W sumie zanim się rozgadam mam pytanie - jakie robicie przejścia przez ścianę tj. zwykle 200mm, dziura z 250mm?
Stal nierdzewna+Kauczuk czy po prostu rura stalowa czy PCV?
Dalej szła by od razu przepustnica z siłownikiem - na ile to przetrwa/jak zabezpieczyć pod poziomem gruntu?
Jestem na temacie GWC teraz i kombinuję czy wybulić pewnie ok 9-10k z montażem na grzebieniowy (ale może być za mały i tak) i nie przejmować się czy zaprojektować na bazie innych i myślę, że usprawniony GWC żwirowy(pół grzebieniowy) powinien być dla mnie najlepszy - mamy spad terenu i rura wkoło domu byłaby trudna do dobrego odwodnienia w rurowym i wcale mnie to rozwiązanie nawet nie przekonuje.
Wracając - wygląda na to, że żwirowy musi mieć odpowiednią (nie za dużą nie za małą) szerokość - w poradniku do zrobienia samemu 2,5m - bo albo opory powietrza będą coraz większe, albo mało energii odbierze. U mnie może 5-6m dł x3-4m szer by się wcisnęło a czy zasili to 2 mieszkania ok 150mkw to już nie wiem.
Grzebieniowy z tego co widzę po schematach idzie dużymi rurami w małe (kilka 100mm z 200mm?Niestety chyba to tajemnica za $) i na prawie całej szerokości. Wydaje mi się to średnio potrzebne - na chłopski rozum połowa czy 1/3 długości tego grzebienia by zupełnie wystarczyła skoro i żwirowy działa.
Dalej - jakby się uprzeć to rura doprowadzająca powietrze mogłaby iść przez środek, a rura zasilająca reku rozdzielać się przed GWC na dwie rury 200 po bokach od których by szły z 2-3 kolejne 100mm z dziurkami po 30-50cm w żwir.
Nie wiem czy te małe mogłyby być drenarskie czy to raczej zdrowo nie wyjdzie.
https://postimg.cc/9wtfH7pJ
Jak po kilku latach zachowują się rury PCV i GWC u osób które nie kupiły "drogich lepszych" rurek do żwirowego?
Tak krócej, idąc od budynku:
1) dać kilka m tej wspaniałej z jonami srebra -> przejść w zwykłą PCV -> trójniki 200 do 160 lub 100mm 3 -> a) wspaniałe z jonami 160mm lub 100mm albo b) rura drenarska bo ma dziurki albo c) PCV z nawierconymi dziurkami
lub
2) dać kilka m tej wspaniałej z jonami srebra -> przejść w PCV -> trójnik 200 na 2x160mm (czyli dwie rury po dwóch stronach do wejścia)-> PCV 160 -> te same opcje a)b)c jak poprzednio - tak jak na obrazku o ile się załączył.
Kolejne - jeżeli by w sumie dalej iść w "hybrydę" to czemu nie wydłużyć rury (PCV, ta droga czy jeszcze co tam polecacie) jak to możliwe od dopływu powietrza tak jak w rurowym i np dać jej 20m, zaizolować styropianem od góry, (nie zapomnieć o skroplinach) i wtedy żwir miałby bardziej funkcję oczyszczania niż utrzymywania temperatury a wydajność całego układu powinna się podnieść?
Jak nad tym myślę, to też rura wdmuchująca powietrze mogłaby być bliżej spodu żwiru lub lekko skierowana w dół i wymuszać cyrkulację w górę.