Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

itakpowiem

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    28
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

itakpowiem's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

14

Reputacja

  1. Przeciwzamrożeniówka to u mnie fabrycznie 8' a realnie termometr przy takich pogodach jakie mieliśmy w tym tyg (do -5 nocą) pokazywał spadki do 6'. Nie wiem czy to zdrowo dla mebli i urządzeń elektrycznych tam sie znajdujących. Masa wody skroplonej na podłodze z przeszkleń też wskazuje, że to nie jest optymalne rozwiązanie.
  2. Wybaczcie, że nie przewertowałem całego tematu a zadaje pytanie ale jest tego już 309 stron. Mam pawilonik/kontenerek 3mx7m z płyty pir 10cm, z dużymi przeszkleniami. Do ogrzewania/chlodzenia klima Rotenso Ukura 3,5 z wifi. Jak w miarę sensownie pod względem kosztów to ogrzewać zimą? Budyneczek dość szybko się wychładza i wyłączenie klimy po wyjściu z pawilonu i włączenie ponownie po powrocie do niego zdecydowanie nie wchodzi w grę. Tym bardziej, że użytkowany jest głównie popołudniami, rano już niecodziennie a w niedzielę wcale. Harmonogram czasowy np 1 h pracy na 3-4 odpoczynku, tryb ciągły z ustawieniem zadanej temperatury czy sterowanie termometrem smart i ustawienie temp załączenia i wyłączenia? Chciałbym też poza kosztami energii abyście w poradach uwzględnili wpływ na żywotność urządzenia. Częste włączanie i wyłączanie się sprężarki nie jest chyba dla niej dobre...
  3. W swatt maja typoszereg podzielony na 4 modele, choc to tak naprawdę 2 w różnych konfiguracjach. https://swatt.pl/pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=1575 W typoszeregu nie jest uwzględnione jeszcze, że premium ma dodatkowy filtr pm 2,5 i ze waży drugie tyle co tańsze modele. Ale wszystko jest w instrukcjach Jak będziesz miał zamawiać droższą wersję to mają tam manierę nie zapakowania czujników i modułu wifi aby dosłać je jak się upomnisz Rabat dla instalatora, czyli gdy kupujesz na nip to w moim przypadku było chyba 200 zl ale nie targowałem zbytnio, bałem się podwyżek które całe szczęście dla Ciebie nie nastąpiły. A i na jakiś czas odpuściłem ale muszę ich pogrilować, bo to co oni nazywają kartą katalogową nie zawiera klasy efektywności choć stosowną nalepkę z oznaczeniem A dodają. Nie wiem czy jest to potrzebne do rozliczenia w czystym powietrzu ale jak tak to im nie odpuszczę i chcą czy nie chcą, dołożą ten jeden wiersz tabelki jak w Reventonie Cieszę się, że mogłem pomóc. Ja swojego wyboru też dokonałem dzięki forum.
  4. Nie jestem jeszcze w stanie w pełni opisać mojego urządzenia bo czujniki wilgotności i co2 leżą wciąż na poddaszu. Czujnik wilgotnosci ma sam zwiększać wyciąg podczas prysznica wiec był dla mnie istotny.. ale ktoś inny może po prostu zwiększać pokrętłem, suwakiem lub tego nie robić.. za wydane ok 5000zl mam 650m3 reku który bierze mało prądu, ma jakiś stopień odzysku wilgoci (nie wiem jak duży) i odzysk ciepła ok 70% I to jest najważniejsze sprawność i entalpia. U mnie pomieszczenie gdzie stoi rekuperator będzie docelowo ogrzewane, a grzejnik założony blisko niezaizolowanej rury zbiorczej nawiewu fi 200, plastikowe rury też pewnie coś się dogrzeją na docelowo ocieplanym poddaszu i nawiewane powietrze docelowo będzie nieco cieplejsze niż dziś. Ja m anemostaty w ścianach i ratowałem się ich podginaniem aby kierowało w sufit, nie pionowo w dół bo czułem wyraźnie chłodniejsze powietrze.. może gdybym miał je w sufitach to efekt coandy by zadziałał, ale to domniemanie Morał, ja liczę że niezaizolowane rury w połączeniu z ogrzanym poddaszem wpłyną docelowo pozytywnie na temperaturę nawiewanego powietrza. Gdybym miał liczyć tylko na to co odzyskuje ten reku, drugi raz bym go nie kupił bo 15 stopni nawiewanego to dla mnie za mało. Zapytaj w odpowiednim wątku jak sprawność reku z ozonu, tam chyba są dostępne wymienniki core a cenowo sam reku wychodził (przynajmniej kiedyś) sporo taniej niż markowe... Ale z drugiej strony, coś co nie jest dla mnie skrojone może być dla Ciebie w sam raz. Biorąc pod uwagę sprawność to przy 21-22 stopniach w domu, bedziesz mieć ok 16 stopni na nawiewie a nawet w tym wątku użytkownicy pisali że to jest normalna temperatura. U mnie reku zaciąga powietrze z nieogrzewanych pomieszczeń, anemostaty mam na ścianach nad łóżkami i sofą w salonie to troszkę kręcę nosem... ale może gdybym miał typową instalację to bym był zadowolony... zresztą nie jest powiedziane że reku za 10k zamiast za 5k by wpłynał wyraźnie na komfort w moich warunkach... A i ja piszę o Webberze kupowanego w swatt bo płacenie wyższych sum za tego Holtopa z logo Reventon lub dużo wyzszych sum za logo Hyundaia mija w mojej opinii z celem.
