Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mikomir

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    86
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    2

Zawartość dodana przez mikomir

  1. Witam, dwa tygodnie temu wylewałem u siebie posadzkę z miksokreta, standardowo miała być 7 cm a wychodziło w granicach 7-9 cm (na pow, 69 m2). Chudziak był w miarę dobrze wylany, Osobiście nie przejmuję się naddatkiem 2 cm na takiej powierzchni w niektórych miejscach. Moim zdaniem firma dobrze to zrobiła tj. złapała jeden punkt przy drzwiach balkonowych tak jaj wskazałem i później cały dom został "wyrównany" do wskazanego poziomu odniesienia.
  2. Obecnie mam prąd budowlany który jest objęty tarczą, płacę coś około 40 gr / 1 kWh netto. Rachunki praktycznie nie różnią się od "domowych". Jak tylko weszła nowela ustawy o tarczy która objeła prąd budowlany to po złożeniu wniosku powyższe ceny. Zobaczymy co będzie za dwa miesiące po zakończeniu tarczy. edit: jestem w ENEI
  3. Moim zdanie to nie różnica tylko dodatkowy dokument potrzebny przy tym zgłoszeniu, zresztą całkiem słuszny. Generalnie to oświadczenie nic nie wnosi ciekawego w niniejszy wątek jeżeli chodzi o budowę domu przez autora wątku. Tak, tak zaraz się pojawia głosy, ze nie można później odsprzedać domu, mam nadzieję, że poparte wiarygodnymi przykładami.
  4. Nie dołącza się oświadczenia kierownika na etapie zgłoszenie bo go jeszcze nie ma. Kierownika zgłasza się na etapie zgłoszenia budowy do Nadzoru. Swoje oświadczenie jak najbardziej należy złożyć, że się bierze odpowiedzialność za budowę, o to chodzi w tej uproszczonej procedurze. Jak się nie czujemy na siłach zapanować nad budową to oczywiście nie należy korzystać z tej formy budowy.
  5. Ale o to właśnie chodzi w tych przepisach, że wszystko spada na inwestora. Dom do 70 m2 możemy budować w trzech trybach: bez kierownika, z kierownikiem na zgłoszenie i z kierownikiem na PnB. W zależności kto jakie ma predyspozycje do prowadzenia inwestycji wybierze tryb dogodny dla siebie. Jak ktoś się obawia tak jak ty to oczywiście powinien wybrać zgłoszenie z kierownikiem i po temacie.
  6. Jak zawsze najwięcej negatywnych opinii mają ci co nigdy nie budowali domu na zgłoszenie i nie znają formalności. Dokumentacja jaką należy załączyć do zgłoszenia budowy takiego domu niczym nie rożni się od dokumentacji załączanej do PnB. Dokładnie takie same dokumenty należy złożyć: projekt architektoniczno-budowlany (w tym przynależność projektantów do izby) wraz planem zagospodarowania działki, wypis i wyrys z MPZP lub WZ, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania gruntem, itd. Świadomy inwestor nie ma się czego obawiać, a jak ktoś chce kombinować ten rzeczywiście będzie miał problemy przy odbiorze.
  7. Ten fragment dotyczy domów do 70 m2 i bez kierownika budowy. Można budować domy na zgłoszenie powyżej tej wielkości i urząd dokładnie sprawdza projekt i nie ma żadnych pułapek o których piszesz. edit: wada takiego zgloszenia - w trakcie budowy nie można dokonywać istotnych zmian w projekcie, a poza tym nie ma różnic z PnB.
  8. Ja bym się nie spodziewał rzeczowej dyskusji z Kolegą który nie potrafi kulturalnie dyskutować, dobry jest w obrażaniu innych, poniżej przykład z tego wątku.
  9. Witam, odpowiem na własnym przykładzie, kupiłem działkę z MPZP z oznaczeniem RIVb, bez problemów na zgłoszenie rozpocząłem budowę. Zaraz po uprawomocnieniu braku sprzeciwu Wydział Architektury przekazał info do Wydz. Geodezjii który z automatu przekwalifikował mi działkę na Bp. I teraz zamiast 40 zł podatku płacę 400 zł : P.s ciekawe jest to, ze inni którzy budują na PnB dalej mają RIVb.
  10. Powiem na bazie własnego doświadczenia - stan surowy zamknięty postawiłem na kablu 3x2,5 mm2 (zabezpieczenie B16), na tym etapie siła nie była potrzebna (np. betoniarka jednofazowa). Teraz mając już praktycznie ten stan wprowadziłem do domu właściwy kabel pięciożyłowy - "siła" będzie potrzebna tynkarzom.
