Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piotrek5566

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez piotrek5566

  1. Spryskanie działki - łąki antywylęgaczem może zastąpić jej koszenie? Nie oczekuję oczywiście równiutkiej i niskiej murawy ale zieloną cały rok ok 20cm trawę bez długich i suchych kłosów. Może ktoś tutaj to stosuje i może przesłać zdjęcia takiej łąki?
  2. Nie mam nie używam ale raczej nie. Takie podgrzewacze nie mają chyba regulacji temperatury innej niż kranem na zasadzie mały przepływ = wyższa temp. wody, duży przepływ = mała temp. wody. Mają raczej jedynie przepływomierz, który wyłącza lub włącza urządzenie. Zobacz na yt testy tych chińskich z kranem i wyświetlaczem, tam temperatura się ciągle zmienia w czasie działania kranu.
  3. Choć w zasadzie aby działał jak piszesz musiałby mieć jakiś dodatkowy termostat na wejściu który go wylaczy gdy pojawi się ciepla wodą. Wątpię że tanie podgrzewacze mają taką opcję działania.
  4. No są dwie opcje albo podgrzewacz dostaję zimna wodę albo tak jak piszesz. Przetestuję obydwie. Być może przy niewielkim poborze droższe podgrzanie prądem zimnej wody wyjdzie taniej bo nie będzie strat ciepla w rurach.
  5. Tak myślałem ale teraz widzę, że są sporo droższe więc raczej taki bez zasobnika 2 funkcyjny. Natomiast w kuchni pod zlewem elektryczny przepływowy podgrzewacz wody. Ciepła woda też byłaby normalnie doprowadzona. Bez cyrkulacji.
  6. W kotłowni nie będzie zlewu i komina. Jedynie kocioł z wbudowanym 30l zasobnikiem bo pójdę w grzanie przepływowe cwu. Pralka i obok pod kotłem suszarka elektryczna. Dwa sznurki od ściany do ściany pionowo wzdłuż gdzie zlew na długości 2m. Ubrania suszę tak, że wyciągam z pralki, strzepuję aby nie prasować i na wieszaki z drutu(jak z pralni), wieszaki na sznurek w 10cm odstępach, potem prosto do szafy bez składania.
  7. Dokładnie, nie ma co kombinować. W naszym klimacie, moim zdaniem chłodzenie jest zbędne, wystarczy wiatrak. Lepiej na czas największych upałów zaplanować wolne i popluskać się w jeziorku. A jak najtaniej zaplanować odprowadzenie spalin i czerpanie powietrza? Raczej jakiś komin systemowy przez GK i nad dach. Jeśli strop to dolny pas wiązara to jaki się robi strop podwieszany w kotłowni? GK jak w pozostałych pomieszczeniach?
  8. Dom dopiero jest w planach, tak teoretyzuję. Może niepotrzebnie. Nie ma sąsiadów, dom parterowy: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kruszczykach-17-mf482733245278 Z tego co liczę to pow. ścian z oknami to 44m2, pow. okien to 17m2. Bez rolet zewnętrznych. Z tym, ze to ogrzewanie klimatyzacją to jedynie w 2 taryfie no i raczej nie używałbym jej do chłodzenia. No może kilka dni w roku pow 32stC.
  9. Ciekawy jestem czy szacował ktoś może czy zainwestowanie w klimatyzację w salonie i kuchni o pow łącznej 37m2 plus holl 7m2 i ogrzewanie nią tych pomieszczeń zamiast gazem w 2 taryfie ma szansę się zwrócić?
  10. No załóżmy, że rysuję w paincie taki rzut z tymi wymiarami i zanoszę go do architekta. Wskazuję materiał ścian, typ fundamentu, że mają być wiązary, ogrzewanie gazowe itd. Przecież ten rzut jest ogólnie dostępny, mam dobrą pamięć i przeglądając dziesiątki planów zapamiętałem akurat ten. Jest to kradzież własności intelektualnej czy niekoniecznie?
