Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

_Robert

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Łódź
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

_Robert's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki Wojtek, Ruszam z montażem już niebawem. Proszę powiedz mi jak wyglądają warunki odległościowe. Czytam czytam i mam pewne wątpliwośći. Oczyszczalnia Odległość od budynku = 5m Odległość od granicy = 2m Studnia Chłonna Odległość od budynku = 2m Odległość od granicy = 2 lub 3-5m (od 3m do 5m ? Czy 3 i pół metra ? Wszędzie widze zapis 3-5m nie wiem kto to zapisał ale za bardzi nie wiem jak mam to interpretować. ) Jak powinniśmy liczyć odległości ? Oczyszczalnia - Od brzegu urządzenia czy od brzegu włazu czy od środka ? Studnia chłonna - Od brzegu studni chłonnej w tym przypadku od boku tego plastika czy od początku wykopu czy od brzegu włazu ? Jaka odleglosc miedzy oczyszczalnia a studnią chlonna ? Dodatkowo: - Czym zagęszczałeś tą podsypke ? - Czy pod rury kanalizacyjne w terenie gliniastym dać też podsypke czy poprostu ułożyć rury na glinie ? - Rura kanalizacyjna wychodzi mi na środku garażu 0.6m ppt, podjazd będzie robiony z kostki w przyszłośći. Czy tutaj powinienem zastosować jakieś konkretne rury czy jakiekolwiek dostane ? - Powinienem na coś uważać przy wyborze rur ? (znalazlem info ze powinny wytrzymac taki nacisk spokojnie.) -czym zasypac geowloknine przy studni chlonnej ? Gliną czy lepiej piaskiem i zagescic ? Wiem... mnóstwo pytań ale poprostu chce uzupełnić wiedzę aby nie popełnić błędów. Pozdrawiam Serdecznie
  2. Dziękuje wezme to pod uwage. Troche podzwoniłem za tym żwirem no i ceny wyglądają nastepująco: (woj. łódzkie) 16-32mm żwir płukany - cena za 1t = 120zł-160zł ( z transportem). Jeden pan nie miał na stanie i powiedział że do oczyszczalni to może być 32-64mm który ma na stanie. Nie jest to płukany ale przesiewany. Powiedział że firmy które wykonują oczyszczalnie biorą od niego własnie tą frakcje. Nie wiem ile w tym prawdy i czy ta frakcja się nada. Czy mógłbyś podzielić się informacją z Twojego doświadczenia czy taka frakcja byłaby okej ? Jaka byłaby różnica między 16-32 a 32-64 jeśli chodzi o prace studni chlonnej ? A odnośnie mieszanki cementowej. - Zamawiałeś gotowca czy zawsze w betoniarce rozrabiałeś ? Nie mam betoniarki dlatego pytanie czy ten suchy beton z betoniarni byłby ok czy coś zupełnie innego powinienem zamówić. Przepraszam za ilość pytań ale zdecydowałem się na montaż samemu ponieważ autoryzowana przez wobet firma która była na wstępnych oględzinach w ogóle się nie chciala dostosować do DTR. DTR mówi jasno aby zastosować geowłóknine i obsypać mieszanką a pan który przyjechał stwierdził że piasek wystarczy bez żadnej goewłókniny. Ale skąd ten pan może wiedzieć jaka będzie sytuacja wód gruntowych za rok czy dziesięć. No i właśnie stąd ta ilość pytań.
  3. Dziękuje Wojtku. Zrobie w ten sposób: 1. 10cm suchy beton pod reaktor 2. Przełoże dwa pasy geowłókniny (kotwa) 3. Dosype suchego betonu do połowy zbiornika 4. Kolejna połowa zbiornika to wykopana glina. - czy lepiej tutaj zastosować piasek do podsypek ? raczej różnicy by to żadnej nie robiło jak to tylko ma za zadanie ustablizilować reaktor i nic więcej. 5. Studnia chłonna w pełni będzie uzupełniona 16-32mm żwirem płukanym na to geowłóknina, w środek studni też geowłóknina dla zabezpieczenia bynajmniej do momentu kiedy nie wytworzy się osad czynny. 6. O pływaku przepełnienia nie słyszałem, wydaje się fajną opcją. Poszukam alternatywy w późniejszym okresie jeśli nie zapomne. Co myślisz o studni chłonnej o wymiarach 2m x 2m x 3m ? Czy uważasz że studnia chłonna powinna być szersza ? Czy 2m to wystarczająco ?
  4. Dziekuje Wojtku jak zawsze za odpowiedz i za obszerną wiedze. Chciałbym jeszcze dopytać o "mieszanke" W instrukcji pisze: "Przygotować mieszankę cementu „ 350 ” ze żwirem o frakcji 1-3mm , w stosunku ilościowym 1:3. Przygotowaną mieszankę wysypać na dno wykopu i równo zagęścić oraz wypoziomować." Czy tutaj mieli na myśli suchy beton ? I jeszcze jedno pytanie ponieważ jeden wątek mnie zaciekawił: A mianowicie: w punkcie 9 Wnioski i Zalecenia podpunkcie "g" pisze że: "g) W przypadku , gdy zapowiadane są mrozy poniżej -10°C należy docieplić pokrywy wszystkich elementów oczyszczalni ( reaktora, przepompowni, studzienki drenażowej, studzienki kanalizacyjno-rewizyjnej ) odpowiednią warstwą izolacyjną np. słomy bądź kory. Należy również częściej kontrolować pracę pompy w przepompowni ( o ile taka jest w systemie )." Czy mam rozumować że pompa w przepompowni potrafi się popsuć ? Jak bardzo one są wadliwe? I jeszcze jedno: Odnośnie studni chłonnych w terenie gliniastym. Czy zastosowanie 16-32 mm frakcji kruszywa jest najlepszym rozwiązaniem czy lepiej zastosować coś innego ?