  5. Basic ma chyba wentylatory ac z 3 biegami. Koledzy tu odradzali ac. Ja mam niemal bliźniaczego webbera (dokładnie premium 650) z wiatrakami ec. Co mogę powiedzieć? Entalpia jakaś jest, odzysk ciepła też jakiś jest wrzucałem zresztą tu wyniki pomiarów. Jak nie zapomnę to w weekend dogrzeje pomieszczenie gdzie stoi reku i dam znać, jaki efekt to przyniosło... Mam teorię, że słaba izolacja obudowy powoduję dość niską sprawność... Ale może to nie być wada, jeśli pomieszczenie z centralą bedzie ogrzewane.
  6. Może tak być, tylko tej pary było dużo więcej. Po wykresach pracy pompy miało to miejsce w momencie przełączania z grzania cwu na co. Przełączanie między trybami trwa 3 min i wtedy prędkość sprężarki spada do 0hz. Pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów. Widzę, że głownie wałkowany jest temat zużycia prądu i jeden panasonica. Czy obserwacje i pytania dotyczące pracy PC umieszczamy zawsze w tym drugim niezależnie od producenta pompy?
  7. Zauważyłem dziś niepokojącą rzecz w mojej pompie ciepła. Coś jak wyrzut pary ( może czynnika?) z jednostki zewnętrznej. Nie wiem ile to trwało, nie wiem też czy towarzyszył temu jakiś dźwięk bo sytuację zauważyłem gdy wjeżdżałem samochodem na podwórko. Kłąb pary wokół jednostki zewnętrznej, zanim wysiadłem i podszedłem to już go rozwiało Dodam, że jestem świeżym użytkownikiem PC i może to jakaś normalna funkcja np. odszraniania (chociaż aż takich kłębów to nie widziałem na żadnym filmiku z yt) a ja zadaje głupie pytanie Jeśli temat jest banalny to czy mogę jakoś zmienić nazwę tematu i zmienić na inny bo mam kilka pytań odnośnie działania mojej pompy. Może znajdą się inni użytkownicy NeoHeat - ja mam akurat Eko II 15
  8. Mam pewne obserwacje i podzielę sie wynikami: Temp powietrza zewnętrzna 0 Temp powietrza wyciąganego 20 Temp powietrza nawiewanego 14 Temp powietrza wyrzucanego 8 Temp powietrza zewnętrzna -3 Temp powietrza wyciąganego 19 Temp powietrza nawiewanego 12 Temp powietrza wyrzucanego 3 Temp powietrza zewnętrzna -10 Temp powietrza wyciąganego 19 Temp powietrza nawiewanego 12 Temp powietrza wyrzucanego 0 Jak to jest, że przy zewnetrznej 0 sprawność to 70%, przy -3 sprawność to 68,2%, a przy -10 75,9?? Temperatura pomieszczenia gdzie stoi reku ma duży wpływ na sprawność a raczej "sufit" dla temp powietrza nawiewanego tuż za wymiennikiem? Nie wiem, jak to inaczej wytłumaczyć.. Co do samej temp nawiewanej ostatecznie do pomieszczeń to jest ok 2 stopni wyższa. Być może powietrze zdąży się ogrzać w niezaizolowanych rurach przechodzących przez cieplejsze pomieszczenia niz temp. powietrza nawiewanego tuż za wymiennikiem. Użytkownicy piszący abym wstrzymał się z nagrzewnicą wodna mieli rację, nie ma sensu.
  9. To nie jest wybór trybów pracy, a wybór podglądu danego parametru temperatury: zadana, wewnątrz budynku, na zewnątrz, nawiewana za wymiennikiem, wywiewana za wymiennikiem. Masz to opisane w instrukcji. Co ciekawe u mnie aplikacja smart vent nie pokazuje tych parametrów, które mogę sprawdzić na prostym sterowniku. Pokazuje jednak ilość co2 w powietrzu (o ile podłaczono czujnik) i mogę w niej ustawić nawiew i wywiew na różną moc.
