Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzysztof3333

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez krzysztof3333

  1. Za jaki okres liczy się bilans oddanej / pobranej energii w pierwszym roku od zainstalowania PV? Nie pamiętam kiedy wymieniono mi licznik, było to prawdopodobnie w lutym 2022. Faktury na 2022 z PV zostały wystawione 15 marca 2022. Maksymalny okres jaki mogę podejrzeć na eLicznik to od 21.02.2022 do 17.02.2023(pobrana 4864kWh, oddana 5453kWh) Czy ten okres wynika z max co może wygenerować eLicznik, czy licznik był zainstalowany właśnie 21.02.2022 i okresem jaki będzie wzięty do faktury będzie od 21.02.2022 do 21.02.2023 ? A następnym będzie znów od 21.02.2023 do 21.02.2024 ?
  2. Czy dobrze to wszystko rozumiem, że aby jak najkorzystniej sprzedać działkę przy założeniach: - działka 40a o wymiarach 130 x 30m - brak planu miejscowego - zabudowana działka sąsiednia i działka po drugiej stronie drogi wewnętrznej - działka do sprzedania ma dostęp do drogi gminnej przez drogę prywatną(współwłasność) i ustanowioną w niej służebnością - klasoużytek RV - jest uzbrojona jedynie wodociągiem, ale pozostałe media są na sąsiednich działkach trzeba: - wystąpić o warunki przyłączenia do gazowni, energetyki - wystąpić o wydanie WZ - wystąpić o wyłączenie z produkcji rolnej(obecnie uprawiana jest tam pszenica, pobiera się dopłaty) - podzielić na 4 działki? czy lepiej 3? Czy coś jeszcze trzeba brać pod uwagę?
  3. Przetestuję w tym tygodniu takie gniazdko z tą grzałką 2kW, dam znać. Gniazdko nie powinno mieć problemów do mocy 3,6kW. Może jest tak, że gniazdko podaje zasilanie na grzałkę, natomiast to stycznik grzałki(termostat) przejmuje na siebie cały ciężar mocy kilkadziesiąt milisekund później po zinterpretowaniu sygnału z termometru.
  4. Grzałka ma 2kW. Widzę w aplikacji "Smart Life", że jest możliwość sterowania danym gniazdkiem, w zależności od mocy urządzeń na innych. Tam są różne funkcje logiczne, nie wiem jak w praktyce, mam tylko jedno gniazdko sterujące oświetleniem nocnym i sprawdza się dobrze. Jeśli takie sterowanie sprawdziłoby się w praktyce to można załączać jeszcze grzałkę przez dodatkowy stycznik.
  5. Chciałbym jakoś niskobudżetowo zoptymalizować pobór własny z PV - zasilać grzałkę CWU w jak największym stopniu z bieżącej produkcji energii. Czy te tanie chińskie gniazdka smart mogą ze sobą współpracować na zasadzie: jeśli czas od 9:00 do 17:00 i brak poboru prądu na gniazdku pralki i brak poboru prądu na gniazdku piekarnika(i innych urządzeń o większym poborze energii) to podaj napięcie z gniazdka grzałki(na grzałkę) taka reguła zabezpieczyłaby przed sytuacją w której PV nie produkuje max mocy w pochmurne dni i włączenie piekarnika, pralki, grzałki w tym samym czasie skutkowałoby niepotrzebnym chwilowym poborem energii z sieci.
  6. Myślałem, że to nie jest duży problem podać niezobowiązująco takie zestawienie.
  7. No tak, będzie projekt. Chciałem wiedzieć orientacyjnie. Myślałem, że znajdzie się ktoś, kto budował taką parterówkę na planie prostokąta 10x13 z dachem kopertowym, ma projekt na komputerze i byłby w stanie mi to sprawdzić.
  8. Czy może mógłby ktoś, kto taki dom budował podzielić się zestawieniem więźby dachowej dla parterówki o wymiarach 10 x 13m. Dach czterospadowy bez lukarn. Nie mam jeszcze projektu domu. Mam las jodłowy i tartak w rodzinie. Chciałbym oszacować pod kątem wycinki.
