Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

proswitch

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez proswitch

  1. Rozważam izolacje nakrokwiową PIR. Mój dach jest dwuspadowy, 35 stopnij, z okapami o długości 110cm. Izolacji planuje ok 18-20cm. Szukam zdjęć jak można by rozwiązać kwestię pasa bocznego czy czołowego tak aby wyglądało to estetycznie. Na poniższym zdjęciu wyeksponowane zostały krokwie więc dach w dalszym ciągu wygląda lekko pomimo 20cm izolacji nakrokwiowej: [ATTACH=CONFIG]465899[/ATTACH] A jak to najlepiej rozwiązać kiedy krokwie nie są zrobione z estetycznego KVH tylko mokrej tarcicy i należałoby je schować żeby nie straszyły. Szukam jakichś zdjęć, jak wygląda podbitka na takim rozwiąznaiu, żeby nie okazało się już po wybudowaniu że wygląda grubo i szpetnie EDIT: Wrzuciłem w niewłaściwą kategorię. Powinno być w dachach, ale już nie widzę możliwości zmiany ani usunięcia.
  2. Takie wyceny dachówek wentylacyjnych dostałem w realnych ofertach. Gdybym brał creatona to byłoby taniej ok 300. Muszę porównać czym się różni ta wrzucona przez Ciebie od tej która mam w ofercie. Wycenili mi chyba coś takiego: https://allegro.pl/oferta/kominek-wentylacyjny-braas-turmalin-czarny-blyszcz-13041000558?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo-dd_pla_pmax&ev_campaign_id=17967348437 Tarasu nad garażem już nie robię . Izolacje nakrokwiową rozważam. Cytując Ciebie, "ci co oszczędzają niedoszacowują budowę o 30% a ci to nie oszczedzają to o 50%" czy jakoś tak to szło Ale chyba faktycznie szukam oszczędności nie tu gdzie trzeba,
  3. Nie jest dla mnie przeszkodą zrobić wentylację w pomieszczeniu technicznym bo główny rekuperator i tak znajduje się w garażu a główne rury nawiewu i wyciągu przechodzą przez to pomieszczenie - rozważę to. Przy czym musiałbym rozważyć albo szczelne drzwi i nawiew i wyciąg w pom. tecnicznym albo zrezygnować ze szczelnych drzwi i zrobić tylko wyciąg. Wtedy drzwi ognioodporne wsadziłbym pomiędzy garażem a pomieszczeniem technicznym. Przy założeniu wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu technicznym, odpada mi jeden kanał spiro do dachu. Czyli rowiązanie tańsze a jednocześnie pewnie i lepsze. W garażu planuje mieć ok 16 stopni bo to nie będzie miejsce tylko do trzymania samochodu, a bardziej do majsterkowania i jako siłownia Wg wymogów technicznych wymiana powietrza w garażu to powinno byc 1,5-krotna wymiana na godzinę. Stąd podejrzewam wybór projektanta aby pociągnać z garażu aż dwie rury spiro. Myślałem że to jest najtańsze rozwiązanie ale wcale mi na takie nie wygląda: 2 sztuki kominków odpowietrzających na dachu - Jeśli zdecyduje sie na Brassa Turmalin to koszt to 531zł/netto sztuka Rur Spiro ocynk potrzebuje z 20mb bo jak patrzę teraz w projekt to mam je wyciągnąć aż do kalenicy - 400zł Obudowa karton gips w pralni na górze i zabrane przez to miejsce Dodatkowe dziury w dachu które stają się miejscami ryzykownymi jeśli ktoś się do uszczelnienia nie przyłoży. Całość przekłada się na ponad 2000 zł kosztów czyli niewiele mniej niż budżetowy rekuperator dedykowany do garażu. W załączniku przesyłam dwa rzuty z projektów parteru i piętra. [ATTACH=CONFIG]465851[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]465852[/ATTACH]
  4. Będę miał pompę ciepła - tak też jest zaplanowane od początku w projekcie. Zerknąłem do projektu i to pomieszczenie nazywa się "pomieszczenie gospodarcze". Wiem, że teoretycznie mógłbym je wentylować wentylacją główną, ale dalej pozostaje kwestia wentylacji garażu. Czy będę wentylował sam garaż czy garaż z pomieszczeniem gospodarczym razem ma dla mnie wtórne znaczenie bo i tak te same opcje pozostają na stole. Dodatkowo garaż i pomieszczenie gospodarcze wolę trzymać za zamkniętymi ognioodpornymi drzwiami więc taki podział mi nawet pasuje. Czy wentylacja wyporowa to inaczej grawitacyjna?
  5. W projekcie domu mam zaplanowaną wentylację mechaniczną z rekuperacją dla każdego z pomieszczeń z wyjątkiem kotłowni i garażu. Tą część chciałem oddzielić szczelnymi ognioodpornymi drzwiami od części mieszkalnej. Dla garażu i kotłowni mam zaplanowaną wentylację grawitacyjną (garaż jest ogrzewany). Z uwagi, że dom nie posiada kominów to w projekcie jest wyprowazenie 3 rur spiro na dach budynku. Powierzchnia garażu to 48m2 a kotłowni to 5m2. Jestem na etapie fundamentów ale zacząłem wyceniać dach i dachówki wentylacyjne z odpływem kondensatu to jest kwota ok 600zł od sztuki a do tego rury spiro 3x6m będzie też ok 500zł. Do tego robocina na zrobienie przepustów w stropie i wyprowadzenie na dach.Minusem jest też miejsce które rury spiro mi zabierają z pralni na piętrze oraz dojdzie koszt obudowania ich karton gipsem. Z uwagi, że koszt jest spory rozważam rezygnacje z wentylacji grawitacyjnej i zrobienie wentylacji mechanicznej w garażu. Opcja 1. Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła - po prostu wentylatory wymuszające obieg potwietrza plus otwory w ścianie garażu. Opcja 2. Wentylacja mechaniczna centralna z odzyskiem ciepła. Kupienie taniego centralnego rekuperator typu Weber Req Eco 200 (ok 2000 - 3000 zł) plus zrobienie instalacji samemu. Pewnie wyjdzie trochę drożej niż gwaritacyjna ale ma swoje dodatkowe zalety. Różnica w cenie nie powinna być znacząca. Opcja 3. Zakup rekuperatora ścianowego typu prana i zamontowanie do w jednym otworze: PRANA ORIGAMI 150 STANDARD [ATTACH=CONFIG]465848[/ATTACH] Koszt zakupu jednostki podobny ale nie trzeba rozprowadzać instalacji. Mam jednak wątpliwości co do sensowności takiej wentylacji - z tego samego miejsca jest prowadzony nawiew/wywiew. Chce zrobić żeby to było zgodnie z prawem i przyzwoicie użytkowo. Które opcje powinienem rozważać? Jak sprawdzają się takie tanie rekuperatory?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...