Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

peterradzisz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez peterradzisz

  1. W Grudniu mogło być +10 kilka dni https://meteoprognoza.pl/2018/01/02/podsumowanie-grudnia-2017/
  2. Ok wygląda na to że 10k faktycznie można lepiej wykorzystać - lepsze reku, lepsza klima itd. albo mały magazyn energii elektrycznej.
  3. Dzięki za link - miałem tego lata klimatyzator przenośny, coś dawał. Poczytam. Fakt, trudność wykonania (dobrego) i żeby nie było grzyba może być trudne i kosztowne dla przeciętnego zjadacza chleba. Nie wiem na ile reku z filtrem da radę w zimie przy zasyfionym powietrzu wkoło.
  4. Nie byłem u żadnego - ale logicznie myślę i nie oczekuję cudów. Chciałbym mieć też klimę kanałową do reku i tym dochładzać w miarę potrzeb w lecie. Rolety zewnętrzne w planie na pewno od południa i zachodu. Mała, ale jeżeli system by nie wymagał gazu, prądu, węgla itd dodatkowo urządzenia za 20-50k (pompy ciepła) a jednocześnie był bezobsługowy i bezproblemowy przez 30 lat - to mnie przekonuje. No ok, ale mówimy o daniu magicznej rury z jonami na czerpni i na wejściu do domu. Po drodze przechodzimy przez żwir. Pytanie w takim razie jak/czy ktoś czyści te rury w żwirowych co roku? Budynek 40cm cegły ma sporą pojemność cieplną, ostatnio Cmax wewnątrz ok 29C przy 50-60% wilgotności z zewnątrz wychładzał się z 2 dni do 24C, przy siedzeniu przy otwartym balkonie poza godzinami kiedy wali słońce do środka (roleta wewnętrzna odbijająca promienie słoneczne). Ucieszyłbym się gdybym nie musiał mieć otwartego przy 35C upale i nawiew nieco chłodniejszego powietrza. To nie uniemożliwia montażu klimy w takim pomieszczeniu przecież. Pewnie, ale j.w. i tak - hałas - urządzenie będzie w piwnicy, dlaczego centrala ma się szybciej zużyć? wiatrak? Brak sterowania - przecież przy zwykłym reku też nie ma. Tak czy siak zostaje montaż klimy - nie neguję tego. Rolety zewnętrzne na ten moment są planowane. Budynek jest prawie cały docieplony - trzeba będzie to dokończyć w tym roku.
  5. Proszę rozwiń - koszt nagrzewnicy w zimie i działania klimy w lecie nie jest znaczący w stosunku do kosztu GWC? Widziałem część analiz na forum, ale raczej każda była niepełna tj: - brany pod uwagę koszt wykonania GWC, ale nie że np klima po 5 latach padnie i trzeba kupić nową ew naprawić - przeliczane na obecny koszt kwh, a to jest zmienna która chyba idzie niestety do góry, tak jak i ceny urządzeń/robocizny/serwisu - odciążenie filtru na rekuperatorze - potencjalnie lepsza wilgotność (?)
  6. W sumie zanim się rozgadam mam pytanie - jakie robicie przejścia przez ścianę tj. zwykle 200mm, dziura z 250mm? Stal nierdzewna+Kauczuk czy po prostu rura stalowa czy PCV? Dalej szła by od razu przepustnica z siłownikiem - na ile to przetrwa/jak zabezpieczyć pod poziomem gruntu? Jestem na temacie GWC teraz i kombinuję czy wybulić pewnie ok 9-10k z montażem na grzebieniowy (ale może być za mały i tak) i nie przejmować się czy zaprojektować na bazie innych i myślę, że usprawniony GWC żwirowy(pół grzebieniowy) powinien być dla mnie najlepszy - mamy spad terenu i rura wkoło domu byłaby trudna do dobrego odwodnienia w rurowym i wcale mnie to rozwiązanie nawet nie przekonuje. Wracając - wygląda na to, że żwirowy musi mieć odpowiednią (nie za dużą nie za małą) szerokość - w poradniku do zrobienia samemu 2,5m - bo albo opory powietrza będą coraz większe, albo mało energii odbierze. U mnie może 5-6m dł x3-4m szer by się wcisnęło a czy zasili to 2 mieszkania ok 150mkw to już nie wiem. Grzebieniowy z tego co widzę po schematach idzie dużymi rurami w małe (kilka 100mm z 200mm?Niestety chyba to tajemnica za $) i na prawie całej szerokości. Wydaje mi się to średnio potrzebne - na chłopski rozum połowa czy 1/3 długości tego grzebienia by zupełnie wystarczyła skoro i żwirowy działa. Dalej - jakby się uprzeć to rura doprowadzająca powietrze mogłaby iść przez środek, a rura zasilająca reku rozdzielać się przed GWC na dwie rury 200 po bokach od których by szły z 2-3 kolejne 100mm z dziurkami po 30-50cm w żwir. Nie wiem czy te małe mogłyby być drenarskie czy to raczej zdrowo nie wyjdzie. https://postimg.cc/9wtfH7pJ Jak po kilku latach zachowują się rury PCV i GWC u osób które nie kupiły "drogich lepszych" rurek do żwirowego? Tak krócej, idąc od budynku: 1) dać kilka m tej wspaniałej z jonami srebra -> przejść w zwykłą PCV -> trójniki 200 do 160 lub 100mm 3 -> a) wspaniałe z jonami 160mm lub 100mm albo b) rura drenarska bo ma dziurki albo c) PCV z nawierconymi dziurkami lub 2) dać kilka m tej wspaniałej z jonami srebra -> przejść w PCV -> trójnik 200 na 2x160mm (czyli dwie rury po dwóch stronach do wejścia)-> PCV 160 -> te same opcje a)b)c jak poprzednio - tak jak na obrazku o ile się załączył. Kolejne - jeżeli by w sumie dalej iść w "hybrydę" to czemu nie wydłużyć rury (PCV, ta droga czy jeszcze co tam polecacie) jak to możliwe od dopływu powietrza tak jak w rurowym i np dać jej 20m, zaizolować styropianem od góry, (nie zapomnieć o skroplinach) i wtedy żwir miałby bardziej funkcję oczyszczania niż utrzymywania temperatury a wydajność całego układu powinna się podnieść? Jak nad tym myślę, to też rura wdmuchująca powietrze mogłaby być bliżej spodu żwiru lub lekko skierowana w dół i wymuszać cyrkulację w górę.
  7. Widzę, że ruch tu niewielki i nie odpowiem na Twoje pytania, natomiast wyrzuciłbym: ogrzewanie podłogowe na ogrzewanie powietrzne z reku i pompy ciepła+wymiennik ciepła (woda z PC z wyrzutu reku żeby grzała powietrze do nawiewu). Dodatkowo małe ścienne na podczerwień jakby system nie wydolił z jakiegoś względu. Dlaczego? Koszty, ilość roboty żeby rozprowadzić podłogówkę...na co to komu. Oczywiście rozumiem, że są fani tego. Kolektory słoneczne jako źródło ciepła - po co, jeśli mamy do dyspozycji fotowoltalikę i PC. Ale to tylko moja opinia. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...