  9. Dzięki za zainteresowanie. - Wiatrołap i łazienka muszą zostać tam gdzie są. Przy ścianie z łazienką będzie wiata przyścienna na samochody. - Na dłuższy prostokąt nie ma miejsca na działce - Nie zdecyduję się na żadne dodatkowe pomieszczenie w momencie kiedy mam "czystą" kotłownię i tam mogę trzymać zapasy i inne graty. - Myślę że WC z prysznicem "walk in" tak jak narysowałem będzie najlepszym rozwiązaniem. Prosiłbym tylko o informację jakie powinny być wymiary. Choć architekt w sumie też się nad tym pokłoni. Będzie rysował projekt od zera bazując na tym układzie pomieszczeń. - Salon powiększę kosztem wiatrołapu i kuchni o ok 0,5m - Kominek do zlikwidowania - Żadnej z sypialni nie chcę zmniejszać. Sypialnie 14 - 15m2 to i tak w sumie klitki. - Nie planuję adaptacji poddasza. Rozważałem dom z dwiema sypialniami na poddaszu i jedną na parterze ale sam nie wiem. To bieganie po schodach? No chyba że macie pod ręką jakiś fajny projekt z dachem dwuspadowym, z oknami połaciowymi, dwiema sypialniami i wc na poddaszu, sypialnią 15m2 na dole + łazienka? Bez klatki schodowej, ze schodami np metalowymi w hollu. A i jeszcze pytanie do tych którzy mają dach na wiązarach. Są jakieś z tym problemy? Ściany mogą pękać? Na ile przewiduje się ich trwałość? Ja to tak wiedzę ostatecznie:
  10. A może w ten sposób? Ogrzewanie to albo gaz albo PC jeszcze zadecyduję. Węgla nie rozważam. Już bardziej pellet. Pralko-suszarka wylądowałaby w kotłowni - mniejszy hałas i dostęp niezależnie od korzystania z wc i łazienki. Nie zdecyduję się na spiżarkę. Jednak zapasy prosto po wejściu lepiej wrzucić na półki w kotłowni a nie przenosić tego wszystkiego przez cały dom. W kotłowni nie będzie też ogrzewania i temperatura pewnie trochę niższa. Taka spiżarka to dodatkowe miejsce do sprzątania, może się zdarzyć że coś zgnije - źródło zapachu w domu. Sypialnia rodziców chyba musi zostać jak jest 15,3. Chodzi o wymiary tak aby zmieścić łóżko szafy i TV naprzeciw łóżka. Tak czy inaczej rodzina 2+1 - sypialnia dziecka będzie po drugiej stronie.
  11. Tak, kominka nie będzie, Małopolska - zakaz, jeszcze myślę czy gaz bo mam rurę na działce czy PC ale jeśli gaz to murowanego też nie będzie a jedynie systemowy przepust.
  12. Rodzina 2+1, nie bardzo mam miejsce na działce aby zwiększać długość 12,8. Wystarczą 3 sypialnie. Teraz przy tych cenach budowy trzeba się liczyć z każdym groszem. Można by w sumie wyciągnąć sypialnię 11,6 w stronę korytarza tak aby zostawić 1,5m albo wstawić tam szafę zamiast w wiatrołapie gdzie zrobić siedzisko z miejscem na buty i wydłużyć ścianę z TV w stronę korytarza aż do prześwitu 1,5m. To chyba byłoby nawet lepsze rozwiązanie. Myślę jeszcze czy nie powiększyć sypialni 13,0 w stronę kotłowni tak aby była działowa pomiędzy WC a sypialnią. Pompa ciepła powinna się raczej zmieścić?
  13. Cześć, Mam wielką prośbę o ocenę planu parterówki. Chcę aby była jak najprostsza w budowie ale również aby dobrze się w niej mieszkało. Szczególnie chodzi o korytarz szeroki na 225 i czy ten pokój 11,6 nie będzie za mały. Zależy mi głównie aby sypialnia była na parterze. Sypialnie dzieci mogłyby być na poddaszu ale to znów pociąga za sobą konieczność lania płyty, schody, okna połaciowe, ściany szczytowe. Tak jak tutaj poszłyby wiązary i gk do dolnego pasa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...