Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

n-owicjusz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez n-owicjusz

  1. Witam szukam informacji na temat tegoż to falownika. Mozę ktoś użytkuje? Czy może pracowac poza siecią ,lub co jest potrzebne aby tak było (np dodatkowy moduł) , jakie jest napięcie baterii (tu brak informacji) itp. Jak wygląda sprawa ustawień i regulacji?
  2. A co powiecie 110 rur prorznowych na dachu.zbiornik 300l z 2 wężownicami + 1000l zbiornik 1 wężownica. 300l podgrzew wody użytkowej , reszta do bufora (podnoszenie temperatury na powrocie do CO. Na sezon przejściowy na podłogówkę powinno wystarczyć. .
  3. Cześć. czy jest możliwość zidentyfikowania producenta rur solarnych po numerze z rury? Np:1008BC0536A
  4. Właśnie dlatego pytam o dostępność tych rur.
  5. Witam chciałbym się dowiedzieć jak jest z dostępnością rur , do tego typu solarow . Wiem ze są w 2 średnicach : 70mm i 102 mm, a poza tym jak z awaryjnością tych rur .
  6. U sąsiadów z za wielkiej wody stosują system rurek Fi 8 lub 10. Znalazłem wytyczne na temat doboru średnic , jednak to zajęło dużo czasu.Wiedza kosztuje wiec zostaje dla mojej wiadomości. Nie wykluczam ze się podzielę wiedza jednak nie na forum.
  7. Trzeba przenieść do archiwum!!!
  8. Znalazłem odrobinę info. To co ważne to to ze baniaczek na płyn do obiegu powinien być 3x większy jak pojemność instalacji, sukces! Do tego w zależności gdzie zamontujemy baniaczek dobieramy pompę ,aby dala rade napełnić solary. Co do przekroju rurek tez znalazłem rozwiązanie ,bardzo proste. Dziękuje za pomoc głupi elektryk
  9. Dyskusje t tym Panem sobie podaruje. Z mila chęcią bym zakupił takie 2 kolektory 1m2 nówki. Na ponad 250 odwiedzin tematu nikt nie ma nic do powiedzenia?
  10. To jest typ nr 2 najbardziej sprawne kolektory , jednak najbardziej zawodne , jeśli dochodzi do stanów stagnacji w instalacji(brak odbioru ciepła z kolektorów). Vitosol 200T typ SPA temperatura stagnacji grubo ponad 250°C , można było je kopic 1,2 lub 3 m2. Serednica rur pomad 100mm , jeśli się nie mylę to dokładnie 108mm. Meritum zrozumiałeś zamysł dyskusji ? Bo to o czym rozmawiamy to nie na temat!
  11. Skąd wyrwałeś ten filmik 200T Typ SPA, rury ponad 100mm już nie są w sprzedaży. Czekam na autobus.
  12. za 35-45 minut będę w domu obejrzę
  13. Ilość engine uzyskana z paneli jest taka sama, różnica temperatury i przepływ zrobiły swoje. Fizyki nie oszukasz a blednę nastawy dają o sobie znać przez duże straty.
  14. Próżnia w rurach ma izolować od warunków zewnętrznych i zbierać promienie do zbierania ciepła, a nie do oddawania go na zewnątrz.
  15. Dla uściślenia próżniowe rurowe znam 4 typy: 1heat-pipe (gorąca rurka ,rurka w termosie) 2heat-piep(pojedyncza rura próżniowa) 3 U rurka 4direct flow
  16. Płaskie kolektory potrafią się same odmrozić przy słoneczku w 30 minut a rurowe próżniowe dobre 2-3godz.. Płaskie po włączeniu odmrażania po 15-20 minutach są czyste brak śniegu , na rurach próżniowych zapomnij!
