Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Iuske

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

O Iuske

  • Urodziny 20.07.1991

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Wrocław

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Iuske's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Update: Umowa z Abakonem Umową. Jeśli o ich gwarancje chodzi, zapierają się na rok na wykończenie (mimo iż wydaje mi się że min 2 powinno) i 3 na konstrukcję ... - do skonsultowania z prawnikiem muszę dać. Cena - okazuje się że cena jest re-kalkulowana po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Tj musimy im zapłacić 10% całości wyliczonej na start, w między czasie staramy się o pozwolenie i może to trwać kilka miesięcy. I teraz od nowa wg. nowych cen jest liczona reszta. Tutaj zaznaczę iż Pani na starcie gwarantowała, że po zaakceptowaniu wyceny jest cena z wyceny, ni było mowy że będzie zmieniana później do nowych cen. Kruszywo pod dom - Cena 60pln/t Na forum przewinęło mi się że idzie nawet 600t więc to mamy już 36k nie ujętego w wyliczeniu w umowie.. Obok domu/plac budowy trzeba utwardzić na własną rękę lub oni to zrobią - nie ujęte koszta. Charakterystyka energetyczna nie znana - dopiero po podpisaniu umowy i zapłaceniu będziemy mogli ją poznać bo wtedy będzie robiony projekt - zaznaczę że robimy klasycznie, nie zmieniamy grubości okien czy fundamentów itp ... chyba powinni tutaj znać tego typu detale. Jeśli trzeba badania gruno coś więcej niż podstawę itp to za wszystko się płaci dodatkowo - nie ujęte koszta kolejne. Sam fundament pod garaż 13-15k (21m2 ... chyba z platyny to będzie ) Ogólnie wychodzi na to że kosztów dodatkowych może być luźno ok 50k. Plus ile jeszcze będzie po uzyskaniu pozwolenia po ich re-kalkulacji(?). Zapytałem o podanie wartości energetycznych dla poszczególnych elementów skoro budynku mi nie powiedzą puki im nie zapłacę 10% zaliczki. Troszkę brzmi głupio ... Chciałbym dodać, że kwoty przez nich podawane to są kwoty NETTO, nie są to kwoty brutto, dopiero poźniej dostaje się kwotę brutto. tak więc gdy jest mowa np o czymś 60pln/tona to jest to 60pln netto
  2. Ogólnie jestem z nimi na etapie negocjacji. Dostaliśmy draft umowy i np jest zapis: "Wykonawca udzieli Zamawiającemu gwarancji na przedmiot umowy na okres trzech lat na elementy konstrukcyjne i na okres jednego roku na elementy wykończeniowe, od daty odbioru końcowego. Za elementy konstrukcyjne uważane będą elementy obiektu budowlanego przeznaczone do przenoszenia obciążeń ( płyta fundamentowa, ściana fundamentowa, strop, więźba dachowa, stropodach, płyta balkonowa, płyta spocznikowa, ściany nośne, podpory, belki, słupy , podciągi, wsporniki, dźwigary, itp. ). Za elementy wykończeniowe uznawane będą elementy, które nie przenoszą obciążeń i nie wpływają na układ konstrukcyjny budynku ( ścianki działowe, podłogi i posadzki, izolacje, tynki i warstwy elewacyjne oraz ocieplenie, stolarka okienna i drzwiowa, pokrycie dachu, obróbki blacharskie i orynnowanie, elementy wykończeniowe jak: gzymsy, attyki itp. oraz instalacje )." Lecz z tego co mi wiadomo to minimum gwarancji mamy w Polsce 2 lata a na budowlanke według art. 568 § 1 k.c., art. 647 i art. 656 § 1 k.c. Dodatkowo Renkojmia jest 5 lat Co do kosztów to w umowie jest pełno nie uwzględnionych kosztów których nikt mi nie może powiedzie co i ile. I tu jest sytuacja która mnie dręczy, bo jak nagle mi dowalą 100k z a coś tam bo tak ... Narazie czekam na informacje energetyczne bo umowa i projekty takich informacji nie zawiera. Wybraliśmy inny kolor okleiny do okien i samo to wyceniono na 7 tys. Garaż 21m z płyt Drewniany + obity płytą OSB 12 mm i sufit 24mm + styropian 5cm i tynk natryskowy 1.5mm brama (sprawdziłem producenta i model to ręczna podnoszona taka blaszana ok 800 pln) - wyceniono całość na 52 tys. Gdy dostanę opisy energetyczne to mogę napisać co oferują.
  3. Właśnie zastanawiam się na podpisanie z nimi umowy, lecz znalazłem tam zapis: Lecz z tego co poszukałem w.g art. 568 § 1 k.c., art. 647 i art. 656 § 1 k.c Rękojmia na takie coś jest 5 lat a gwarancja minimum 2 lata więc już tutaj widać problem.
