Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pawpel

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Pawpel

  1. To chyba zależy od falownika w jaki sposób oddaje moc z baterii. Jeżeli symetrycznie na każdej fazie to w momencie jeżeli mocniej obciążysz jedną z faz to podobno może tak być, że coś może oddać do sieci coś tam sobie dobierze. W teorii powinno w bilansowaniu godzinowym wychodzić na 0. W Sofarze też tak mam, że na apce tego nie widać ale na podliczniku i liczniku ZE już widać, że z magazynu 10 kwh potrafi w nocy oddać 1 kwh i 1 kwh pobrać pomimo, że jest nadwyżka w baterii.
  2. Oki dzięki za info. A falownik do tej ilości paneli będzie ok czy warto wziąć większy? Jeśli dobrze liczę panele byłyby w okolicy 29% przewymiarowane względem falownika. Powiększania instalacji nie planuję więc to co będzie to już raczej na docelowo.
  3. Podepnę się pod temat z pytaniem o opinie na temat paneli TW Solar 405 Full Black W rozliczeniu stałem się posiadaczem 14 sztuk takich paneli i na nich chciałbym oprzeć swoją instalację. Instalator, który będzie mi to montował sugeruje do tego falownik Sofar 4,4KTLX-G3 i umiejscowienie paneli w orientacji 50/50% wschód / zachód biorąc pod uwagę aktualny model rozliczeń i wprowadzenie stawek godzinowych w najbliższym czasie. Czy taki zestaw i rozkład paneli będzie ok? Czy może warto zbyć te panele i kupić coś innego?
  4. Oki dzięki to zamawiam i działam
  5. Wydaje mi się że wszystko wymienione ma. Chciałem link do strony wrzucić ale nie wiem czy można. Taki opis jest na stronie Zestaw mieszający ze sprzęgłem hydraulicznym BLH, człon bez mieszania i z zaworem obrotowym ARV 362 z siłownikiem ARM 343 ProClick, pompy AFRISO APH 160 maksymalna temperatura: 90°C maksymalne ciśnienie: 6 bar moc: max 70 kW przyłącza od strony instalacji: GW G¾" przyłącza od strony kotła: G1" obieg 1: bezpośredni obieg 2: ARV 362 ProClick, Kvs 6,3 m3/h + siłownik 3-pkt 230V ARM 343 ProClick pompy obiegowe: AFRISO APH 160 15-7/130 mm
  6. Rozmawiałem z serwisantem Vaillanta i w zasadzie powielił mi to co wcześniej opisał Mareks77 , a co z niewiadomych przyczyn do mnie nie dotarło jak należy. Czyli: Sterownik VRC 700 lub VRC 720 Vaillant Moduł Vr 71 I na tej podstawie oddzielna regulacja krzywych grzewczych dla obiegu ze zmieszaniem i bez z opcjonalnym podłączeniem dodatkowego regulatora. Czyli na ten moment pozostaje mi taki set zamówić. Z wątpliwości jakie mi zostały to czy ta wklejona wyżej grupa pompowa ze sprzęgłem Afriso do tego zestawu automatyki czy ogólnie do tego układu spełni swoje zadanie. Z informacji od serwisanta zrozumiałem, że układ ze zmieszaniem musi mieć siłownik, który podłączony do Vr71 będzie przez ten moduł regulował temperaturę wody w obiegu. Czyli moduł wysteruje w tym przypadku siłownik i pompę obiegową tak żeby osiągnąć zadaną temperaturę. Obieg bez zmieszania będzie regulowany na podstawie krzywej grzewczej, ale zapomniałem zadać pytania co z tą pompą obiegową na członie bez mieszania. Ta pompa też będzie podłączona do Vr71 i jej praca będzie sterowana z modułu? Jeszcze z racji dużej porcji informacji w krótkim czasie zarejestrowałem ale nie do końca jestem pewien, że moduł może być tez Vr 70 bo wystarczy do mojej instalacji a jest tańszy. Z tego co porównuje vr 71 daje możliwość podłączenia sterowania 3 obiegów ze zmieszaniem. Vr 70 daje możliwość 2 obiegów ze zmieszaniem lub to co mnie by dotyczyło 1 obieg bezpośredni , 1 obieg ze zmieszaniem i ładowanie zasobnika cwu Także jeśli mogę prosić o potwierdzenie tych 2 rzeczy czyli czy ta grupa pompowa ze sprzęgłem będzie ok i czy może być Vr 70 to będę niezmiernie wdzięczny.
