Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kamil 2711

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kamil 2711

  1. Ja mam jeszcze takie pytania: 1. Jakie filtry powinno się zamontować na instalacji C.O. dla pompy ciepła? Na pewno bym widział tutaj filtr siatkowy a za nim filtr magnetyczny Fermag 360, czy coś jeszcze się montuje czy to wystarczy? 2. Jaką najlepiej powierzchni wężownicy powinien mieć zbiornik CWU? W dobrej cenie mogę nabyć zbiornik 200L z dwoma wężownicami 1,4m2 każda. Czy to dobry pomysł aby takie wężownice połączyć szeregowo co da 2,8m2? 3. Czym przepłukać instalację CO? całość na miedzi i grzejniki aluminiowe.
  2. hmm.. nie wiem o jakich pompach myślisz, ale jak porównałem LG monoblok i split, to monoblok wypada lepiej. Poniżej porównanie, porównałem pompy 12kW, bo wydaje mi się, że taka będzie potrzebna (te 14kW to przy -20oC są potrzebne). Aczkolwiek ta pompa w splicie może być bardziej niskotemperaturowa niż ten monoblok.
  3. Nie ma potrzeby stosowania dwóch pomp ciepła wystarczy jedna, całości instalacji jest podłączona pod jeden kocioł i ciężko byłoby rozdzielić na dwa niezależne obiegi (części mieszkalnej i usługowej). Jeszcze jako ciekawostkę mogę dodać, że grzejniki na części usługowej mają ustawione termostaty na "2" a niektóre na "*" (ochrona przed zamarznięciem) i w zasadzie nastawy te nie są zmienianie nawet w największe mrozy.
  4. Tam nie da się wrzucić pliku pdf, a ma on 20 stron więc nie chciałem już robić 20 screenów. Wrzuciłem na jakiś inny serwer, tutaj link: https://megawrzuta.pl/files/885660509460c8c3996bf60663e76674.pdf
  5. Dziękuję za informacje. Powiem szczerze że coraz bardziej skłaniam się na splita, okazuje się że więcej zalet ma. A możecie polecić jakiegoś splita, w miarę taniego i dobrego? LG w splitach ma tylko jednostki na R410A, z tego co mi się wydaje to nie mają na R32. No i dużo gorzej wygląda moc w zależności o temperatury zewnętrznej, w porównaniu z monoblokiem :/
  6. Tak, wiem, że trzeba by zabezpieczyć. Szedłbym w stronę glikolu + zawory przeciwzamrożeniowe na wszelki wypadek. Zastosowałbym też wymiennik płytowy, aby odseparować układ zewnętrzny od instalacji. Raz, że mniej glikolu bym musiał użyć, a dwa obecna instalacja jest w układzie otwartym i obawiam się problemów ze szczelnością na śrubunkach przy grzejnikach w momencie zwiększenia ciśnienia. Już kiedyś musiałem dociągać bo pojawiły się delikatne przecieki. Poniżej zamieszczam schemat instalacji, jak ja to widzę. Zastanawiam się, czy ta dodatkowa pompa (za wymiennikiem, na obiegu wody) jest w dobrym miejscu zaznaczona, tzn. czy nie powinna być za buforem, na wyjściu na grzejniki? Chciałbym dodać plik PDF z obliczeń OZC ale nie wiem jak to zrobić, bo tu jest jakieś chore ograniczenie do kilku kB...
  7. Budynek ma ok 300m powierzchni (parter+piętro), budowany był w 2008 roku, ściany mają ocieplenie ze styropianu 10cm. Te 20 stopni w pomieszczeniach zostało przyjęte domyślnie, ja głowice mam różnie ustawione ale w większości pomieszczeń na ogół ustawione na 3 i 1/3 czyli jakieś 21 stopni. Radzicie aby wszystkie termostaty ustawić na maxa, czyli nie będzie możliwości regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna? Skany wyliczeń dodam po południu.
  8. Witam. Zleciłem wykonanie obliczeń OZC mojego budynku z których wynika, że dla temperatury zewnętrznej -20oC i 20oC w pomieszczeniach, mój budynek będzie potrzebował 13,6kW. W całym budynku są grzejniki aluminiowe z termostatami, rury miedziane. Myślę nad założeniem pompy monoblok LG i chciałbym się poradzić jaką moc pompy wybrać? Zastanawiam się nad modelem HM143MR lub HM123MR. Domyślam się, że lepiej byłoby wybrać 12kW. Znalazłem tabele mocy i wygląda ona tak: Może ktoś mi powiedzieć czy to jest moc pompy na samej sprężarce? W przypisach jest, że "TC - Wydajność całkowita kW", bo by wskazywało na moc pompy razem z grzałką? Szkoda, że nie można nigdzie znaleźć podobnej tabeli ale z mocą minimalną :/ Mam jeszcze takie pytanie czy termostaty mogą pozostać czy trzeba demontować?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...