Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

buduje-dom

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

buduje-dom's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Zakupiłem tę dachówkę rok temu, zamontowałem w tym roku na przełomie czerwca/lipca. Na ten moment jest w porządku. Mało tego, musiałem dokupić kilkaset sztuk, bo brakło, i trzeba przyznać, że Creaton trzyma pigment w każdej partii. Mam dachówki z 2019 i 2022 na jednej połaci i jest ten sam odcień. Wybrałem akurat Premion bo jest produkowany w Niemczech, a nie w Polsce. Dachówka jest ładna, bardziej grafitowa w słońcu, niż czarna. Nie chciałem dachówek, które oślepiają oczy, a w słońcu świecą na biało, dlatego wybrałem mat. Słyszałem o tych problemach białych plam w ubiegłych latach. Sprzedawca sam o niej wspominał i dotyczyło to głównie dachówek Titania. Według niego była to wina producenta.
  2. Propozycja Elfira bardzo fajna. Ja bym nie usuwał spiżarni. Jest to miejsce, gdzie można schować coś, czego nie upchniesz do szafki, np.: większe garnki, jakiś sprzęt AGD rzadko używany itd.
  3. Finalnie mam pompę ciepła Saunier Duval 12kW, bez żadnego bufora ciepła pomiędzy. Wszystko od razu idzie na podłogówkę. Jak to wyjdzie w praktyce, zobaczymy.
  4. buduje-dom

    Koszt dachu.