  5. Witam ponownie 2 pytania mam 1. Jak bardzo sterownik w zbs 6c a zbs 6c/kp różni się podzespołami ? Albo inaczej, który sterownik wybrać aby nie bawić się w serwisy w przyszłości ? Chodzi o to ze ten standardowy sterownik z wobetu jest chyba ciężko do ogarnięcia a ten z Eaton'a jest ogólnodostępny i mogłbym sam sobie jego wymienić gdyby przyszła taka potrzeba. Ktory dłużej pochodzi ? Są mi wiadome usterki tego standardowego Tech'a gdzie wyswietlacz padał itp. na temat Eaton nie wyczytałem nic. 2. Czy stosując studnie chłonną włożyć geowłóknine również do środka w razie gdyby coś nie zadziałało jak trzeba ? Jeśli by coś się stało mógłbym normalnie wymienić geowłóknine z środka studni chłonnej i włożyć nową i by chroniła mnie przed kolejnym razem.
  6. Super ! dzięki raz jeszcze. Biorę się za szukanie firmy która mi to sprzeda i zamontuje. Pozdrawiam serdecznie.
  7. WoW ! Dziękuję Ci Wojtku za obszerną więdze przelaną na moją odpowiedź. Dosłownie encyklopedia wiedzy. Kanalizacje przerobie, a nad nasypem się jeszcze raz zastanowie. Po napisaniu mojej wiadomości zacząłem dogłębnie się zastanawiać nad Wobet Hydret ZBS-6C i na tą chwile tylko ta oczyszczalnia do mnie przemawia. Czy jest jakaś oczyszczalnia Wojtku którą mógłbyś polecić na te moje ciężkie warunki? Może jest jeszcze jakaś oczyszczalnia którą ominąłem a pod uwagę wziąść powinienem ? Dziękuje Ci, jeśi jest możliwość obdarowania Ciebie "wirtualnym piwem" to proszę podeślij mi jakieś dane abym Ciebie mógł podziękować Tobie za twoją wiedzę i czas.
  8. Witam, ja również stoje przed dylematem w wybraniu oczyszczalni i nie wiem kompletnie co wybrać... Rodzina: 2+2 (ewentualnie goście w weekend) Opis działki: Grunt to glina ( nie robiłem badań geologicznych ). Poprostu fundamenty były kopane była glina. Mam studnie głębinową wykopaną (tylko do podlewania trawy odsunieta min. 30 metrów od oczyszczalni) i woda zaczyna sie na 18 metrze. Więc świadczy chyba to o tym że wody gruntowe sa dosyć nisko. Rura kanalizacyjna wychodzi pod fundamentem czyli około 1m. Kanalizacja jest napowietrzana rurą o średnicy 50mm jeszcze w dodatku na środku odcinka (bo tak uznał hydraulik, powiedział że też będzie działać - ale po przeczytaniu wielu tematów z oczyszczalniami stwierdzam że chłop jest nie doinformowany). Więc to raczej jest do ewentualnej przeróbki którą ogarne. Przed wystąpieniem o warunki zabudowy kierownik budowy powiedział że muszę wybrać jakąś oczyszczalnie aby starostwo mogło podbić. Więc udałem się do lokalnego sklepu i oni wybrali na moje warunki gruntowe oczyszczalnie Delfn PRO 6 która została podbita przez starostwo. Teraz nadszedł czas na zrobienie oczyszczalni. Z tego co zdążyłem zauważyć większość sąsiadów ma poinstalowane oczyszczalnie z rozsączaniem drenażowym przeważnie w nasypie. My nie chcemy żadnych nasypów, więc idealne rozsączanie byłoby poprzez studnie chłonną z wiekszą ilością wymienionej gliny aby to działalo (tak bynajmniej mi sie wydaje). Koniec konców przyszło na wyceny. Lokalna firma oferuje mi: Delfin Pro 6 (19k) Europlast (17k) Więc skontaktowałem się z innymi firmami aby zobaczeć też inne warianty. Inne Firmy: VH6 Premium lub VH6 Light (8k + akcesoria, wyjdzie około 18k do wlasnego montażu) Eko-Bio 2500l (18,5k) Feliksnavis FEL-4 (23,5k) Biotech 6 (21k) BioAir 4 (18k) BioTech 4 (18k) BioFicient 6 (24k) Nie wiem czy informacja ta doda wartości do mojej wiadomości ale wszyscy sprzedawcy oferują 10t tucznia i 20-25t piachu. Po przeczytaniu tematu MBBR raczej nie chciałbym brać Delfina pod uwagę. Czy ktoś pomógłby mi coś doradzić ? Czy jest jakaś oczyszczalnia która jest godna zakupu ? Jestem z woj. łódzkiego Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...