Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sekret_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Okolice Mławy
  • Kod pocztowy
    06-500
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Sekret_'s Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Bogusław dziękuję za info i link, wszystko jasne nawet dla mnie czyli amatora:). Rozważę jakiś zasobnik na parterze, mam nawet na niego kilka pomysłow. Pozdrawiam
  2. Taki mały zbiornik mógłbym na parterze zmieścić, rozumiem, że jak jest na tym samym poziomie co kominek, to pomp nie potrzeba? Wodą z niego grzejesz CO jako dodatkowa "grzałka" CO czy CWU? Co to jest mniejszy płaszcz? I czy nie wystarczy sam taki zbiornik tylko zaizolowany aby trzymał ciepło, a bez wkładu akumulacyjnego (oczywiście rozmiar zbiornika powiększy się o izolację).
  3. Dziękuję za przydatne informacje, na parterze nie planuję żadnego zbiornika i nie bardzo jest na niego miejsce, więc pewnie zrezygnuję z płaszcza i zrobię kominek z wkładem akumulacyjnym (jeśli strop wytrzyma). Planuję oczywiście kominek spełniający normy. A co możecie doradzić w poniższej sprawie? Czy konstrukcja z PC i buforem nie jest obarczona tym, że po nagrzaniu bufora (500L to niewiele) pompa sie wyłącza, potem włącza aby podgrzac znowu i tak w kółko, i ergonomia/sprawnośc ukłądu/PC na tym cierpi? Reasumując czy dla efektywności PC, lepiej miec PC z 500L buforem (i w nim CWU też), czy też PC bez bufora, grzanie PC wprost do CO i do tego zwykły zasobnik na CWU?
  4. Dziękuję za odpowiedzi. Kominek bez albo z płaszczem wodnym - to w takim razie do zastanowienia się. Komplikacje dot. tego co opisaliście przy "pełnym" buforze lub odcieciu prądu, zniechęcają trochę do płaszcza. Na marginesie przerw prądu nawet jak nie ma dzis, to będą. Ale to oddzielny wątek, nie w temacie bufora i fakt, sam kominek bez płaszcza może wystarczyć awaryjnie. Zostawiając kominek na razie: czytałem, że PC lubią bardziej pracowac non stop niż sie wyłączać i włączać. Czy konstrukcja z PC i buforem nie jest obarczona tym, że po nagrzaniu bufora (500L to niewiele) pompa sie wyłącza, potem włącza aby podgrzac znowu i tak w kółko, i ergonomia/sprawnośc ukłądu/PC na tym cierpi? Reasumując czy dla efektywności PC, lepiej miec PC z 500L buforem (i w nim CWU też), czy też PC bez bufora, grzanie PC wprost do CO i do tego zwykły zasobnik na CWU?
  5. Asolt, dziękuje z odp. Kominek nie jest zabawą a rezerwą dogrzania w mrozy + awaryjne ogrzewanie na wypadek przerw w zasilaniu. Bedę wdzięczny za odp. na pytania: 1. Czy jest sens wkładu kumulacyjnego w kominku, gdy jest bufor? 2. Czy konstrukcja kominek z płaszczem wodnym na parterze a bufor w piwnicy piwnica jest ok jesli chodzi o sprawność? 3. Czy można grzać bufor jednocześnie PC i kominkiem w ten sposób, że w tym samym czasie działa PC i pali się kominek? 4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem?
  6. Witam wszystkich! Przejrzałem część najstarszych wpisów co zajeło mi kilka wieczorów, niestety nie mam realnie możliwości w bliskim terminie przejrzeć całe 881 stron i jestem człowiekiem średnio ojętnym technicznie (św. pamięci tatuś hydraulik załamuje się gdy na mnie patrzy...), więc proszę o wyrozumiałość. Dom z ok 1980, 100-110m parter, nieogrzewana piwnica i poddasze ten sam metraż co parter, 5cm styropianu na elewacji, okna z 2003-2005r,, żeliwna instalacja. W 2022/2023 planuję wymianę dachu i ocieplenie dachu 25cm wełną lub pianka PUR oraz wymianę drzwi wejściowych, drzwi na poddasze i drzwi do piwnicy na nowe i szczelne/cieplejsze bo teraz wiatr hula.... Moc grzewcza na stronie Ciepło Własciwe wyliczona aktualnie na 13,7kw, zakładam, po ociepleniu dachu potrzebna moc grzewcza troche spadnie, a grzejniki w pokojach będą troche przewymiarowane. Docieplenie elewacji styropianem, wymiana okien i remont + podłogówka będą raczej za jakieś 5+ lat (z powodu ograniczeń budżetowych) a kopciucha musze wymienić w 2022. Nie chcę gazu i oleju, piec na ekogrosze/pellet/zgazowanie drewna wymagają remontu komina, który jest w b. złym stanie (więc ok. 20 000 na komin nie musi być wydane w opcji z pompą ciepła) Planuje pompę ciepła powietrze-woda moc zapewne 10-12 kw 55stopni, kominek z płaszczem wodnym (ew. z wkłądem kumulacyjnym) na parterze żeby dogrzewać w mrozy i na wypadek braku energii oraz okazjonalnie rekreacyjnie nim popalać. Bufor ciepła 500L z wężownicami i ew. dogrzaniem grzałkami (niska piwnica) w buforze przepływowe CWU (bez odrębnego zbiornika na CWU). Jeśli wygospodaruję kiedyś miejsce i budżet, może dołoże drugie 500L. Zaproponowano mi ofertę PC ze zwykłym zbiornikiem CWU 300L w pakiecie,, jednak wolę bufor aby nie czyścić/wymieniać anod w zbiorniku + legionella itp. Pytania: 1. Czy jest sens wkładu kumulacyjnego w kominku, gdy jest bufor? 2. Czy konstrukcja kominek z płaszczem wodnym na parterze a bufor w piwnicy piwnica jest ok jesli chodzi o sprawność? 3. Czy można grzać bufor jednocześnie PC i kominkiem w ten sposób, że w tym samym czasie działa PC i pali się kominek? 4. Czy gdy temp. w buforze dochodzi do górnej granicy, wyłącza sie automatycznie jego ogrzanie (gdzie wtedy kieruje sie ciepło z PC i kominka)? Zakłądam, że PC powinna się wtedy wyłączyć/zminimalizować grzanie, a co z palącym sie kominkiem? Ps. Pytań miałem jakieś 5 razy wiecej ale lektura wątku bardzo pomogła, wielki szacun wszystkim za wiedzę i dzielenie sie nią. DOczytam ten wątek do końca, ale zajmie mi to pewnie z 3-4 miesiące (notoryczny brak czasu) Pozdrawiam wszystkich
×
×
  • Dodaj nową pozycję...