Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

chmielik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Siedlce
  • Kod pocztowy
    08-110
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

chmielik's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

14

Reputacja

  1. Witam , na początku może opiszę stan na teraz. Chodzi o poddasze nieużytkowe. Kupiłem dom w którym była zamontowana rekuperacja , rury wychodziły na poddasze i nie były jeszcze ocieplone jak i samo poddasze też nie. Zamiast ocieplać rury postanowiłem ocieplić całe poddasze co przyniosło wymierne korzyści nie tylko na rekuperację ale na ciepłotę całego domu. Budowa domu : -Stropu lanego nie ma , jest konstrukcja szkieletowa stropu . Płyta gk , folia paroizolacyjna , 30 cm wełny układanej na krzyż i odeskowana podłoga poddasza. -Dach dwuspadowy , krokwie , na krokwiach membrana i blachodachówka. Wcześniej jak i teraz na poddaszu nie ma żadnych kratek wentylacyjnych. Ocieplając , między krokwie dałem wełnę 15 cm i osznurowałem.( Wiem , wiem , powinienem dać jeszcze drugą warstwę na krzyż ale łącznie 45 cm wełny + dwie folie starczy ) Kupiłem również FOLIA PAROIZOLACYJNA ALUMINIOWA STROTEX AL 90 żeby przykryć wełnę , nie zdążyłem jeszcze tego zrobić. Temperatura poddasza znacząco się podniosła i mimo to że na tą chwile wełna jest sucha , zastanawiam się czy nie powinienem w przeciwległych szczytach wykuć kratek wentylacyjnych ? Kupiłem również thermo hygrometer i od świąt Bożego Narodzenia zbieram dane z poddasza. W załączniku wstawiłem pomiar z tygodnia , ale takie same wyniki są od początku pomiarów. W porównaniu o nie jak i opis pytam czy jest konieczne wykuwania otworów na kratki wentylacyjne i jaka jest przedział odpowiedniej wilgotności w zależności od temperatury na poddaszu . Z góry bardzo dziękuję .
  2. Witam , Panowie nie czas dywagować jak powinno być a jak zostało zrobione przez poprzedniego inwestora. Może faktycznie cały strych miał być ocieplony i dla tego tych rur nie zabezpieczył. Odpowiadając na pytanie , mój rekuperator to Komfovent DOMEKT R 600 H Teraz sytuacja jest taka ja na foto i pomyślałem że zrobię tak: Zdejmę rury z krokwi jak radziliście , odkręcę metalowe paski mocujące rury do podłogi . Od podłogi odizoluję sztywną wełną lub styropianem 50 a same rury owinę wełną 150 . Mimo tego że sam rekuperator ścianki ma ocieplane to zbuduję na nim igloo ze styropianu 100 lub 150. Robota lubi głupich ale co innego teraz mogę zrobić. Dzięki za podpowiedzi.
  3. ok ... dlaczego uważasz ten kanał na krokwi to zły pomysł ?.
  4. Szczerze powiem że nie wiem z jakiej rury jest zbudowany kanał wentylacyjny. W takim stanie kupiłem dom . Po podłączeniu czujników i sterownika uruchomiłem i z hałasem jest ok.Rekuperator znajduje się na naszą sypialnią i samej pracy rekuperatora nie słychać , nie ma też żadnych wibracji. Jak jest cisza w nocy a rekuperator ustawię na 50 % to delikatnie słyszę w zasadzie przy jednym z anemostatów delikatny szum przepływu powietrza . W nocy w zasadzi nie potrzebuję takiej wentylacji więc w harmonogramie ustawiłem 25 % , jest idealna cisza.
  5. Witam , może ktoś z Was ma jakiś pomysł na ocieplenie tych niebieskich rur.Na początku powiem że strych jest " zimny " , pod deskami znajduje się wełna i puszki rozprężne w strefie ciepłej. Czerpnia , wrzutnia , tłumiki ocieplone ok ale niebieskie rury jak w załączniku. Zastanawiam się jak to ocieplić bo jak powietrze nawet wstępnie podgrzane w rekuperatorze przejdzie przez 20 m to i tak dostanę po plecach chłodem. Może ma ktoś z Was jakiś pomysł ? Dzięki.
  6. Witam , keramazytem ok , tylko boję się że keramazyt to granulki 5-10 mm i gdy przyjdzie mróz to może zamarznięta skorupa się zrobi i nici z przesiąkania. Może nie potrzebnie mam takie obawy ale wole dopytać jak to jest u Ciebie.
  7. Witam , poproszę o poradę , może ktoś z Was miał już jakieś doświadczenie w tej kwestii. Mianowicie posiadam pompę Panasonic T-CAP gen H , Super Cichą 9 kw , trzy fazową. Odnośnie odprowadzenia skroplin z pompy wymyśliłem coś takiego: Pod tacką ociekową pompy wkopałem pionowo rurę mrozoodporną Fi200 , rura o długości ok 110 cm , potem kolano 90 stopni i redukcja z fi200 na fi160. Rura fi160 na ok 150 cm , jest ponawiercana , owinięta siatką budowlaną i fizeliną. Wszystko to spoczywa w dole . Pierwsza warstwa to kamienie , potem tura , znowu kamienie i przysypane żwirem i ziemia. Chodzi o to co mam nasypać w rurę Fi200 ? Myślałem o białym grysie ale boję się że przerwy miedzy kamyczkami podczas mrozu będą za małe i wszystko zamarznie w jedną skorupę. Drugi pomysł to duże kamienie włożę w metalową siatkę i wpuszczę taką " kiełbaskę " do środka. Tu woda raczej powinna przepływać bez przeszkód. Trzeci to w ogóle zostawić rurę pustą , na górze tylko jakaś siatka żeby liście nie leciały . Nie wiem tylko czy podczas mrozu zimne powietrze wpływające do rury nie zamrozi skroplin na dole i nie powstanie lodowy korek. Co Wy sądzicie ? , które rozwiązanie , a może coś innego ?.
  8. Dziękuję za podpowiedź. Jak to mówią " mierz ( pytaj ) dwa razy a tnij raz "
  9. Witam , mam może śmieszne pytanie ale zastanawiam się jak przyciąć wystające z sufitu rury od rekuperacji . Wystają ok 15-20 cm. nie mam jeszcze kupionych anemostatów i zastanawiam się czy tnie się je równo z sufitem czy może trzeba zostawić centymetr czy dwa ?.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...