Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

youngmoney

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez youngmoney

  1. Czytałem, że przez te wymienniki płytowe są duże straty ciepła i grzejniki nie zagrzewają się tak jak w instalacji otwartej. Z czego to wynika?
  2. Faktycznie, ślepy jestem.. Dziękuje po raz kolejny.. Dobra, czyli jeśli dobrze odczytuje, przed bojlerem pompa i zawór zwrotny. Bez obejść te pompy czy ma/może być zestaw z obejsciem? Taki już mam 1 obecnie.. To samo przed wymiennikiem płytowym na zasilaniu, a na powrocie przed WP też pompa? Naczynie przelewowe zamkniete i do niego zawór bezpieczeństwa 3 bar? To wszystko co potrzebne? Czy pojemność naczynia nad kotłem ma znaczenie? W sensie nie do końca rozumiem jak się to będzie napełniać później, żeby się nie przelewało od razu do kanalizacji, a napełniło się wszystko powyżej..
  3. No spoko do ogarnięcia. Ten schemat jak będzie wyglądał?
  4. Mam już kupiony z podwójną wężownicą ale poziomy.
  5. Rozumiem. Czyli musiałbym sobie wówczas pociągnąć rury pcv do mieszkania żeby do kranów dotarła ciepła woda z wymiennika.
  6. Jest w planach podłączenie cwu. Jednak ze względu na usytuowanie kotła (piwnica), chcieliśmy zamontować zbiornik w mieszkaniu. Bliżej bez ciągnięcia dodatkowych rur z piwnicy.
  7. Dziękuję za te uwagi. Nie drogi kolego, nie czekam na gotowca. Nie znam się co do natury technicznej tych rzeczy. Poczytałem w wolnej chwili o tym wymienniku. Ja nie mam kotłowni, kocioł jest w piwnicy, i od niego idą rury na pierwsze piętro. Czy wymiennik płytowy pozwoli mi na zastosowanie naczynia w piwnicy i podłączeniu go do kanalizacji? Wówczas nie będzie miało znaczenia wysokość naczynia oraz brak potrzeby zainstalowania go w mieszkaniu na 1 piętrze? Dziękuję Wam z góry za wszelką pomoc laikowi.
  8. Rozumiem, że poprzez pion masz na myśli rurę zasilająca ze starej instalacji? I podłączenie naczynia bezpośrednio do tej rury w przedpokoju (przed grzejnikami)? A czy może to być trójnik 28mm i potem powiększenie? Te stare rury 45-50 mam już ucięte i musiałbym ponownie wespawac kontynuację jakbym chciał pociągnąć ją dalej...
  9. Może zamiast robić dramę to jakieś opcje? Jak to ogarnąć żeby było bezpiecznie?
  10. A grawitacja? Mając zawór różnicowy, przy wyłączeniu się pompy?
  11. Proszę o rozwinięcie tematu? Jakiś schemat? Jestem trochę zielony w tych kwestiach.
  12. W jakim sensie tykająca bomba? Gdybym przełożył pompę na powrocie przed kotłem? Byłoby dobrze?
  13. Szczęść Boże, remontuję przejęte mieszkanie na 1 piętrze. Mam w piwnicy stały kocioł, od którego są poprowadzone rury stalowe o średnicy ok. 45-50mm. Wsadziłem na start pompę nad kotłem. W przedpokoju gdzie wchodzą wspomniane rury z kotła z piwnicy, przerobiłem je tak, że z nich wychodzą rurki 28mm miedziane ok. 4-5mb, by przechodziły na 22 mm, a te natomiast idą po pokojach, z wyjściem do grzejników mieszkania (podłączenie od dołu), łącznie mam 4 grzejniki purmo, przewiduję również podłączenie wymiennika cwu na końcu instalacji , oraz naczynie wzbiorcze w łazience. Instalacja otwarta. Układ w chwili obecnej jest taki: Kocioł -> pompa -> grzejniki -> naczynie. Naczynie jest obecnie na wysokości ok. 1,5 m nad ostatnim grzejnikiem, pociągnięte rurką 22mm do góry. Jest to chwilowo (do testów) naczynie z poprzedniej isntalacji, ok. 10l pojemności. Wyliczyłem, że obecnie mam ok. 70-90l w rurach i grzejnikach. Przy wypełnieniu instalacji wodą (naczynie wypełnione) jest ok, woda jest w naczyniu. natomiast po odpaleniu pompy, opróżnia się w zasadzie całe naczynie wraz z tą rurką do poziomu przy podłodze (kaloryfer). Grzejniki bardzo dobrze się rozgrzewają, są całe gorące. Dzięki pompie, powrót przy kotle również jest ciepły. Instalacja w chwili obecnej, spełnia swoje zadanie - grzeje. Moje pytanie to czy domyślnie w naczyniu powinna znajdować się woda stale? Czy jak będę miał naczynie o pojemności 20-25l to wystarczy na to, żeby pompa nie wyrzucała jej całej z naczynia i rurki dochodzacej? układ planowany: Kocioł -> pompa -> grzejniki -> wymiennik cwu -> naczynie, bądź Kocioł -> pompa -> grzejniki -> naczynie -> wymiennik cwu. Naczytałem się, że naczynie powinno być na początku przed pompą, rozumiem to, aczkolwiek w mojej instalacji, nie mam takiej możliwości, gdyż musiałbym się kuć z piwnicy przez cudze mieszkanie. Proszę o poradę co w takiej sytuacji zrobić? Jakie mam wyjście? Bóg zapłać za wszelką pomoc!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...