Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spinek2

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O Spinek2

  • Urodziny 17.12.1975

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Krępa
  • Kod pocztowy
    05-530
  • Województwo
    kujawsko-pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Spinek2's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam wszystkich ponownie Korzystając między innymi z pomocy qbek17 oraz innych forumowiczów wybrałem w końcu odżelaziacz Global Water z głowicą Clack Air IA UP Flow na zbiorniku 1054. Głowica robi na mnie bardzo dobre wrażenie - ta jakość. Cieszę się, że wybrałem Clacka. Mam wprawdzie duży zbiornik z poduszką powietrzną, ale że sam montowałem ten sprzęt i chciałem totalnie uprościć cały system, rezygnując z dodatkowych napowietrzaczy itp, wykorzystując przewody elastyczne - stąd mój wybór głowicy która napowietrza lub dostarcza solankę (jeśli byłby to zmiękczacz). Złoża w zbiorniku jest 40 litrów. Na stronie producenta odnośnie zastosowanego złoża jest taka informacja: "Specjalnie przygotowane złoża katalityczne naturalnego pochodzenia. Stosujemy naturalne zeosorby które wykazują świetne właściwości w usuwaniu żelaza i manganu. Nasze złoża zapobiegają rozwojowi bakterii tworząc środowisko bakteriostatyczne. Częścią złóż filtracyjnych jest naturalny dwutlenek manganu Aqua-Mandix, którego jesteśmy wyłącznym importerem. Złoża kwarcowe: Stosujemy wyłącznie sprawdzone, wysokiej jakości płukane złoża kwarcowe. Zapewniają one szybki przepływ wody przez dolny dystrybutor. Dzięki odpowiednio dobranej wielkości wspomagają pracę całego układu filtracyjnego." Zależało mi żeby było to złoże lekkie, mam średniowydajną pompę i żeby było bardziej długowieczne niż np. Birm. Przejdę teraz do sedna Wcześniej żelaza miałem 1,2mg/l, twardość wody 19 st niemieckich. W tej chwili woda jest faktycznie kryształowa, żelaza moje testy akwarystyczne nie wykazały, manganu i przed filtrowaniem było niewiele. Wcześniej tą wodę piliśmy z kranu, rybki dożywały w niej swojej starości, także źle nie było A teraz trochę o moim zdziwieniu. Twardość z 19 zmniejszyła się do 4 Czy to jest normalne przy odżelaziaczu? Złoże przecież będzie tylko płukane wodą i napowietrzane, zero soli itd Dodatkowo woda ma taki posmak trudny do określenia - jakby rybowaty, czasami elementy gumowe tak pachną. Nie czuć tej wody, ale jak porządnie popłuczemy nią usta, to czujemy tą rybkę. Czy te złoża, które wymieni ł producent mogą nieść za sobą wprowadzenie takiego posmaku? A jeśli tak, to czy to mija z czasem i czy nie jest to obojętne dla zdrowia? to jest link do tego konkretnego odżelaziacza https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-air-1054-p-1843.html mam nadzieję, że można wstawiać linki Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
  2. Doczytałem, że ten odżelaziacz Erie Oxydizer PRO 28 na złożu BIRM płucze się co 4 dni. Czy to nie jest za często jak na 2 osoby korzystające tylko z prysznica? Wyszłoby wtedy mniej więcej 300 litrów płukania na 1000 litrów filtrowania, tak słabo trochę Zastanawiam się czy tak częste płukanie może mieć związek z uzupełnieniem powietrza, które jest sprężane w zbiorniku? Co ile dni lub co jaką objętość płuczą się inne odżelaziacze na złożu BIRM?
  3. żelazo i mangan w mg/l, a twardość podałem w stopniach niemieckich
  4. Witam wszystkich Forumowiczów, przeczytałem większość tego wątku i wiele się dowiedziałem odnośnie doboru odżelaziacza - za co wszystkim dziękuję Zauważyłem, że inni zainteresowani doborem odpowiedniego sprzętu dysponują prawilnymi testami wody, takimi z prawdziwego zdarzenia. A czy wystarczą wyniki testów akwarystycznych? Mam dość dużą walizkę a w niej testy pozwalające zmierzyć pH, twardość ogólną, żelazo, mangan, azotyny, azotany, amoniak i może coś jeszcze. Oczywiście nie mogę wielu parametrów określić tak dokładnie jakbym testował wodę w labie. Wodę ze studni od około 2 lat pijemy z żoną prosto z kranu, rybki są w dobrej kondycji, koty również, także smak i zapach myślę, że jest akceptowalny Myślę o odżelaziaczu Erie Oxydizer PRO 28 ze złożem Birm. Tak wyszło, że posiadam 300l ocynkowany zbiornik hydroforowy, ale i tak chciałbym odżelaziacz z głowicą napowietrzającą ze względu na uproszczoną instalację w kotłowni w której brakuje miejsca. Dodatkowo posiadam oczyszczalnię przydomową, także złoże raczej chciałbym płukać tylko wodą, bez chemii. Czy sprawdzają się odżelaziacze z tego typu głowicą? O złożu Birm myślę ciepło ze względu na pompę, która raczej nie jest wielką bestią i mogłaby sobie nie dać rady z ciężkimi złożami. Wyniki testów akwarystycznych wkleję jak tylko dotrę do domu. Oczywiście jeśli tego typu testowanie jest pozbawione sensu, to z bólem serca zainwestuję w test z prawdziwego zdarzenia oto moje wyniki, tam gdzie jest zero było po prostu bardzo daleko do najbliższej wartości. Przypuszczam, że jeśli rybkom szkodzi dopiero któraś z wartości na skali, to podonbnie jest z nami ludźmi ph 7,2 twardość 19 amoniak 0 azotany i azotyny 0 żelazo 0,7 mangan jutro mi przyjedzie, ale jeśli jego nadmiar można dostrzec w postaci czarnego nalotu, to u mnie tego nie widzę
×
×
  • Dodaj nową pozycję...