak myśleć o trójfazowym?
  6. W wielu miejscach pod podmurówką mam puste przestrzenie takie trochę prześwity. Aby nie podsypywać w każdym miejscu chciałem wyrównać działkę po całości.
  7. Cześć, Mam działkę, którą jest w miarę równa, jednak po zrobieniu ogrodzenia mam sporo prześwitów. Działka ma 1000m2 i chciałem nawieźć ok 2 wywrotki tj. 40t ziemi. Obecnie posiadam już pozwolenie na budowę jednak zacząłem się zastanawiać czy właściwie mogę nawozić ziemię. Teoretycznie zgodnie z prawem bez zezwolenia można nawieść do 200 kg ziemi na jeden metr kwadratowy działki, co oznacza jej dopuszczalne podwyższenie o 20-25 cm. Złamanie tych zasad może skutkować nakazem usunięcia odpadów. Ja jednak chcę podnieść działkę pewnie ok 5cm na całej powierzchni, bo 40t na takiej powierzchni to niewiele. Wyliczyłem, że dla działki 1000m2 podniesienie terenu o 5cm to jest ok 80t lub 50m3 ziemi, więc teoretycznie zgodnie z zapisami prawnymi mogę, chociaż z drugiej strony jest to nawiezienie odpadu (ale prawo też mówi, że jest to możliwe bez pozwolenia w przypadku 2ook/na m2) Czy to jest w Waszej ocenie zgodne z prawem i dokonywaliście już takiego nawożenia/niwelacji terenu? Działka z żadnej strony nie ma sąsiadów dopiero 2 działki dalej są domy.
  8. Cześć wszystkim, Po wielu próbach/podejściach do budowy domu udało sie wygospodarować budżet umożliwiajacy rozpoczęcie budowy domu. Projekt wybrany: jest to Helios wariant E z pracowni Extra dom.Chciałbym Państwa prosić o porady, sugestie szczególne od osób, które już budowały ten dom. Idziemy w najbliższym czasie do architekta wprowadzić kilka zmian tnz. - usunięcie komina z salonu // nie będzie kominka - usunięcie balkonu - usunięcie bocznego/narożnego okna z pokoju w tylnej części domu Jednocześnie zastanawiamy się czy: - okna nie są za duże - zmiana porotherm - no własnie tutaj wszystcy sugerują Solbet - strop teriva - niestety nie mam żadnych doświadczeń z tego typu stropami i pytanie czy są jakieś problemu na przyszłośc? Planujemy - ogrzewanie pompa ciepła - fotowoltaikę - rekuperację z GWC Będę wdzięczny za każda sugestię .
  9. Niestety jak to w życiu bywa niewiele jest tak jak chcemy. Tak jest i tym razem, bo jednak nasze plany odłożyły się w czasie i wstrzymaliśmy się z budową. Planowaliśmy ostatecznie budować szmaragd 5, jednak w chwili obecnej człowiek wszystko na spokojnie przemyślał i zwrócił wzrok nieco w kierunku parterówki. Z czego to wynika? Przede wszystkim mamy dużą działkę o szerokości 35mb i długości 65mb. Projekty są dla nas głownie wskazówką bo pewnie i tak będzie to projekt indywidualny na bazie któregoś z projektu. Przede wszystkim zależy nam aby mieć 3 pokoje po ok 15m2, jeden taki z 7m2 jako gabinet, który jest nam potrzebny, jedna łazienka, pralnia, spiżarnia. I w sumie to tyle, albo aż tyle. Garaż przynależny do domu mimo, że koszty zwiększa, ale jest to dla nas kluczowe nawet ze względów praktyczno/wizualnych. Jak liczymy to potrzebujemy ok 130-140m2 co już może wchodzić bardziej w dom z poddaszem niż parterówkę mówiąc o kosztach. Tak jak pisaliśmy myśleliśmy o domu: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-renklodach-28-g2-m393264bfd7ac4 Czy przy takim metrażu myśleć jednak już o czymś większym np. taki znaleziony tutaj na formum, który wydaje się naprawdę ciekawy https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tamaryszkach-2-n-ver-2-ma8b1f70590e62
  10. 1. Dlatego wiem, że wiele zrobię sam 2. Prywatny będzie w garażu, a służbowego karoseria niech wytrzyma 2 lata więcej mi nie trzeba 3. Będę miał niewielki budynek gospodarczy 4. Jeśli chodzi o wycenę pod klucz liczę nie więcej niż 550 - 600k (może się uda)
  11. Planuję nie później niż lipiec. Trochę czekam na moment z zakupem materiałów i całej otoczki przed budową. Mazowieckie
  12. Jednak po konsultacjach z żoną zostaniemy przy szmaragd 4 z poprawkami. W mojej ocenie te 143m2 to stanowczo wystarczy z nawiązką. Dużo jednak ustawień zostanie przeniesionych z szmaragd 5 tzn. - pomieszczenie gospodarcze zostanie zaadaptowane na pokój (pozostaje do ustalenia z projektantem gdzie zrobić drzwi) + okna jak w szmaragd 5 - łazienka na dole jak w szmaragd 5 - spiżarnia w kuchni + powiększenie wiatrołapu o część garażu Dlaczego chcę pomniejszyć garaż? Dla naszej rodziny jedno miejsce w garażu stanowczo wystarczy, wolę zagospodarować na inne bardziej potrzebne cele, a prawda jest taka, że nawet jak jest garaż (bynajmniej u mnie) to samochód i tak przez 3/4 jest poza nim Czemu zmiany w 4 zamiast wybrać 5 i mieć spokój, gdzie różnica to tylko 20m2? No właśnie 20m2, które nie będzie do niczego wykorzystane, a łatwiej wbrew pozorom przy mniejszej powierzchni jest mi dobrać dobrą pompę ciepła etc.
  13. Nie to jest moim celem . Jako, że budowa to dość znaczący wydatek chcę w obliczu niepewności rynkowej dobrze wybrać projekt spełniający nasze oczekiwania oraz ograniczyć kredyt na wiele lat. Poza tym rosnące ceny wszystkiego to próba ograniczenia kosztów związanych z utrzymaniem domu nawet przy zastosowaniu pompy ciepła, zawsze tej energii potrzeba. Patrząc jedna na powyższe to różnica w budowie pomiędzy parterowym, a szmaragdem jest niewielka - jedynie kwestia utrzymania.
  14. Ostatnie wyceny jakie dostałem do SSZ to właśnie 350k (do max 380k). Nie ukrywam, że po powyższej dyskusji zacząłem rozglądać się za innymi projektami, mogę prosić o obiektywną ocenę? https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-renklodach-7-g2-m83a242a1d290a https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jonagoldach-8-g2-mba723f7b5b327 https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-renklodach-14-g2-md0724e0e969a6 https://www.extradom.pl/projekt-domu-aps-401-LUA1454
×
×
  • Create New...