Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

knatom

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    28
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    KTA - okolice Tarnowa
  • Województwo
    małopolskie

knatom's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Pytanie techniczne. Kocioł pracuje według temperatury zewnętrznej czy według temperatury wewnętrznej (termostat)?
  2. Wpływ pomieszczenia jest uwzględniany jeśli temperatura jest niższa lub wyższa od zadanej. Przykładowo, jeśli masz nastawioną temperaturę na 20 oC i jest taka temperatura to wg krzywej kocioł grzeje wodę do 40 OC. Jeśli temperatura pomieszczenia będzie wynosić powyżej 20 oC to przy nastawie wpływu na 3K kocioł puści w instalację wodę o temperaturze 37 oC. Przy 5K da 35 oC czyli 5 oC niższa niż wynika z krzywej grzewczej. Tak mam w Buderusie GB072 że sterownikiem RC35 ale logika Junkersa jest taka sama.
  3. Taką kwotę to ja mam za samą cwu dla 3 osób.
  4. Ja bym do ogrzewania podłogowego nie dawał żadnych sterowników. Raz ustawić przepływy aby uzyskać wymaganą temperaturę w pomieszczeniach a później niech pogodówka (jeśli masz) steruje kotłem. Bezwładność podłogówki według mnie wyklucza sterowanie, ale jak chcesz to rób. Chyba, że nie grzejesz własnym kotłem tylko ciepłem z sieci to wtedy można myśleć o sterowaniu.
  5. Korzystacie, korzystacie. Grzejecie się ciepłem od sąsiadów a oni mają przez to wyższe rachunki. W domu trzeba już będzie zacząć płacić.
  6. "między szybami nie powinno być żadnej nieszczelności." Jakby była nieszczelność to by wentylacja działała prawidłowo.
  7. Też kiedyś myślałem o założeniu wentylacji mechanicznej do kostki. Mam 2 piętra i strych nad całością. Stropy są drewniane. Rekuperator chciałem dać na strych, nawiewy i wywiewy na piętro puścić w warstwie ocieplenia leżącej między belkami i na podłodze strychu (planowane 30 cm wełny). Problem robi się z parterem, bo o ile z kuchni i łazienki wywiew mogę puścić w dotychczasowych kanałach wentylacji grawitacyjnej, to przewody do nawiewów bym musiał przeprowadzać przez piętro (np w narożnikach ścian) i zabudowywać a tego chcę uniknąć. Druga opcja to przewody do nawiewów puścić nieczynnymi kanałami spalinowymi po piecach kaflowych, które były w każdym pokoju na parterze ale wtedy nawiew by nie był nad oknem tylko gdzieś na przeciwległej ścianie, jakieś 4 metry od okna. Tak raczej nie powinno się robić chociaż rozmawiałem kiedyś z jakimś magikiem od wentylacji i powiedział, że można by dać w ścianach przy suficie jakieś wyrzutnie dalekiego zasięgu zamiast anemostatów i powinno być ok.
  8. Zbiornik 150 l wystarczy. Kocioł kup z najniższą dostępną mocą. Ja grzeję około 160 m2. Dom stary, średnio ocieplony. Od 3 lat kocioł kondensacyjny 14 kW (Buderus GB 072) i jeszcze nie widziałem, aby przy ogrzewaniu domu pracował na 100% mocy (przy grzaniu wody tak). Przy temperaturach w okolicach 0 oC pracuje na 1/3 mocy. U mnie też 2 osoby dorosłe i dziecko. Zbiornik Biawar quattro 150 l i ciepłej wody nigdy nie zabrakło.
  9. Nie mam szczeliny powietrznej. Ściany mają grubość około 45 cm i są z cegły pełnej. Wg mnie najważniejsza jest szczelność. Co z tego, że dasz 20 cm na ściany jak będzie zimno dostawać się przez drzwi od piwnicy albo strychu.
  10. Jeszcze jedno. Dom jest z roku 1947 i ogrzewanie ustawione na 21 w dzień i 19 w nocy. Kocioł to Buderus GB072 + zbiornik c.w.u. 160 litrów. Całość sterowana pogodówką.
  11. Dużo. Ja spaliłem 283 m. Dom kostka, 160 m.kw., Plus strych nieogtzewany 80 m.kw. Dom ocieplony styropianem grafitowym 15 cm, grzejniki i 39 m.kw. podłogowego. Niestety na piętrze mam tylko 10 cm wełny na suficie i przez to takie duże zużycie. Miałem dołożyć jeszcze 30 cm wełny na podłodze strychu ale niestety nie zdążyłem. Za cały poprzedni sezon od 1 października 2015 do 30 września 2016 zapłaciłem za gaz (ogrzewanie i ciepła woda, nie mam kuchenki gazowej tylko indukcję) 4600 zł (suma wszystkich rachunków).
  12. To fakt. Źle napisałem. Miałem na myśli to, że przy mniejszej powierzchni spalanie by było mniejsze.
  13. Powierzchnia ogrzewana jest tego przyczyną Jakbyś grzał 120 m.kw. to byś spalał pewno połowę tego, co obecnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...