Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kolts

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kolts's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

14

Reputacja

  1. Witam, mam pytanie o prawidłowe podłączenie zasobnika wody z pompą ciepła do ogrzewanie jedynie CWU, takiej z zabudowaną sprężarką i zbiornikiem. Jak będzie najbardziej ekonomicznie - czy kanały nawiewny i wywiewny dać poza budynek, czy można np. w okresie zimowym zasysać powietrze pomieszczenia technicznego a wyrzucać na zewnątrz budynku, aby uzyskać większy COP? Pomieszczenie (ok. 4m2) będzie się wychładzać - czy ekonomicznie jest je ogrzewać prądem aby pompa miała skąd "brać" ciepło? Tak myślę, że to lepsze rozwiązanie niż zasysanie zimnego powietrza z zewnątrz. Inna sprawa - pompa byłaby w pomieszczeniu technicznym razem z rekuperatorem - może ciepło brać z powietrza za rekuperatorem, jednak obawiam się, że zaburzało by to pracę rekuperatora, taka pompa ciepła przy pracy bierze ok 350m3/h powietrza. Proszę o poradę co w tej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Dom szkieletowy ogrzewany klimatyzacją i foliami na podczerwień. pozdrawiam Tomasz Kostecki
  2. Witam, proszę o poradę dot. ogrzewania w projektowanym domu szkieletowym ok. 100m2 - obliczone wstępnie zapotrzebowania na ciepło: https://cieplo.app/wynik/1acpl (maksymalne 3,7kW, średnie 1,8kW). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Chciałbym uniknąć układania podłogówki na parterze i na piętrze (tam pewnie jakiś suchy system). Myślę nad zastosowaniem klimatyzacji kanałowej, zależy mi na możliwości szybkiego podniesienia temperatury, akumulacja ciepła nie jest mi niezbędna. Chciałbym na razie wykończyć parter a piętro zostawić do późniejszej adaptacji. Czy zastosowanie jednego klimatyzatora kanałowego 3,5kW (myślałem np. o Panasonic CS-Z35UD3EAW) na cały budynek byłoby wystarczające? Oczywiście byłoby wspomaganie matami grzewczymi w najzimniejsze dni. Myślałem nad rozprowadzeniem kanałów w przestrzeni pod stropem na parterze i jednoczesne ogrzewanie parteru (kratki przy suficie) jak i piętra (kratki zamontowane w podłodze przez przejście rur w stropie), tak aby maksymalnie ograniczyć długość kanałów i opory powietrza, czy to dobry pomysł? Czy taki system sprawdził by się w ogrzewaniu tak niewielkiego domu? Jak z hałasem w pokojach? Rozumiem, że ogrzewanie nawiewne i wentylacja mechaniczna to osobne systemy i lepiej ich nie łączyć? A może zdecydować się na coś innego? Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.
  3. Witam, planuję budowę domu szkieletowego ok. 100m2 (60m2 parter + 40m2 poddasze - do późniejszej adaptacji). Na razie wykończony tylko parter: salon z kuchnią, sypialnia, łazienka, pomieszczenie techniczne. Dom byłby ocieplony 30cm wełny (również poddasze), wyposażony w wentylację mechaniczną. Myślałem nad wykorzystaniem klimatyzacji kanałowej do ogrzewania, wspomaganej ewentualnie matami elektrycznymi. Czy ktoś ma może taki system i podzieli się opinią? Jak wygląda połączenie takiego systemu z wentylacją - osobne rury czy istnieje możliwość wspólnego systemu ogrzewania i wentylacji? Czy taki system generuje uciążliwy hałas w pomieszczeniach? A może do tak małego domu wystarczy split w salonie i maty elektryczne a ciepło przeniesie wentylacja mechaniczna? Jak ekonomicznie ogrzać taki dom prądem? Skłaniam się raczej ku ogrzewaniu nadmuchowemu a nie wodnemu. Z góry dziękuję za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...