  17. Chcesz powiedzieć ze próżnia w rurach doprowadzi do od szronienia rury? Ewentualnie z czym mogę się zgodzić to to ze zagrzejesz rurki z których jest oddawane ciepło do kolektora, Teraz uściślijmy o jakich Rurach mówimy. Joz się trochę pogubiłem znam rurowe próżniowe HEAT PIPE (TZW rurka w termosie) do tego CPC (rurka u w szklanej tubie) do tego jeszcze inne wynalazki o których czytałem. Jeśli masz na myśli CPC może to być prawda co piszesz. Na początku napisałem ze chodzi o rurowe próżniowe , a tu to co piszesz to wielka bujda na resorach od kamaza napędzana silnikiem rometa !!!
  18. Mogę się mylić ale płaskie posiadają funkcje chłodzenia ( oddawania ciepła w nocy w ustawieniach urlopowych) i rozmrażania . Rurowe nic nie wiem o takiej możliwości , poza tym chyba inne straty do atmosfery( powietrza) dużo mniejsze od płaskich. A co do uszkodzeń rurek to jak najbardziej prawda, rozszczelniaja się na końcu rury przy kolektorze na wejściu do gniazda.
  19. Mogę się mylić ale płaskie posiadają funkcje chłodzenia ( oddawania ciepła w nocy w ustawieniach urlopowych) i rozmrażania . Rurowe nic nie wiem o takiej możliwości , poza tym chyba inne straty do atmosfery( powietrza) dużo mniejsze od płaskich. A co do uszkodzeń rurek to jak najbardziej prawda, rozszczelniaja się na końcu rury przy kolektorze na wejściu do gniazda.
  20. Moze być jak piszesz ,ale płaskie same się odśnieżają jak jest trochę słońca. Głównie mi chodzi o podniesienie temperatury na wyjściu z solarow, a próżniowe lepiej się spisują w słabsze dni i powinny podbić temperaturę o kilka stopni(pod warunkiem ze nie będą zaśnieżone lub oszronione).
  21. Dziękuje za podzielenie się informacjami doświadczalnymi. Przepraszam ze drażę temat , ale przy połączeniu równoległym można mieszać rodzaje kolektorów(płaskie i rurowe próżniowe). Latem nie zagotujemy glikolu a w miesiącach przejściowych po połączeniu w szereg odpowiednio podgrzejemy wodę dla CWU. Podam przykład :Na lato mamy 4 pola kolektorów( po 2 sztuki 2 pola płaskie; 1 płaskie poziome , 2 pionowe + 2 próżniowych rurowych)latem nie powinny zagotować glikolu przy połączeniu równoległym. Natomiast w okresie przejściowym przepinamy to w szereg (4 płaskie +2 próżniowe) przy niedużym nasłonecznieniu mniejszy przepływ na kolektorach prozniowych nie wydaje się problemem. Chyba ze się mylę.
  22. Witam. Chciałbym rozpocząć dyskusje na temat sposobu podłączenia solarow. Jak wiemy można to zrobić szeregowo lub równolegle. Jednak w zależności od pory roku nie jest korzystniej zmieniać sposób połączenia? W miesiącach o dużej ilości słońca, niech pracują równolegle solary . Natomiast kiedy jest jej mało szeregowo. Pomijając trudność zbudowania instalacji równoległej i jej kosztów. Dyskusja czysto teoretyczna (nie chce słuchać o opłacalności kosztach czy czasie zwrotu instalacji). Mówimy o instalacjach do 30 m2. Trudniejsza instalacja równoległa powinna przysparza mniej problemów latem( przy dobrym wyliczeniu) , natomiast w zimie połączenie w szereg powinno działać lepiej niż latem. Wedlu mnie instalacja równoległa obłóczona na bufor i zasobnik CUW o łącznej pojemności 1300l( 1000l+300) na okres letni .W sezonie gdzie słońca brakuje i przełączeniu w szereg powinna dogrzać CWU do 45oC. Będę wdzięczny za podjecie dyskusji.
  23. Szukając info na temat solarow natrafiłam na system Drainback System. Pomysł jak najbardziej skutecznie rozwiązujący problemy letni. Jednak nie mogę znaleźć info jak dobrać przekroje rurek .Jest ktoś w stanie pomoc ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...