Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Paweł AR

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Paweł AR

  1. Temat już pewnie mało aktualny, bo założony w 2020 roku, ale patrząc na rzut, to tak jak pisali poprzednicy - centralna część budynku to duże straty powierzchni, a i skośne ściany w pokojach to mało ustawne i mało efektowne elementy.... Lepiej poczekać na propozycję architekta;)
  2. Wg mnie przedstawiony układ jest całkiem niezły. Szkoda tylko, że nie ma wymiarów wewnętrznych dokładnych i trzeba wszystko "szacować". Zwarta bryła stodoły o rozsądnej rozpiętości do przekrycia przez wiązary, dobrze rozlokowane pomieszczenia nie wymagające światła i zysków energetycznych (oczywiście widać, że jest to jakiś kompromis jak rozumiem od kierunku wjazdu na działkę i ogólnej orientacji działki). Pomieszczenie techniczne od frontu, a więc pewnie wejścia z mediami do budynku możliwie krótkie po terenie działki. Pomieszczenia "mokre" dobrze pogrupowane dla oszczędności prac instalacyjnych i ogólnej ekonomii wykonania. Jasny podział na część prywatną/sypialną i część dzienną. No i podział na część gospodarczą/techniczną z garażem. Łazienka główna bliżej części prywatnej, a mniejsza bliżej wejścia i części dziennej. Kuchnia od chłodniejszej północy i z możliwością obserwowania "podejścia" pod wejście do budynku. W lepszym rozplanowaniu nie pomaga garaż frontowo zajmujący idealnie południową część - no ale to urok tej lokalizacji zapewne;) Jedyne co być może bym jeszcze spróbował, to zamienić miejscami wiatrołap z łazienką mniejszą. Przykleiłbym mniejszą łazienkę do kuchni (więc instalacje i tak by były zgrupowane), a "ciężar" części lewej i prawej byłby bardziej wyrównany. Wejście byłoby mniej centralnie w pokój dzienny i optycznie skróciłby się ten długi "prywatny" korytarz.
  3. Niestety jest to trochę zależne od urzędnika... Ale zazwyczaj wyłączenie obejmuje nie tylko powierzchnie nieprzepuszczalne (czyli samą powierzchnie bezpośrednio pod zabudową, ale także wszelkie utwardzenia (podjazdy, dojścia, miejsca parkingowe zewnętrzne, itp) oraz tereny bezpośrednio przyległe. Czyli jeśli pomiędzy wjazdem na działkę pod sam garaż, a chodnikiem prowadzącym pod drzwi jest jakiś fragment zieleni, to ta zieleń także się wlicza. Najczęściej urzędnicy chcą wyłączać całą część działki gdzie jest dom równo "odcinając" cały odcinek działki od frontu do końca budynku.
  4. Fajnie, że trafiliście na architekta, który rzetelnie się wycenił i pokazał, że koszt adaptacji projektu gotowego w niewielkim stopniu rożni się od projektu indywidualnego. Proponuję każdemu przez zakupem projektu udać się do architekta i z nim omówić zmiany jakie chcecie wprowadzić do projektu gotowego (koniecznie przed zakupem projektu) - architekci nie gryzą i nie są złem koniecznym, bo potrzeba ich pieczątki, albo tylko i wyłącznie czynnikiem podnoszącym koszty jak to wielu pisze na forach budowlanych... Architekt i projekt indywidualny ma na celu odwrotnie wręcz niż wielu się wydaje - obniżenie kosztów całościowych, racjonalne podejście i wytłumaczenie rozwiązań inwestorom, zaproponowanie rozwiązań faktycznie pozwalających obniżyć koszty o grube tysiące i faktycznie potrzebnych w danym miejscu. Przykład - duża ilość projektów typowych ma strop monolityczny, który jest najdroższym rodzajem stropu - bardzo często można zastąpić go stropem o dobrych kilka tysięcy zł tańszym...
  5. Proponuje Muratorowi zaktualizować ceny (lub nie pisać ich wcale), jakie zapisane są przy kosztach budowy domów - przykład jaki się pojawił w postach w tym temacie - dom Murator D24 Z wykuszami - typ II - cena za dom 196 tyś. zł netto w stanie surowym zamkniętym - i proszę spojrzeć na powierzchnię zabudowy tego parterowego domu - 216 m2... Osobiście wydaje mi się to delikatnie mówiąc niemożliwe, a niestety wprowadza to klientów w błąd i duże problemy finansowe jeśli ktoś kupi projekt takiego domu sugerując się ceną budowy... Pewnie ceny są z okresu kiedy ten projekt powstawał, a patrząc po jakości wizualizacji tego projektu, to było to wiele lat temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...