  11. Tak. Będę chciał aby miejscowy architekt zrobił projekt od zera jako swój na podstawie tego rzutu. Jak trzeba szacować dzisiaj koszt takiej budowy przy założeniu tych zmian, wiązarów, dachówki betonowej raczej tańszych rozwiązań z przyłączami, instalacjami, wykończeniem bez mebli?
  12. Myślałem aby zrobić przepusty w stropie w sypialniach(nawiewne), w łazienkach, kuchni(wywiewne) te w sypialniach zaślepić, rozszczelnić okna, w przepustach w łazienkach i kuchni zamontować wentylatory wywiewne i wyprowadzić wylot nad dach. W ten sposób mam praktycznie darmową "wentylację mechaniczną" latem natomiast zimą, jakoś zasterować to przez wyłącznik czasowy aby nie działała 24h/dobę ale na tyle aby nie było zaduchu i obserwować rachunki, czy nie wychodzi grzyb. Potem ewentualnie myśleć nad centralą wentylacyjną z rekuperacją. Teraz mieszkamy w domu z 90lat, z wentylacją grawitacyjną, zimą w sypialni w 80proc kratka zatkana i nie czuję ani zaduchu, grzyb też nie wychodzi. Druga ważniejsza sprawa to na jaką technologię budowy się zdecydować. Bo monolit to pewnie 2x większe fundamenty, ściany nośne, zbrojenia, większy koszt robocizny za to dom solidniejszy. Wiązary to sufit GK ale to można zrobić samemu i odpada koszt tynkowania. Jakoś na przestrzeni na poddaszu mi nie zależy ale przecież część poddasza będzie do wykorzystania bo wiązary mogłyby być tak skonstruowane.
  13. Rozumiem. Czyli nie chcąc kominka w ogóle i wentylacji mechanicznej przynajmniej na początku tuż po wprowadzce zostaje jedynie mieć znajomego kominiarza do podpisu w db? Czy można z tego jeszcze jakoś inaczej wybrnąć? U mnie w mieście jest taki architekt, któremu przesyła się taki właśnie plan i na tej podstawie sporządza projekt(a nie tylko adaptuje) jako swój. Czy on ma jakieś pole manewru dzięki czemu w jakiś magiczny sposób budynek spełniłby Ep bez kominka, went. mechanicznej i z ogrzewaniem gazowym? Oczywiście pytanie do tego architekta ale tutaj też może coś poradzicie?
  14. To jest dom w kruszczykach 17 od Archona i mają tam przewidzianą wentylację grawitacyjną i ogrzewanie gazowe. Jak to rozumieć? https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kruszczykach-17-mf482733245278 A i jeszcze tak myślę też nad podziałem na obwody elektryczne aby to też było już zawarte w projekcie. Oczywiście projektanci mają ostatnie słowo ale można coś zasugerować. Farelki być może nie zostaną nigdy użyte ale trzeba mieć takie zastępcze ogrzewanie na wypadek awarii kotła. Ciepła woda zostanie doprowadzona do każdego kranu ale bez cyrkulacji i zastanawiam się czy nie zdecydować się na przepływowe ogrzewanie cwu dwufunkcyjnym kotłem gazowym i pomyśleć o podgrzewaczach przepływowych w kuchni i umywalkach aby mieć natychmiast ciepłą wodę. O jaką moc przyłączeniową powinienem wnioskować przy tych założeniach?
  15. ok, do przemyślenia. W moim przypadku okna balkonowe z salon, dużej sypialni na południe.