  7. W międzyczasie właśnie czytam, że takie sterowanie załączy tylko pompy obiegowe dla 1 lub 2 obiegu i włączy bądź wyłączy "grzanie" na kotle. Ale nie będzie w żaden inny sposób komunikować się z kotłem i o to rozumiem chodzi w stwierdzeniu żeby nie traktować kotła tylko jako źródła ciepła. W zestawie z hurtowni gdzie będę wszystko kupował mam regulator Vaillant sensoCOMFORT VRC 720 i to wystarczy do zarządzenia obiegiem podłogówki? Grupę pompową wstępnie mam wybraną jak wyżej i rozumiem, że tym siłownikiem do zaworu i pompą obiegową zarządzi Vaillant sensoCOMFORT VRC 720. Nie będzie się to odbywać na zasadzie włącz/wyłącz tylko w porozumieniu z regulatorem kocioł "inteligentnie" będzie modulował mocą tak żeby uzyskać zadane parametry? Grzejniki na razie gdybym zostawił bez dodatkowego sterownika musiałbym ustawić dla nich krzywą grzewczą na kotle dobrze rozumiem? I ewentualna regulacja na grzejniku. I co wtedy będzie sterowało pracą pompy obiegowej na sekcji bez podmieszania od grzejników? Opcja z wykorzystaniem ST292 by to wtedy rozwiązała i na podstawie tego najchłodniejszego pomieszczenia jeżeli temperatura spadnie poniżej zadanej uruchomi pompę obiegową lub ją wyłączy? I to jak dobrze widzę podłączenie nie jest jakieś mocno skomplikowane bo jedna część zestawu z kotłowni jest podłączona do prądu, do urządzenia podłączam zasilanie pompy obiegowej . Regulator do pomieszczenia na podstawie którego ma być sterowane i tyle?
  8. Odkopuję swój temat bo już zbliżam się wielkimi krokami do instalacji kotłowni. O ile część składowych instalacji mi się już wyklarowało i jestem zdecydowany na kocioł Vaillant VC-15cs. Do tego grupa pompowa ze sprzęgłem hydraulicznym. 1 obieg bezpośredni na grzejniki i 2 zgodnie z sugestią z zaworem trójdrogowym podmieszaniem na podłogówkę. Duży znak zapytania został mi przy sterowaniu do tych 2 obiegów. Sterowniki Vaillanta są dość drogie i to co biorę pod uwagę to wersje przewodowe bo bezprzewodowe są jeszcze droższe. Instalację na regulator mam wyprowadzoną tylko w 1 miejscu i to w takim gdzie ani do pomieszczeń z grzejnikami ani do podłogówki nie bardzo miało by sens także musiałbym ciągnąć przewody i nie za bardzo mi się to uśmiecha. Rozglądam się za rozsądną alternatywą "obcego" sterowania. Zależy mi na tym, żeby mieć 2 regulatory bezprzewodowe. 1 w salonie gdzie pewnie będzie się głównie toczyć życie dzienne i odpowiadał by za podłogówkę. Ewentualne korekty w pomieszczeniach gdzie temperatura by tego wymagała regulowałbym to przepływami na rozdzielaczu. 2 regulator do jednej z sypialni wyjściowo najchłodniejszej na podstawie której byłby sterowany cały obieg grzejnikowy. Pozostałe 2 pomieszczenia regulowane głowicami termostatycznymi na grzejnikach. Czytając fora i oglądając youtuba trafiłem na moduł Techa ST-517 i sterowniki też od Techa np ST-292 V2 - co sądzicie o takim sterowaniu?