  10. Anemostaty wyciągowe u mnie są też w zimniejszych pomieszczeniach bez grzejników - wiatrołap, spiżarka, stryszek (docelowo będzie to suszarnia na pranie - jest nawiew, wywiew i rurki do grzejnika) gdzie mam obecnie 17-17,5` przy 20-21 w reszcie domu. To powoduje, że powietrze zaciągane do centrali jest zimniejsze niż w mieszkalnej części i osiągnięcie 22-23 na wywiewie jest średnio realne. 82% sprawności to mój rekuperator raczej nie osiągnie a anemostaty nawiewne są w ścianach ok 10cm od sufitu, dokładnie nad łóżkami dzieciaków i sofą w salonie, daleko od grzejników - nie mam podłogówki poza łazienką. Miejsce montażu nawiewów było uwarunkowane możliwością mało inwazyjnego wejścia z klatki na piętro wyżej i stryszku. Wiercenie przez strop odpadało. Przy tej temp zewnętrznej nie czuje dyskomfortu ale co gdy przyjdzie mróz....
  11. Zapoznałem się z kalkulatorem i pojęciem wilgotności względnej. Dzięki - forum uczy Jakiś tam odzysk wilgoci jest. Podczas normalnej pracy termohigrometr w kanale nawiewanym tuż za anemostatem w salonie wskazywał W ok 50% a po krótkim prysznicu Wmax to 68%. Przy obecnych warunkach 21' i 40% w domu i 0 na zewnątrz próby przesuwania suwaków nawiewu i wywiewu w różnych kombinacjach dawały niewielkie różnice temp ok 1' i wilgotności do 4%. Ostatecznie ustawiłem oba na 10% i aktualnie mi wystarcza, będe korygował ustawienia gdy podłączę czujnik CO2. Doprecyzuje: te różnice dotyczą wartości w kanale nawiewnym salonu, nie temp i wilgotności osiągniętej w domu. Widzę, że musze zaopatrzyć się w nagrzewnicę, bo jak za oknem będzie -10 to chłód z anemostatów wiałby niemiłosierny. Skłaniam się ku wodnej, piony mam wyprowadzone. Ktoś może coś polecić? Montuję ją na rurze zbiorczej nawiewów Fi200 za rekuperatorem a nie na rurze czerpni przed rekuperatorem?
  12. Moj Webber Req Premium 650 według odczytów centrali działa obecnie tak: Temperatura powietrza wyciąganego z domu 20` Temperatura powietrza tłoczonego do pomieszczeń 15` Temperatura powietrza zaciąganego z zewnątrz 0` Temperatura powietrza wyrzucanego 8` Nawiew na 30%, Wyciąg na 40% Pobór prądu 40W Troszkę kombinuje z ustawieniami. Startowałem z oboma wentylatorami na 50% i temperaturze tłoczonego do środka powietrza 13`przy zewnętrznej 2`. Pobór wynosił wtedy 60W Termometr w zależności od pokoju pokazuje 20` do 21,5`a wilgotność to 39-44%, brak wszechobecnej wcześniej rosy na szybach i mokrych drzwi wejściowych, przestał też wyłazić czarny nalot w rogach i okolicach okien. Przed uruchomienie rekuperatora wilgotność oscylowała między 60% a 70% Rekuperator wentyluje mi obecnie ok 80m2, docelowo drugie tyle m2 czeka na włożenie anemostatów w puszki po wykończeniu poddasza (i trochę jeszcze poczeka) I teraz pytanie, czy ten wymiennik celulozowy to odzyskuje jakaś cześć wilgoci, czy tylko na papierze? bo dziś mamy za oknem 80% wilgotności a ja mam w domu 40%. Czy w przypadku mrozów i suchego powietrza będę miał w domu wiór lub zmuszony będę nawilżać?
  13. - W standardzie jest cienki dwużyłowy kabel o oznaczeniu: AWM 2464 VW-1 80c 300V 24AVG - instrukcja mówi o poziomym montażu - znajomy ma Hyundaia HRS też produkowanego przez Holtop i nie ma skroplin w sensie kapania z rekuperatora, określa stan wilgotności jako wyczuwalny dotykiem na tych króćcach przyłączeniowych bodajże do czerpni. Warto jednak wziąć poprawkę na różne warunki temperatury pracy dla jego sytuacji i Twojej. Wydaje mi się, że może to mieć wpływ na skraplanie.
  14. Witam, dziś przyszedł mi rekuperator Webber Req Premium 650. Pytanie czy mogę go zamontować na leżąco zamiast podwieszać? Jeśli tak to na czym go położyć? Gruby styropian będzie ok? Rozumiem, że nie ma góry dołu, montuje zależnie od tego jak mi pasuje podłączenie do rozprowadzonych już kanałów? W moim przypadku obrót względem obrazka o 180`
  15. Ze strony zniknęły za to 650, które w zeszłym tyg były jeszcze w dzisiejszej cenie 250. Jak ktoś jest zainteresowany tow arto dzwonić i pytać, jeszcze wczoraj czy przedwczoraj mieli je na stanie mimo że nie było ich na stronie. 500 mają być dopiero w grudniu, stąd mój zakup 650. Dziś dostałem paczkę na palecie - w środku brak czujników co2 i wilgotności oraz modułu wifi. Dostałem info, że wyślą jutro. Mogę zamontować go na leżąco (oczywiście z zachowaniem dostępu do rewizji) zamiast podwieszać? I rozumiem, że poziomo, niezależnie którą stroną do dołu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...