  16. Cześć, myślę nad wyborem projektu małej parterówki. Zależy mi na czymś prostym i możliwie tanim w budowie. Co sądzicie o tym planie i moich zmianach: - zrezygnowanie z kominka(budowa w Małopolsce więc też i zakaz z ustawy antysmogowej) - zrezygnowanie z murowanych kominów wentylacyjnych na rzecz przepustów w stropie w kuchni, łazience i toalecie połączonych rurą z przepustami w dachu, podobnie z przewodem spalinowym od kotła gazowego - zrezygnowanie z garderoby(ściany działowej), przesunięcie drzwi do sypialni na lewo, szafa w sypialni byłaby na prawo od drzwi - zrezygnowanie z części okna w salonie oraz zwykłe okno zamiast balkonowego w jednej sypialni Co sądzicie o tym planie i tych zmianach? Czy dla takiego domu najlepszym wyborem jeśli chodzi o koszt będą wiązary z dachem czterospadowym? Może jest tu ktoś kto mieszka w podobnym współcześnie budowanym domu i mógłby dać znać jakie technologie zastosował, czy czegoś żałuje i jakie ma orientacyjne koszty ogrzewania gazem ziemnym z sieci.
  17. Myślę nad instalacją kotła gazowego dwufunkcyjnego i ogrzewanie nim cwu przepływowo jedynie w łazience(prysznic, wanna, umywalka). W kuchni i toalecie elektryczne podgrzewacze przepływowe. Plus takiego układu byłby taki, ze oszczędzam na zasobniku CWU i koszcie montażu, w kuchni i toalecie mam ciepłą wodę natychmiast i nie ma strat ciepła w rurach. Pytanie czy te podgrzewacze elektryczne dają taki strumień jak na tym filmiku? Czy przy poborze z jednego kranu różnica przepływu ciepłej i zimnej wody grzanej przepływowo kotłem gazowym jest jakaś znaczna?
  18. Nie wiem nawet ile będę zużywał prądu, mieszkając sam i gotując w połowie sam w połowie jedząc na mieście. Indukcja, lodówka, pralka, energooszczędny laptop i w sumie pomijalne oświetlenie to wszystkie urządzenia elektryczne. Mój pomysł był raczej pod kątem tego, że w salonie będę przebywał max 5h/dobę więc myślałem, że szkoda ogrzewać pomieszczenie ciągle do 22stopi. Czyli alternatywą byłoby kupić głowicę termostatyczną smart, która również może być sterowana w zależności od tego czy jestem w mieszkaniu.
  19. Będę chciał wynająć mieszkanie bezczynszowe w nowym budownictwie, ogrzewane gazem(grzejniki). Mieszkam sam, pracuję 10-11h poza domem. Zastanawiam się nad ogrzewaniem na zasadzie: w salonie z kuchnią: - ustawiam grzejniki tak aby w pomieszczeniu utrzymywało się 17stC - włączam elektryczny termowentylator 5-10min przed przyjściem(jakieś smart gniazdko i w zależności od mojej odległości od domu - GPS) aby po wejściu mieć ok 22stC, wyłączam gdy idę spać do sypialni, podobnie dogrzewam salon ranem przed wyjściem do pracy w sypialni utrzymuję 19 - 20 stC czyli komfortowo do spania. Co o tym sądzicie? Nie powinienem przekroczyć 2000kWh.
  20. Czy planując budowę małego domu parterowego ok 115m2 i mając na działce gaz ziemny warto obecnie iść w powietrzną PC? 1. Załóżmy, że kotłownię i podłogówkę robię sam z pomocą znajomego hydraulika. Czy PC powinna być instalowana przez autoryzowanego instalatora? Chodzi o gwarancję. Co maksymalnie powinienem zrobić we własnym zakresie aby zminimalizować koszt instalacji PC? Jaki powinien być koszt z możliwymi dofinansowaniami powietrznej PC 7kW z instalacją? Do nowego domu 115m2 7kW jest ok? 2. Czy można taki dom ogrzewać jedynie w 2 taryfie? Powiedzmy przegrzewając pod koniec tańszej taryfy do 24st aż do spadku do 21st pod koniec droższej? Czy to ma sens i czy jest wykonalne? 3. Myślałem o PC głównie ze względu na możliwość wyzerowania w odległej przyszłości po zainstalowaniu PV opłat za ogrzewanie i prąd. Czy przy obecnych zasadach rozliczania można jeszcze zbilansować produkcję/zużycie energii?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...