  11. Witam, u siebie w korytarzu położyłem panele winylowe na płytki i po pół roku tak "osiadły" , że pod światło widać wklęsłość fug w płytkach ( układ płytek). W sklepach dobrze radzą, powierzchnia idealnie płaska. Nie wyrównuj poziomów za pomocą podkładów po jakimś czasie pojawi się "uskok".
  12. Ok, nie ma żadnych teorii, praw nie będę polemizował, przyjmijmy, że prąd płynie tam gdzie mu pasuje tj. jak ma ochotę to zejdzie do ziemi uziomem PV, a jak nie to uziomem domowym a jeszcze ziemią pomiędzy uziomami. Potwierdzam, nie widziałem porządnych projektów, niestety posiadam tylko takie gdzie PE instalacji naziemnej nie jest połączone z szynami wyrównawczymi obiektów do których zostały podłączone a zostały stworzone przez projektantów z uprawnieniami budowlanymi oraz zatwierdzone przez rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
  13. Sorry ale żadnych rozwiązań nie przytaczam, podaję tylko fakt, że przy takim połączeniu pojawi się na obudowach pralek, lodówek, kuchni indukcyjnych itd. kilkaset tysięcy Volt w momencie uderzenia pioruna (materiały źródłowe - podręczniki od elektrotechniki). Tyle dyskusji ale jakoś nikt tego nie zanegował, czyli wszyscy akceptują taki stan rzeczy?
  14. Im dłużej myślę nad tym co powyżej napisałem to nachodzi mnie wątpliwość. Otóż wiadomo jest, że przewodu którym płynie prąd nie wolno łączyć z obudową (patrz PEN). I teraz jak to się ma do uziemionego przewodu neutralnego uzwojeń transformatora którego obudowa też jest uziemiona? Czy obudowa transformatora oraz punkt neutralny uzwojeń są ze sobą połączone (na wspólnym uziomie)? Ma ktoś z Kolegów tak specjalistyczna wiedzę?
  15. Obudowa transformatora nie jest połączona galwanicznie z instalacją ochronną w domu.
  16. Nie potrafię inaczej wytłumaczyć jak na schemacie zjawiska jakie wystąpi w tym konkretnym przypadku, może ktoś inny spróbuje? Co do Zakładu Energetycznego to ten temat nie ma nic wspólnego z naszym przypadkiem - tj. bezpośrednie, galwaniczne podłączenie do domowej szyny wyrównawczej konstrukcji metalowej oddalonej o kilkadziesiąt metrów i narażonej na bezpośrednie uderzenie pioruna czyli tak jakbyśmy piorunochron podłączyli bezpośrednio do instalacji domowej po drodze go uziemiając, tak należy to rozpatrywać. Biada temu kto piorunochron podłączy do bednarki w złączu Zakładu.
  17. Należy mieć tylko nadzieję, że nie pracujesz w zawodzie elektryka.
  18. Zamysłem moje wypowiedzi było i jest uświadomienie osobom nieznającym się na elektryczności że łącząc oddaloną instalację PV przewodem PE z domem powodujemy to że "piorun" wchodzi nam do niego bez "oporu". Elektryk wie, że zadziałają tu prawa Kirchoffa i Ohma. A jak piorun "wejdzie" nam do domu to spowoduje pojawienie się napięcia rażenia na wszystkich elementach połączonych przewodem PE.
  19. Nie ma nic do rzeczy który uziom lepszy ani gorszy, nic nigdy nie pójdzie na 100 %. Tak na szybko naszkicowałem rozpatrywany przypadek. Generalnie im większa rezystancja zastępcza obu uziomów tym większe napięcie na bolcach naszych gniazdek. [ATTACH=CONFIG]468060[/ATTACH]
  20. Aby dyskusję sprowadzić na właściwe tory to musimy zacząć bazować na podstawowych prawach elektrotechniki. Piorun do ziemi będzie zawsze podróżował drogą o najmniejszym oporze. W naszym przypadku prąd wyładowania o natężeniu 140000 A (za Wikipedią) popłynie do ziemi przez uziom instalacji PV oraz uziom domu (bo żyłą 50 mm2 połączyliśmy się z PE domu). Przyjmijmy, że oba uziomy mają rezystancję wypadkową 2 Ohmy to napięcie jakie pojawi się w domu na bolcach gniazdek wyniesie 280000 V. Dalej nie trzeba tłumaczyć jak człowiekowi zagraża takie napięcie.
  21. Tak głośno myślę aby np. dać szansę aby dom "oberwał" przy uderzeniu pioruna w instalacje oddaloną o 70 metrów od niego.
  22. Jesteś pewny, że ma być 5 żyłowy ?
  23. Powiem, że to przewymiarowanie tez rzuciło mi się w oczy, tak na szybko uznałem, ze na potrzeby dalszych obliczeń sumowali prądy fazowe. Trzeba by zapytać autora kalkulatora lub samemu poobliczać straty i procenty.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...