Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaźwiec

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

O Jaźwiec

  • Urodziny 01.01.1985

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Jaźwiec's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. kwiecień 2022, co+cwu temp 22c - 279kWh kilka ostatnich dni wyłączone grzanie CO, sezon zamknie się poniżej 2700kWh produkcja energii z paneli za kwiecień - 1056kWh (najwięcej od początku instalacji sierpień 2021)
  2. CO + CWU, temperatura wewnątrz 22C, marzec 352kWh do tego produkcja z paneli w marcu była lepsza niż w sierpniu 2021, wyjątkowo dobry miesiąc
  3. dobry moment na wymianę to był rok temu albo wcześniej, teraz jest drożej
  4. CO + CWU, temperatura wewnątrz 22C 2021/2022 październik - 176kWh listopad - 354kWh grudzień - 578kWh styczeń - 476kWh luty - 420kWh
  5. Nawet teraz te dopłaty z "czystego powietrza" są korzystniejsze dla gruntówek, chociaż dalej wychodzi drożej. Miałem podobną sytuację właśnie, pompa+odwierty 50k, dofinansowanie 20, i wyszło 30, gdzie za powietrzną bym realnie musiał z dopłatą dać około 7-8k mniej, z tego co pamiętam. Niby ciągle dużo, ale przy takich kwotach to dopłata rzędu 20-25% do gruntówki, może mieć sens, bo odpada szereg wad pompy powietrznej, a dopłata jest akceptowalna. To wypada mniej korzystnie kiedy szukamy pompy powietrznej maksymalnie taniej, wtedy różnica jest duża.
  6. CO + CWU, temperatura wewnątrz 22C 2021/2022 październik - 176kWh listopad - 354kWh grudzień - 578kWh styczeń - 476kWh
  7. trzeba mieć na to miejsce, koparką odwiertów nie zrobisz
  8. Zakładałem gruntówkę z sygnatury, odwierty były robione w lipcu 2021, a instalacja pompy i ukończenie we wrześniu. Połowę mniejszy dom do grzania, ale na grzejnikach. Wywalany był kopciuch, modernizacja całej kotłowni, odwierty 2x 80m, wpuszczenie tego do kotłowni itd. Jeszcze po wierceniu działka wyglądała jak po wojnie, trzeba było zebrać ten cały syf i nawieźć ziemi, dodatkowy koszt za ziemię+koparkę. W sumie za całość wyszło 50k z czego -20250zł (więc po odjęciu 30k) maksymalne dofinansowanie z programu czyste powietrze, bo była wymiana źródła ciepła/modernizacja, i na gruntówkę jest właśnie trochę większe dofinansowanie niż na powietrzną. W sumie to pompa wyszła taniej niż panele. Ale już zaczynały się problemy z dostępnością pomp. Jakby to samo robić teraz, wyszłoby zauważalnie drożej niestety.
  9. Purmo brałem pod uwagę, w jakichś promocjach potrafią być całkiem atrakcyjne cenowo.
  10. Zastanawiam się nad wymianą grzejników w jednym pomieszczeniu z aluminiowych na płytowe C33. Jest jeden duży pokój, dużo okien, i jest w nim najzimniej, gdyby nie to pomieszczenie mógłbym sporo zjechać z krzywą grzewczą. Zastanawia mnie jakie stalowe płytowe grzejniki c33 są najbardziej opłacalne, są między nimi w praktyce duże różnice, może różnice w jakości wykonania, czy brać najtańsze np. Diamond, czy warto do czegoś dopłacić. Bo z parametrów katalogowych moc mają wszystkie podobną.
  11. Wtedy rolę bufora pełni podłoga, pojemność cieplna takiej masy betonu ma dużą bezwładność. Pompa będzie grzać dłuższym cyklem, żeby temperatura na powrocie z podłogówki osiągnęła zadany poziom, a potem analogicznie, wolniej będzie spadać ta temperatura gdy sprężarka będzie wyłączona. Na grzejnikach jest to znacznie szybszy proces, tzn. szybko się nagrzewają, i szybciej wychładzają, i pompa się częściej załącza. Można wydłużyć ten cykl pracy na grzejnikach, grzejąc do wyższej temperatury, ale to znowu osłabia COP i jest mniej ekonomiczne.
  12. Bufor ma sens przy pompach typu on/off i grzejnikach, drastycznie redukuje ilość włączeń sprężarki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...