Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Addu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Addu's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam! Przymierzam się do wymiany stolarki okiennej na PCV, nie wiem kompletnie co wybrać. z ofert które najbardziej mnie przekonują są okna Adams premium-line profil veka sl 82, ramka swisspacer ultimate, okucia Siegenia Titan AF, pakiet 3 szybowy 48 mm lub te "same" okna na profilu Aluplast Ideal 8000, ponoć veka lepsza róznica w cenie ok 2%. oferta z najtańszych profil Salamander BluEvolution 82, swisspacer ultimate, Siegenia, pakiet 3 szybowy, tańsze od premium line ok 25% kolejne propozycje to okna oparte na DECCO82, IGLO energy classic, Forma 76, Plastimet, Polecane również mi były okna firmy Dako, nie mam jeszcze oferty. Co byście wybrali? co jest ok, czego unikać? Pozdrawiam!
  2. Raczej się zdecyduję na drewno. Obecnie zainteresiwałem się programem czyste powietrze. Czy jest możliwość wzięcia dotacji np. Na kocioł zagazowujący drewno, a że własnych środków w późniejszym okresie dołożenia alternatywnego źródła ciepła w postaci kotła gazowego lub PC? Oczywiście przed upływem 5 lat.
  3. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Obecne ceny energii nie zachęcają do systemów opartych na gazie i prądzie. Tylko właśnie ktoś by musiał palić tym drewnem, natomiast ja musiałbym je przygotować i przetransportować ok 50 km. Ciężko mi powiedzieć, po opale licząc średnia z kilku lat grubo powyżej 60 MWh i to nie wszystkie piętra są dogrzane obecnie... Nie znałem akurat z ciekawości wpisałem dane, przy mocno optymalnych założeniach 19 MWh na CO, 5 MWh CO. Takie mocno zgrubne te wyliczenia. Niestety dom obarczony wieloma mostami cieplnymi, np. okręcony balkonami na 2 kondygnacjach. Nieregularny kształt, wcięty a słupy ciężkie do zaizolowania pełnią rolę nośnych. Co do buforów korzystając z obecnej kotłowni, która do potrzeb ogrzewania grawitacyjnego jest niżej niż grunt mam duże możliwości. W przypadku bufora wysokotemperaturowego mogę wstawić wysoki na ~3m aby uzyskać jak najlepszy rozkład temperatur, posadzka raczej nie będzie stanowiła problemu. W przypadku niskotemperaturowych zdecydowałbym się bardziej na zasobniki rozłożone po kotłowni, abym mógł je przykryć podłogą na stelażu.
  4. Witam wszystkich, Przymierzam się do modernizacji domu z lat 80-90. Dom ma zostać docieplony, wymiana okien, prawdopodobna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wymiana wszystkich instalacji w tym prawdopodobne 70% podłogówka, 30% ścienne. założenie PV. Obecna CO to grawitacyjna z górnym rozdziałem. Powierzchnia domu to 290 m^2 w zabudowie 2 piętrowej. Zapotrzebowanie roczne po modernizacji szacuję na ok 28 MWh. Dom posiada przyłącze gazowe, komin przystosowany do paliw stałych, jak i do kominka. Kluczowym pytaniem jest wybór źródła ciepła, z założenia ma być bezobsługowe, na chwilę obecną mieszkają tam starsze osoby. Osobiście gdybym tam mieszkał wybrałbym drewno. I koncepcja zakłada PC powietrze-woda + piec gazowy, piec gazowy w okresach gdy sprawność pompy spadnie do progu opłacalności gazu. Minus takiego rozwiązania to sprawność pompy w taryfie g12, a właściwie opłacalności akumulacji energi cieplnej. Mam gdzie postawić zasobniki powiedzmy o pojemności 5 m^3 ~ 50 kW przy ΔT 10 °C II gruntowa pompa ciepła, stały COP, w połączeniu z taryfą g12 większa sprawność przy ładowaniu zasobników. Minusem kosztowne dolne źródło, brak możliwości wykonania płaskiego kolektora. Nie robiłem jeszcze badań geo. Na plus przemawia podmokły grunt lustro wody wiosna na poziomie 1 m. III pelet z dużym zasobnikiem. IV Piec na drewno o wysokiej sprawności + bardzo duża akumulacja ciepła + dodatkowe źródło bezobsługowe np. piec gazowy. Do drewna posiadam stały dostęp, te rozwiązanie wymagało by często pomocy osób 3. Nie liczyłem jeszcze finalnie kosztów eksploatacji, chodź liczenie na kolejne lata jest mocno teoretyczne uwzględniając sytuacje na rynku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...