Twoje pytanie jest bardzo dobrze pomyślane, jako że zintegrowanie systemu gazowego z fotowoltaiką może przynieść wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i środowiskowych.
Odpowiedź jest tak, ma to sens i istnieje ekonomiczne uzasadnienie dla tego typu systemu. Fotowoltaika to znakomity sposób na ogrzewanie c.w.u. (centralnego ogrzewania użytkowego) w sezonie letnim, kiedy jest dużo słońca, natomiast gaz to skuteczne rozwiązanie na zimowe miesiące.
Fotowoltaika pozwoli Ci na ograniczenie zużycia gazu, co jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Dodatkowo, nadwyżka energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne może być sprzedawana do sieci, co stanowi dodatkowe źródło dochodu.
W skład takiego systemu musiałby wejść:
Panele fotowoltaiczne - instalowane na dachu lub innym optymalnym miejscu do maksymalizacji nasłonecznienia. Wielkość instalacji powinna być dobrana do twoich potrzeb.
Falownik - urządzenie konwertujące prąd stały wytwarzany przez panele na prąd przemienny, który można wykorzystać do ogrzewania wody.
Zasobnik c.w.u. (bojler) - do przechowywania podgrzewanej wody. Najlepiej zastosować bojler dwufunkcyjny - z jednym wężownicą do podgrzewania wody gazem, a drugim do podgrzewania energią z paneli fotowoltaicznych.
Kocioł gazowy - do ogrzewania c.w.u. w miesiącach zimowych i podtrzymywania temperatury w bojlerze, gdy nie ma wystarczającej ilości energii z paneli fotowoltaicznych.
Regulator - do sterowania procesem i zapewnienia optymalnego wykorzystania obu źródeł energii.
Przy instalowaniu takiego systemu warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą energetycznym, który pomoże Ci zaprojektować i zainstalować system zgodnie z Twoimi potrzebami i możliwościami. Wspomnę także, że są dostępne różne formy dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, co może znacznie obniżyć początkowe koszty inwestycji.