Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Adam Ś.1719517974

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Adam Ś.1719517974's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. W ciągu tych 12 lat, może zdarzyło się kilka takich dni w których temperatura miała -20 stopni, ale myślę, że nie było ich więcej jak 10 i to przez maks kilka godzin. Czy dobrze, to ciężko powiedzieć, styropian albo 15cm albo 20cm, ale teraz nie dam ręki uciąć bo nie pamiętam. Pytanie czy podczas wykonania OZC przez jakąś firmę, ktoś mi to jakoś sprawdzi czy będzie bazować na moich przypuszczeniach?
  2. Czemu niby wątpliwości co do powierzchni? Napisałem, że ja zmierzyłem dokładnie i mnie wychodzi 303m2 powierzchni wewnętrznej (z pominięciem ścian grubości ścian zewnętrznych). Na kalkulatorze wychodzi 344m2 bo może uwzględnia on też grubość ścian zewnętrznych. Zresztą u mnie budynek ma parter i piętro, więc może kalkulator ten liczy to na tej zasadzie, że bierze powierzchnię parteru i mnoży przez ilość pięter. Tylko, że u mnie powierzchnia parteru nie jest równa powierzchni piętra, bo na piętrze mam zamiast dwóch pomieszczeń robiony taras, co za tym idzie, powierzchnia piętra jest mniejsza od powierzchni parteru. Co do tego jaka ma być ta pompa, to odpowiadam: powietrze-woda (o ile chodziło o typ pompy ). Chętnie wykonam profesjonalne OZC tylko tak się zastanawiam jak ono będzie wyglądać? Czy nie będzie też na zasadzie, że ktoś przyjedzie i jedynie "profesjonalne" będzie wykonanie pomiarów grubości styropianu, itp a potem i tak zostanie to wszystko obliczone w jakimś bardziej "zaawansowanym" kalkulatorze? No chyba, że taka firma wykonując OZC sprawdza np. model okien i na podstawie ich dokumentacji technicznej określa różne straty, itp? Swoją drogą może ktoś zna jakąś dobrą firmę wykonującą OZC, z Krakowa lub okolic?
  3. Mamy kocioł na ekogroszek z podajnikiem, jedyny pomiar temperatury to czujnik temperatury wody w piecu podłączony pod sterownik. Zawsze na sterowniku było ustawione 55 stopni. Z tego na nam powiedział instalator podczas montażu pieca, to aby nie schodzić z temperaturą poniżej 50 stopni, bo wtedy "piec się poci". Nie wiem czy to prawda, czy nie do końca ale skoro motował to ktoś z "lepszej" firmy, to uznaliśmy że widocznie tak ma być Dlatego zawsze było ustawione 55 stopni. Grzejniki mają termostaty. Tak więc czy za oknem było -20 czy +5 to na piecu zawsze było 55 stopni.
  4. Z dokumentacji projektu budowlanego powierzchnia użytkowa łącznie wynosi 239m2. Wyliczyłem dzisiaj powierzchnię całego budynku na podstawie wymiarów wewnętrznych. Dla zobrazowania, jeśli założymy, że budynek jest w formie kwadratu to moje wymiary są od wewnętrznej strony jednej bocznej ściany do wewnętrznej strony drugiej bocznej ściany, a więc jest to powierzchnia wewnętrzna tego kwadratu, w którą wliczają się też ściany działowe, itp. Z moich pomiarów wychodzi, że budynek ma łącznie powierzchnię 303m2. Tutaj link do wyliczeń na kalkulatorze ciepło właściwe. Tylko, tutaj na kalkulatorze wyszła powierzchnia 334m2, mnie wychodzi 303m2, no chyba, że ten kalkulator uwzględnia też grubość ścian zewnętrznych? I wybrałem wysokość pomieszczeń 2,6m ale tak jak pisałem na parterze wysokość to 3m. Wpisałem łącznie 15 okien, bo jak wyliczyłem, powierzchnia okien + dwoje przeszklonych drzwi aluminiowych wejściowych do sklepu wyszła mi 37m2. Czyli 37/2,52 = ~15. https://cieplo.app/wynik/xdht P.S. Tak nasz sklep też już nie ma tak dobrze po wybudowaniu większej sieciówki. Ale ratuje nas to, że jesteśmy z dalszych okolic Krakowa, więc ktoś zawsze przyjdzie No i nie przysługuje nam dotacja z programu Czyste Powietrze bo powierzchnia usługowa przekracza 30% całego budynku, a co za tym idzie trzeba będzie pokryć samemu cały koszt instalacji.
  5. Witam. Mam budynek w połowie mieszkalny a w połowie usługowy (na piętrze mieszkania, na parterze dwa sklepy), o łącznej powierzchni ok 260m2. Na parterze wszystkie pomieszczenia mają 3m wysokości a na piętrze ok. 2,5m. W całym budynku są grzejniki aluminiowe, ogrzewane piecem na ekogroszek. Budynek był budowany w 2010 roku. Potrzebuję dobrać moc pompy ciepła. Według wyliczeń na "ciepło właściwe" wychodzi mi, że przy -20 stopni, potrzebna moc to ok, 18kW. Zerknąłem do projektu budowlanego i jeśli dobrze rozumiem to tutaj jest podane 29kW (projektowane obciążenie cieplne). Jak widać jest duża rozbieżność. Tylko w tym projekcie budowlanym nie ma podanego dla jakiej temperatury wewnętrznej jest ta wartość 29kW. Czy to może być moc potrzebna przy -20 stopniach?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...