  9. Ok dziękuję jeszcze raz i szukam kogoś kto mi to ogarnie.
  10. Pewnie zdecyduję się na grupę pompową z mieszaczem. Tą podaną przez Pana wyżej wyszukuje mi w jednym miejscu dostępną także jakbym mógł prosić o jakąś ewentualną alternatywę. Z góry przepraszam bo kolejne pytania pewnie będą mocno laickie, ale jeśli chodzi o sterowanie podłogówką to wraz z modułem VR71 odpowiada za to sterownik VRC700. I tu rozumiem robię sobie konkretny nastaw i sterownik trzyma zadany parametr. Jeśli dobrze zrozumiałem hydraulika który wykonywał instalację i robił mi wycenę jeżeli chciałbym obniżyć temperaturę podłogówki w wiatrołapie i kotłowni wtedy reguluje się to ustawieniem przepływu na rotametrach w skrzynce? I rozwijając to pytanie ale już w odniesieniu do grzejników to do modułu VR71 mogę podłączyć dodatkowo regulator VR91. Umieszczając regulator w jednym z pokoi będzie on sterował przepływem i temperaturą wody w grzejnikach w taki sposób żeby trzymać zadaną temperaturę? I analogicznie funkcję rotametrów w podłogówce będą tu pełnić głowice termostatyczne w grzejnikach tj. jeśli w garażu wystarczy utrzymanie temperatury np. 10/12 C to reguluję głowicą na grzejniku? A w pozostałych pomieszczeniach głowice rozkręcone na maksa i sterowane przez VR91 będą do zadanego parametru?
  11. Po cichu liczyłem, że uda mi się uzyskać konkretną odpowiedź, ale ta przerosła moje oczekiwania . Dziękuję za wyczerpującą informację i zaczynam poszukiwanie kogoś w okolicy kto mi to ogarnie.
  12. Od dłuższego czasu z pozycji gościa poczytuję treść forum natomiast jako, że to pierwszy post witam serdecznie wszystkich Użytkowników. Jestem w trakcie zakupu gotowego domu o powierzchni 145 m2 w tym 116 m2 powierzchni użytkowej. Dom parterowy, posiada w bryle garaż, ściany styczne z pokojem i hallem dodatkowo ocieplone od wewnątrz garażu. Strop monolityczny ocieplony od góry 20 cm styropianu z wylaną szlichtą betonu. Dom budowany z betonu komórkowego, ocieplony z zewnątrz styropianem (20 cm), Stolarka okienna Aluplast z oknami 3 szybowymi - 2 duże przeszklenia z czego 1 otwierane. Dom dla rodziny 2+1 - standardowe użytkowanie. Aktualnie stoję przed dylematem w jaki sposób wykonać instalację C.O i C.W.U tak żeby to miało przysłowiowe ręce i nogi. W domu zaplanowano instalację mieszaną tj. ogrzewanie podłogowe wodne i instalację grzejnikową. Z tego co wyczytałem już z forum jest to średnie połączenie ze względu na 2 obiegi z różną temperaturą do zasilenia każdego z obiegów. Z linku znalezionego na forum przeliczyłem sobie zapotrzebowanie mojego domu na energię i takie oto wyniki otrzymałem: Moc grzewcza: 9,6kW (C.O. + CWU) 4,7kW – przeciętna moc grzewcza 6,0kW – moc w optymalnym punkcie biwalentnym -5°C Energia cieplna: ~26 434kWh = 95GJ (C.O. + CWU) Co do samej instalacji, która już została wykonana, to w garażu są 2 skrzynki. W jednej instalacja od podłogówki z opisanymi pomieszczeniami pętlami (jeśli inaczej to się nazywa proszę o poprawienie mnie), w drugiej instalacja od grzejników już bez opisów pomieszczeń. Podłogówkę uwzględniono w kuchnia + salon, hall, wiatrołap, kotłownia, łazienka, WC łącznie około 75 m2 Grzejniki w 3 sypialniach i drabinka w łazience. Sypialnie łącznie około 45 m2 i garaż 24.5 m2 Powiedzmy, że tyle wiem i przechodzę do tego czego chciałbym się dowiedzieć. Poprosiłem o wycenę hydraulika, który wykonywał instalację do tego etapu który jest i taką wycenę dzisiaj dostałem. Niema tam, żadnego schematu instalacji natomiast mam nadzieję, że na podstawie wyceny uda się ocenić czy tok myślowy hydraulika będzie ok. Nie będę tu się rozpisywał co do wszystkich składowych wyceny, ale pozwolę sobie wylistować kocioł i część podzespołów wg mojej opinii istotnych. I tak: - sugerowany kocioł to De Dietrich Duo-tec Compact E 24 KW - Afriso PrimoBox AZB201 7620100 - SALUS STEROWNIK PRZEWODOWY - 091FL V2 - KOSPEL Wymiennik SWK 120 Termo Top - Pompa cyrk.c.w.u. OMNIGENA 12/1-2 elektron I tu ogromna prośba o ocenę czy instalacja wykonana na takich komponentach będzie ok, czy może jednak począwszy od kotła a skończywszy na sterowaniu sugerowalibyście z doświadczenia zrobić to inaczej. Z góry dziękuję za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...