Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

_'s Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. 1. Chyba jesteś nowy w temacie budowania Heh aż tak widać? 2. Bierz wyceny na wykonanie projektu (co Cię obchodzi jakaś teoretyczna stawka zł/m2? Ją się podaje by pokazywać niższe wartości) No właśnie interesuje mnie żeby mieć jakiekolwiek porównanie. 3. Stawka zależy od jakości ekipy, ich dostępności, grubości portfela zleceniodawcy. Póki co oferty to 4500-5000 4. Dla porównania: gdy zbierałem oferty 2020 r.(wlkp) na wykon całęgo domu (do stanu deweloperskiego), to oferty wychodziły między 0.7-1.1 mln zł za prosty projekt 240 m2. Z tego co słyszałem ciężko teraz znaleźć jakąkolwiek ekipę za mniej niż 4.000 zł/m2 Deweloperzy (nawet drobni) mają inne stawki, jeśli są w stanie zapewnić ciągłość robót. Rozumiem. 5. Wychodzi dużo drożej, zwłaszcza jeśli płacisz za całość (towar + robocizna). Szybko pada mit, że jeśli bierzesz FV wraz z towarem, to masz tylko 8% xD Czy tutaj można coś zmienić / zabezpieczyć się przed podpisaniem umowy? Nam proponuje firma gwarancję ceny ale trzeba dużą zaliczkę wpłacić. 6. "Logistyka" zostaje - chyba, że nie zamierzasz sprawdzać/kontrolować wykonu. Poza tym na budowie należy przygotować się na stawienie czoła wielu dylematom, podjęcia decyzji etc. Chyba że zatrudnisz inwestora zastępczego i zapłacisz mu hojnie (zazwyczaj kilka % kosztów budowy) Jestem świadomy że ostatecznie decyzja należy do mnie, bardziej mi chodziło o to że nie musze pilnować codziennie "roboty" 7.Prace odbiera kierownik, a nie Ty - chyba że masz na myśli przedmiot zlecenia. Nie kupujesz domu od dewelopera, by mieć rękojmię (i możliwość reklamowania). Tutaj możesz tylko pozwać, jeśli jakość robót jest Twoim zdaniem niewystarczająca (powodzenia) albo niezgodna z projektem. No tak to jest minus :/ 8. Tak, to oszczędność czasu (nerwów). Dlaczego? W sensie co odpada? 9. Równie trudno egzekwować. Jedyne sensowne rozwiązanie to wstrzymanie płatności. ok. 10. Tak, drugi raz wezmę generalnego wykonawcę. Tak mam świadomość, że koszt budowy wyniesie 2x względem kosztu oszczędnego budowania. Plan jest taki, że wypiszę x punktów, których odbiór musi być wykonany ze zdjęciami. i zapłacę takiemu kierownikowi 3x jego zwykłej stawki. Jakich punktów, na co zwrócisz uwagę? o co zadbać? Kierownik z firmy czy brac swojego?
  2. _

    Najtańsze ogrzewanie domu ?

    Wiem że temat rzeka ale stoję przed wyborem gaz vs pompa ciepła. Z jednej strony piec gazowy tańszy, zostaje sporo kasy na start w kieszeni, jak zakażą / każą zmienić to pewnie i tak dadzą dofinansowanie na pompę ciepła, tańsze przeglądy ale gaz wychodzi obecnie drożej. Z drugiej pompa duża inwestycja ale później powinno być taniej. Nie wiadomo co z jakością i jak to wyjdzie (wiem że teraz każdy zapewnia że pompa się nie zepsuje) Gaz mam w drodze ale podobno gazowania robi problemy i się długo czeka. Dom ~190m rodzina 2+2 z możliwością że kiedyś wpadnie jeszcze 3 dziecko Sam już nie wiem w co iść.
  3. Hej, Pierwsze pytanie chyba łatwiejsze. Jaka obecnie jest +/- cena rynkowa za m2 jeśli chce się budować całościowo z jedną ekipą do stanu deweloperskiego? Chodzi o śląsk jeśli ma to znaczenie Wiem że sky is the limit ale powiedzmy taki normalny porządny standard. Czy budując drugi raz robilibyście różnymi ekipami czy jedną ale od A do Z? W mojej głowie: Minusy: - wyjdzie drożej (?) Plusy: - odpada logistyka - nie interesuje mnie co i jak - ja tylko odbieram - ogromna oszczędność czasu - łatwiej egzekwować rzeczy któ®e zostały źle zrobione bo jedna ekipa - szybciej
  4. Mądry Polak przed szkodą więc ostatnie pytanie przed finalizacją zakupu Info o działce: z przodu piękny widok z tyłu las z prawej strony tery zielone geologia ok zbocze góry lokalizacja bardzo fajna Wydaje się idealna. Z minusów: linia napowietrzna 110 kV jak na mapie, przez co trzeba się odsunąć z budynkiem od lini (co po części pokrywa się też z odsunięciem od linii lasu) media trzeba podciągnąć Ogólnie akceptujemy ta linie bo działka jest jednak spora, ale może coś nam umyka i ktoś mnie odwiedzie od pomysłu, albo zwróci uwagę na jakąś ultra szkodliwość takiego układu. Wiadomo jakiś tam delikatny stresik jest z tą linią... Cześć osób mówi że to w ogóle nie problem a inni że im przeszkadzają jakieś tam rzeczy. lepsza jakość: https://imgur.com/a/TGRXhZN Na mapie zaznaczam wymagane odstępy i miejsce na dom.
  5. Czyli polecacie zrobić drogę PO budowie i wpisać to do aktu. Z ciekawości co w przypadku gdy właściciel nie będzie chciał tego zrobić? Jak zapewnić właściwą jakość takiego utwardzenia? Co w przypadku gdy np. właściciel umrze (z tego co wiem to starsza osoba)
  6. Witam się ze wszystkimi - to mój pierwszy post Moja potencjalna działka nie ma utwardzonej drogi. Właściciele zoobowiązali się do jej utwardzenia na swój koszt. Myślę, że nie ma sensu teraz utwardzać drogi, bo podczas budowy i przyłączy trochę ją poniszczymy. Widzę ogólnie dwie opcje: - właściciel obniża cenę o wartość utwardzenia drogi i po wybudowaniu robimy to sami - wpisać w akcie, że np. w terminie do 6 miesięcy po zakończeniu naszej budowy , właściciel zrobi drogę (tutaj możemy wpisać karę umowną i poddanie się egzekucji, inaczej nie ma to za bardzo sensu) Czy jest 3 opcja? A może warto zrobić to teraz bo na czas budowy i tak potrzebujemy dojazdu żeby ciężki sprzęt mógł dojechać. Czy coś mi umyka? Wydaję mi się że na czas budowy lepiej zbudować coś tymczasowego i później utwardzić drogę ale może się mylę i generuje sobie dodatkowe koszty? Dzięki!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...