
n-owicjusz
Użytkownicy-
Liczba zawartości
32 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez n-owicjusz
-
Growatt mini 6000TL-XH info
n-owicjusz odpowiedział n-owicjusz → na topic → Fotowoltaika i magazyny energii
A wyjaśnisz co to ma do tematu? -
Witam szukam informacji na temat tegoż to falownika. Mozę ktoś użytkuje? Czy może pracowac poza siecią ,lub co jest potrzebne aby tak było (np dodatkowy moduł) , jakie jest napięcie baterii (tu brak informacji) itp. Jak wygląda sprawa ustawień i regulacji?
-
solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??
n-owicjusz odpowiedział SARUL → na topic → Kolektory słoneczne
A co powiecie 110 rur prorznowych na dachu.zbiornik 300l z 2 wężownicami + 1000l zbiornik 1 wężownica. 300l podgrzew wody użytkowej , reszta do bufora (podnoszenie temperatury na powrocie do CO. Na sezon przejściowy na podłogówkę powinno wystarczyć. . -
Cześć. czy jest możliwość zidentyfikowania producenta rur solarnych po numerze z rury? Np:1008BC0536A
-
Właśnie dlatego pytam o dostępność tych rur.
-
Witam chciałbym się dowiedzieć jak jest z dostępnością rur , do tego typu solarow . Wiem ze są w 2 średnicach : 70mm i 102 mm, a poza tym jak z awaryjnością tych rur .
-
U sąsiadów z za wielkiej wody stosują system rurek Fi 8 lub 10. Znalazłem wytyczne na temat doboru średnic , jednak to zajęło dużo czasu.Wiedza kosztuje wiec zostaje dla mojej wiadomości. Nie wykluczam ze się podzielę wiedza jednak nie na forum.
-
Trzeba przenieść do archiwum!!!
-
Znalazłem odrobinę info. To co ważne to to ze baniaczek na płyn do obiegu powinien być 3x większy jak pojemność instalacji, sukces! Do tego w zależności gdzie zamontujemy baniaczek dobieramy pompę ,aby dala rade napełnić solary. Co do przekroju rurek tez znalazłem rozwiązanie ,bardzo proste. Dziękuje za pomoc głupi elektryk
-
Dyskusje t tym Panem sobie podaruje. Z mila chęcią bym zakupił takie 2 kolektory 1m2 nówki. Na ponad 250 odwiedzin tematu nikt nie ma nic do powiedzenia?
-
To jest typ nr 2 najbardziej sprawne kolektory , jednak najbardziej zawodne , jeśli dochodzi do stanów stagnacji w instalacji(brak odbioru ciepła z kolektorów). Vitosol 200T typ SPA temperatura stagnacji grubo ponad 250°C , można było je kopic 1,2 lub 3 m2. Serednica rur pomad 100mm , jeśli się nie mylę to dokładnie 108mm. Meritum zrozumiałeś zamysł dyskusji ? Bo to o czym rozmawiamy to nie na temat!
-
Skąd wyrwałeś ten filmik 200T Typ SPA, rury ponad 100mm już nie są w sprzedaży. Czekam na autobus.
-
za 35-45 minut będę w domu obejrzę
-
Ilość engine uzyskana z paneli jest taka sama, różnica temperatury i przepływ zrobiły swoje. Fizyki nie oszukasz a blednę nastawy dają o sobie znać przez duże straty.
-
Próżnia w rurach ma izolować od warunków zewnętrznych i zbierać promienie do zbierania ciepła, a nie do oddawania go na zewnątrz.
-
Dla uściślenia próżniowe rurowe znam 4 typy: 1heat-pipe (gorąca rurka ,rurka w termosie) 2heat-piep(pojedyncza rura próżniowa) 3 U rurka 4direct flow
-
Płaskie kolektory potrafią się same odmrozić przy słoneczku w 30 minut a rurowe próżniowe dobre 2-3godz.. Płaskie po włączeniu odmrażania po 15-20 minutach są czyste brak śniegu , na rurach próżniowych zapomnij!
