Witam szanowne grono forumowiczów, potrzebuję pomocy w doborze pc do starego domu.
Trochę się z tym motam, różne źródła mówią innaczej. Kupiłem stary poniemiecki dom przy Bolesławcu - dolnośląskie, w którym robię generalny remont - zostały tylko ściany zewnętrzne i konstrukcja dachu, reszta będzie nowa.
Dane domu
Dom jednopiętrowy, z poddaszem (nie ogrzewane), w połowie podpiwniczony (nie ogrzewane), 14,2m x 8,8m (przed dociepleniem)
Mury 66cm (piaskowiec + cegła pełna) + 14cm grafitu
strop 15cm + 10cm styropianu + 6cm wylewki
izolacja na poddaszu i piwnicy
Dachówka betonowa + 20cm wełny
Parter wysokość 2.5m, piętro 2,4m
6 okien 140x100, 6 dachowych 78x140, drzwi tarasowe 200x220, wszystko trzyszybowe ze współczynnikiem 0,8
planowana rekuperacja z odzyskiem
cwu 120/140l
100% podłogówka
Według "ciepła właściwego", zapotrzebowanie wychodzi 50-55w/m2 i wylicza mi moc pompy tylko 4,9kw a jeśli patrzeć na najprostszą kalkulację 196m2 x 51w/m2 = 9,99kw. Skąd taka różnica i jak na to patrzeć. Za duża - źle, za mała - też źle. Szukam pompy jak najbardziej oszczędnej ponieważ nie mam w planach pv, zresztą do niedawna w planach był gaz ale patrząc co się odpierdziela na naszej wschodniej granicy zwątpiłem i zacząłem się zaprzyjaźniać z tematem pc. Chciałbym jakiś kompromis względem cena - energooszczędność - gwarancja - jakość, wodotryski mam w poważaniu, może być nawet różowa, zależy mi na podwyższonej klasie energetycznej ze względu na dofinansowanie. Budżet dość ograniczony, jednak piec gazowy jest dużo tańszy.
W późniejszym etapie "za rok może, dwa", planowany awaryjny kominek z płaszczem wieć dojdzie jakiś buforek.
Proszę również o polecenie modeli. Puki co skłaniam się trochę w kierunki Midea - kuzyn chwali, sporo tego montują i sam też taką bierze, podobno dobry serwis w wrocławiu Panasonic - zdarzyło się nam montować w pracy, wydawały się fajne i ludzie sobie chwalili, do tego zdają się być tanie, Nibe i LG - w sumie nie wiem dlaczego.
Dzięki i pozdrawiam