    Wiosna 2022, łódzkie, 350m2 dachu, dachówka ceramiczna, dach kopertowy, 4 duże lukarny, jedno okno połaciowe, opierzenie komina, zamontowanie rynien - robocizna 19 000 zł. Jednak umawialiśmy się z dekarzem rok wcześniej, a czekałem na jego wejście rok. Nie wiem ile by chciał teraz.
  5. Trochę odświeże. Na tej stronie http://ekodom.eko.org.pl/ podałem aktualne parametry budynku i ta aplikacja sugeruje maksymalną moc urządzenia grzewczego 8,5kW. Zatem zbliżony wynik do cieplo.app. Czy zastosowanie pompy o nominalnej wartości 10kW byłoby akceptowalne?
  6. @Owczar -> OZC dostałem razem z projektem, aczkolwiek jego autorem nie był architekt, tylko jakiś kolega, co ma uprawnienia i robi audyty. W opisie jest informacja, że użyto programu Audytor OZC. Z dyskusji jaka wynikła w tym temacie wnioskuję jedno: za dnia, nawet w mroźne dni, dom dostanie energię od słońca, domowników, sprzętu i instalacji, więc pompa nie będzie musiała pracować na pełnej mocy. Gorzej w nocy. Ale u mnie są założone rolety aluminiowe, więc straty przez okna w nocy powinny być mniejsze. Dlatego rozważam mniejszą pompę, która włączy doatkowe grzałki w najmroźniejsze dni. Takie tabele doboru dostarcza np. Panasonic - dla zapotrzebowania 11kW pompa 9 i 3kW grzałka włączana poniżej -9 stopni.
  7. Ale się temat rozwinął Załóżmy, że u mnie potrzeba tych 11kW. Nie spodziewam się zachowania reżimu budowlanego w przypadku mojego domu i pewnie ciepło poucieka to tu, to tam, np. przez balkony, załamania w dachu no i na pewno przez podłogę i cyrkulację (rurki niezaizolowane, na chudziaku).Biorąc to pod uwagę,co według Was byłoby lepsze: 1. Pompa, która w najgorsze mrozy dostarczy tych 11kW? 2. Mniejsza pompa, która da radę samodzielnie np. do -7 .. -10, a potem odpali grzałę, np, 6kW? Tak szczerze to ja nie rozumiem, czy jak mi napiszą, że pompa ma te 11kW, to czy to jest liczone wraz z grzałką w całym spektrum temperatur, czy tylko dla umownych 2 stopni Celsjusza? Czy każda pompa ma grzałkę, czy grzałka to dodatkowy komponent za który się płaci? Są na forum osoby które się szczycą, tym, że pompa nie odpaliła grzałek nawet przy -20. Wątpie, by był to powód do dumy. Czy te grzałki to takie zło? Wiecie jak to wygląda w praktyce? Dodam, że planuję zamontować instalację PV, żeby zasilała tę pompę. Wówczas mniejsza pompa z grzałami chyba byłaby bezpiecznym wyborem? Ciekaw jestem co o tym myślicie.
  8. Dzięki Kaizen. Z tego co zrozumiałem z Twojego posta, to ty skłaniasz się ku temu, że uwzgledniając zyski bytowe, to bliżej prawdy jest cieplo.app. Dobrze zrozumiałem?
  9. Powiem Wam jeszcze, że każdy instalator patrząc na dom wątpi, by wystarczyło 8kW. Sugerują 11 - 12kW minimum, np. Panasonic 12kW T-CAP, Vaillant 105.
  10. Nie umiem wrzucać załączników na forum, coś nie działa na chrome. https://www.szybkiplik.pl/Xf445dk78c https://www.szybkiplik.pl/iLkSyhbyhb
  11. Dzięki Panowie, już jakieś konkrety osób z doświadczeniem. Wylewki mają 6 - 7 cm. Różnie jest bo nie wszędzie było równo.
  12. Dzięki Andrzej, dom już jednak jest zbudowany, lukarn nie zburzę . Zostało ocieplenie poddasza, stąd napisałem, jaką lambdę planuję zastosować. 50cm wełny mi się nie zmieści w skosach. Jednak pytanie jest ciąglę o ocenę, czy cieplo.app jest wiarygodne, przy założeniu, że projektant wykorzystał bardzo niską wartość sprawności wentylacji. Na razie 2-0 na niekorzyść ale nie wiem w sumie dlaczego.
  13. Witajcie, Dom, który buduję, wygląda tak: - parterowy z poddaszem użytkowym - dach wielospadowy, 4 lukarny - 297 m2 powierzchni ogrzewanej, rozne temperatury (od 16 w kotłowni, do 22 w pokojach, 24 w lazienkach) - ocieplenie scian Austrotherm 20cm 038 - ocieplenie podlogi Swisspor EPS 100 036 12 cm na chudziaku, - ocieplenie sciany fundamentowej z zewnatrz 10cm XPS - ocieplenie poddasza welna 30cm, planuje lambda 0.35 - okna trojszybowe, w ilosci 15 sztuk - 3 balkony - drzwi w przestrzeni ogrzewanej: 2 - podlogowka 100% z termostatami na ścianie - material: pustak ceramiczny 25cm - wenytalcja z odzyskiem ciepla stoję przed wyborem pompy ciepła i mam problem z OZC. To dołączone do projektu (2017 rok) sugeruje zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 11kW, z czego około 3kW na wentylację. Audytor przyjął sprawność rekuperatora na 0.49. Ja planuje zamontowac rekuperator AerisNext, gdzie sie chwala sprawnoscią od 0.85. Wyklikałem sobie wszystkie dane na cieplo.app i mój wynik to bliżej 7kW https://cieplo.app/wynik/nxge. W związku z taką różnicą, zakasałem rękawy i spróbowałem swoich sił w programie BuildDesk. Wprowadziłem tam realne dane z budowy i wyszło mi coś bliżej cieplo.app niż audytu z projektu, chociaż też nie jestem pewien, czy zrobiłem to dobrze. Tutaj wynik https://megawrzuta.pl/download/88e921ccd02cd5ab776b58d68d0fd4e0.html Czy możecie ocenić mój audyt pod względem poprawności? Gdzie jest bliżej prawda? Bardzo mi zależy na Waszej ocenie, bo nie chcę przewymiarować pompy, a instalatorzy upierają się przy dużych pompach 11kW i większych, bo duży dom.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...