Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HappySoldier

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

HappySoldier's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. W większości to będzie (3x2,5) dla gniazdek (max. 6-8 na obwód), oświetlenie (3x1,5) to max. 5 punktów na obwód więc według mnie nie powinno występować grzanie przewodów. Dodatkowo sporo gniazd będzie na osobnych obwodach, dla tych które mają mieć możliwość sterowania. Liczba przewodów wynika z tego, że instalacja będzie robiona w topologi gwiazdy + automatyka. Tak naprawdę podział na obwody mam już przemyślany. Interesuje mnie głównie temat czy przewody prowadzić w peszlach czy w korytach. W peszlach to mi wyjdzie całą podłoga z peszli, a w korytkach można to zrobić zgrabniej. Nie wiem tylko czy są jakieś przeciwwskazania....
  2. Nie wiem z której części odczytałeś że 100 przewodów w jednym korytku.... Jednak jeśli jest problem ze zrozumieniem to postaram się wyjaśnić. Cel mojego postu był właśnie taki żeby nie było takich problemów jak np. przegrzanie. Korytek będzie co najmniej kilka, gdyż będą rozprowadzane w różne części domu. Maksymalna wysokość korytek to 50mm, więc pewnie będę używał coś w stylu 50x100mm.
  3. Witam, planuję położyć w domu instalację elektryczną w korytach kablowych pod posadzką. Z racji że będę miał sporo obwodów (około 100) przewodów również będzie dużo, także peszle odpadają. Macie może jakieś namiary na dokumentację / filmiki / artykuły w tym temacie? Na yt jest kilka filmów o tej tematyce, jednak poszukuję czegoś więcej. Planuję puścić korytko główne przez środek domu i odejście do każdego pokoju. Podejścia pod każdy punkt w krótkich peszlach. Oczywiście wysokie napięcie i niskie napięcie w odrębnych korytkach, minimum 20cm od siebie. Główne pytania jakie mnie nurtują to: 1. Ile miejsca zostawić w takim korytku, aby kable miały "luźno"? 2. Zakładając że instalacja jest dobrze zaprojektowana, czy może wystąpić problem z grzaniem się przewodów z racji ich ilości? 3. Czy kable mogą na siebie w jakiś sposób negatywnie oddziaływać? 4. Instalacja w korytkach wydaje się łatwiejsza do zrobienia i późniejszego rozkładania styropianu, stąd dziwi mnie, że jest o tym bardzo mało materiałów.
  4. Witam, potrzebuję zafugować ścianę ze starej cegły oraz strop z cegły. Ogólnie wcześniej był na tym tynk. Udało mi się usunąć tyn oraz wypiaskować cegłę. Dodatkowo na ścianie pogłębiłem fugi, aby przygotować pod położenie nowych spoin. Wiem, że fugę na ścianę nakłada się fugówką tzw. półsuchą. Zakupiłem do tego fugę Nanofuga z firmy Kreisel. Problem pojawia się z fugą na suficie kleina (łuki). I tutaj pojawiają się pytania: 1. w jaki sposób można tam nakładać nową spoinę? Bo fugówką raczej ciężko, a przy próbie użycia wyciskacza to jedynie wypchało się wodę z fugi i został taki czop z fugi w wyciskaczu. 2. jaką fugę użyć do spoinowania sufitu? Mam co prawda zakupioną fugę NanoFuga, jednak jestem w stanie ją wymienić, gdyż chciałbym mieć ten sam kolor na suficie i ścianie (antracyt).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...