-
Chcesz powiedzieć ze próżnia w rurach doprowadzi do od szronienia rury? Ewentualnie z czym mogę się zgodzić to to ze zagrzejesz rurki z których jest oddawane ciepło do kolektora, Teraz uściślijmy o jakich Rurach mówimy. Joz się trochę pogubiłem znam rurowe próżniowe HEAT PIPE (TZW rurka w termosie) do tego CPC (rurka u w szklanej tubie) do tego jeszcze inne wynalazki o których czytałem. Jeśli masz na myśli CPC może to być prawda co piszesz. Na początku napisałem ze chodzi o rurowe próżniowe , a tu to co piszesz to wielka bujda na resorach od kamaza napędzana silnikiem rometa !!!
-
Mogę się mylić ale płaskie posiadają funkcje chłodzenia ( oddawania ciepła w nocy w ustawieniach urlopowych) i rozmrażania . Rurowe nic nie wiem o takiej możliwości , poza tym chyba inne straty do atmosfery( powietrza) dużo mniejsze od płaskich. A co do uszkodzeń rurek to jak najbardziej prawda, rozszczelniaja się na końcu rury przy kolektorze na wejściu do gniazda.
-
Mogę się mylić ale płaskie posiadają funkcje chłodzenia ( oddawania ciepła w nocy w ustawieniach urlopowych) i rozmrażania . Rurowe nic nie wiem o takiej możliwości , poza tym chyba inne straty do atmosfery( powietrza) dużo mniejsze od płaskich. A co do uszkodzeń rurek to jak najbardziej prawda, rozszczelniaja się na końcu rury przy kolektorze na wejściu do gniazda.
-
Moze być jak piszesz ,ale płaskie same się odśnieżają jak jest trochę słońca. Głównie mi chodzi o podniesienie temperatury na wyjściu z solarow, a próżniowe lepiej się spisują w słabsze dni i powinny podbić temperaturę o kilka stopni(pod warunkiem ze nie będą zaśnieżone lub oszronione).
-
Dziękuje za podzielenie się informacjami doświadczalnymi. Przepraszam ze drażę temat , ale przy połączeniu równoległym można mieszać rodzaje kolektorów(płaskie i rurowe próżniowe). Latem nie zagotujemy glikolu a w miesiącach przejściowych po połączeniu w szereg odpowiednio podgrzejemy wodę dla CWU. Podam przykład :Na lato mamy 4 pola kolektorów( po 2 sztuki 2 pola płaskie; 1 płaskie poziome , 2 pionowe + 2 próżniowych rurowych)latem nie powinny zagotować glikolu przy połączeniu równoległym. Natomiast w okresie przejściowym przepinamy to w szereg (4 płaskie +2 próżniowe) przy niedużym nasłonecznieniu mniejszy przepływ na kolektorach prozniowych nie wydaje się problemem. Chyba ze się mylę.
-
Witam. Chciałbym rozpocząć dyskusje na temat sposobu podłączenia solarow. Jak wiemy można to zrobić szeregowo lub równolegle. Jednak w zależności od pory roku nie jest korzystniej zmieniać sposób połączenia? W miesiącach o dużej ilości słońca, niech pracują równolegle solary . Natomiast kiedy jest jej mało szeregowo. Pomijając trudność zbudowania instalacji równoległej i jej kosztów. Dyskusja czysto teoretyczna (nie chce słuchać o opłacalności kosztach czy czasie zwrotu instalacji). Mówimy o instalacjach do 30 m2. Trudniejsza instalacja równoległa powinna przysparza mniej problemów latem( przy dobrym wyliczeniu) , natomiast w zimie połączenie w szereg powinno działać lepiej niż latem. Wedlu mnie instalacja równoległa obłóczona na bufor i zasobnik CUW o łącznej pojemności 1300l( 1000l+300) na okres letni .W sezonie gdzie słońca brakuje i przełączeniu w szereg powinna dogrzać CWU do 45oC. Będę wdzięczny za podjecie dyskusji.
-
500°C na solarach co to za cudo?
-
Szukając info na temat solarow natrafiłam na system Drainback System. Pomysł jak najbardziej skutecznie rozwiązujący problemy letni. Jednak nie mogę znaleźć info jak dobrać przekroje rurek .Jest ktoś w stanie pomoc ?