  4. Super, dzięki za odpowiedzi Instalację wodno-kanal i podłogówkę zapewne z Tatą zrboię, on jest hydraulikiem, jedynie pompy ciepła sobie już nie zamontujemy bo akurat nie jego spec
  5. Dzięki za odpowiedzi. Tak liczę się z kosztami; jestem świadomy co się dzieje z nimi, i jak pisałem nie liczę na to, że będzie taniej przy aktualnej sytuacji Tak są właśnie teraz te dotacje teraz więc może tutaj coś się uda. Tak technicznie, przy takim zestawie, jakiej wielkości powinna być kotłownia, aby było "ok", zakładając, że w przyszłości sobie chcę domontować bufor ciepła. Jest mi proponowane 3m2, lecz czy to jest wystarczające?
  6. O i widzisz, jak mnie podbudowałeś właśnie i rozwiałeś wiele wątpliwości! <3 Dzięki wielkie! Dobrze wiedzieć
  7. Dzięki za odpowiedź. Tak wiem, że nie ma Pompa+ rekuperator w 1, bardzie chodziło mi o dwa urządzenia. Źle się wyraziłem Właśnie z tymi panelami teraz to jakaś masakra I pytanie do Twojej odpowiedzi o podłogówkę - Czyli jak rozumiem, na całym piętrze również podłogówka?
  8. Hej. Wiem, że może rok nie jest najszczęśliwszy lecz przymierzam się do rozpoczęcia budowy, bo nie wieżę, że za rok czy dwa będzie lepiej Projekt który aktualnie mam wybrany to https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-4-ma81221b2fdcda#pg1-10. Jest to 130m2 - parter 73.5m + piętro/poddasze 76m. Ze zmian z projektu na 100% wylatują kominy. (Parterowy na działkę którą mam odpada). Praca z domu w większości - PC + kilka monitorów (piszę w kontekście zużycia prądu). 1) Planuję Pompę ciepła + rekuperację - nie mam żadnej firmy jak na dzisiaj docelowej - oczywiście aby projekt odrazu przystosować. I tu zaczynają się schody. Nie znam się zbytnio na tym. I gdzie nie pójdę to słyszę co innego - ostatnio "a to sobie pan pozmienia i zaplanuje już przy budowie" co nie wydaje mi się dobrą opcją . I w tym przypadku nie wiem jaka to powinna być pompa z rekuperacją, jaki rodzaj, czy grzejniki, czy podłogówka itp - jakieś rady, przemyślenia? 2) Potrzebować będę też jakiegoś systemu chłodzenia do domu. Z tego co się czytałem, to przy aktualnych temperaturach letnich to pasywne chłodzenia jak nie chce się całkowicie zaroletować domu na ciemnicę odpadam - odpada. Taki możemy zbić temperaturę o np 1-2 stopnie, ale co mi z tego jak na zewnątrz +35. Czytałem o możliwości montażu klimakonwektorów. Lecz natknąłem się na informację, że w sumie taniej jest włożyć klasyczną klimatyzację bo wychodzi taniej pod każdym kontem - urządzenia, montaż, instalacja, energia... jakie macie pomysły opinie w tej kwestii? 3) Kolejna kwestia to 2022 i nowe przepisy o fotowoltaice, nowe ceny itp. Tak jak wspominałem poprzednie sprzęty, wymagają dużo energii. Czy foto się wciąż opłaca w aktualnej sytuacji? 4) Co myślicie dodatkowo o magazynie energii dodatkowo który można by głównie uzupełniać na taryfie nocnej. Czy w tym wszystkim jest jakakolwiek opłacalność? Ewentualnie czy macie do polecenia jakąś firmę lub kogoś kto się tym zajmuje na dolnym śląsku aby doradzić z obliczeniami w tym zakresie? 5) Co myślicie w tym kontekście o budowie domu z prefabrykantu keramzytowego? 6) Czy coś dodatkowego, jakieś inne propozycje macie dla mnie, może mam złe założenia i coś zmienić, jestem otwarty na pomysły EDIT: 7) Fundamenty : Ławica + ocieplenie (np podsyp z keramzytu) czy izolowana płyta? Dzięki za wszelkie informacje, pomoc i przemyślenia z góry! BTW: Tak wiem, że to wszystko kosztuje, liczę się z tym.
  9. Hej, A więc takie pytanie, bo dopiero udało mi się zakupić działkę pod budowę domu. Czy myślicie, że jest jakaś szansa aby załapać się na stare przepisy? Budowy na 100% nie rozpocznę do połowy roku. Lecz czy da się to jakoś obejść, aby założyć foto jakiś panel czy coś aby tylko się podpiąć pod stare regulacje, a potem rozbudować jak już dom stanie? Może ktoś ma jakiś pomysł w tej sprawie, czy już jestem może na spalonej pozycji?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...