Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marinpirat

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez marinpirat

  1. Spadki cisnienia zwiazane z oporem rur, zlaczek, roznic wysokosci mam juz przekalkulowane. Jakie jest najczesciej stosowane zabezpieczenie? Jak w takim razie sie liczy? Jest na to jakis uproszczony wzor/zasada?
  2. moje zalozenia byly teoretyczne, ale moze lepiej bedzie zapytac o realne dane i na tej podstawie dojsc do jakiegos wniosku. Zapotrzebowanie wody przy wlaczonych wszytskich sekcjach to 160l/min, pompa jest na glebokosci 25m, powiedzmy ze optymalne cisnienie to 3 bar przy tych wlaczonych sekcjach. Powinienem zaopatrzyc sie w pompe, ktora przy 160l/min osiaga 5.5 bar (odejmuje 2.5 bar na 25m w ogre), czy tak to powinno wygladac? Wtedy nie ma zadnego reduktora cisnienia?
  3. Skorzystałem z tej grafiki poglądowo by dać jakiekolwiek parametry: https://www.dostudni.pl/img/products/27/3/8_max.jpg Przyjałem 10 bar tylko dla uproszczenia obliczen jako przyklad, rownie dobrze mozemy przyjac 5 bar czy inny sensowny wynik. Zakladam jednak, ze zawsze moze dojsc do sytuacji, gdy uruchomiona jest tylko jedna mała sekcja (załózmy linia kroplująca, która zaleca cisnienie do 4,5 bar) a cisnienie pompy jest wyzsze - co nalezy w takiej sytuacji zrobic.
  4. Chciałbym sam stworzyć projekt nawodnienia ogrodu, chciałbym z kimś doświadczonym wyjaśnić pewną kwestię. Przyjmijmy, że mam 8 sekcji w ogrodzie, moja pompa nawadniająca przy wydajności 100l/min osiąga ciśnienie 10 barów. Sekcja nr 1 zawiera 3 zraszacze, które są wyregulowane i działają optymalnie przy ciśnieniu 3 bary, jej zapotrzebowanie to 15l/min. Analogicznie pozostałe sekcje wykorzystują tylko część dostępnej wody. Czy każda sekcja powinna zawierać indywidualny reduktor ciśnienia? W którym miejscu powinien on być - przed elektrozaworem, za nim, a może jeszcze gdzie indziej? A może elektrozawory mają "wbudowane" reduktory? EDIT. Po przeczytaniu kolejnych materiałów przychodzi mi do głowy by inaczej do tego podejść. Zakładając, że wszytskie sekcje działają w powyższym przykładzie zapotrzebowanie to 120l/min, z właściwości pompy wynika, że uzyskane wtedy ciśnienie powinno wynosić 8 barów. Zatem wystarczy wtedy jeden reduktor ciśnienia, który będzie umieszczony między pompą a rozdzielaczem, tak?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...