Cześć, niebawem update w mojej sprawy,
póki co wrzucę co zrobiłem(kopiuje moja odpowiedz z innego forum);
wykonałem też dodatkowe kroki o których na razie nie będę wspominać na forum
kroki jakie wykonałem:
- sprawdziłem regulamin użytkowania lokalu> w którym jasno jest napisane że jest zakaz wkuwania.
- jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne, ale mam nadzieje ze zrobiłeś fotki jak odpadł CI tynk w twoim mieszkaniu(domniemam ze kuli z udarem nie każdy materiał można traktować udarem) >dodaj do reklamacji/wniosku.opisz ze to ta ściana itd,
1.zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje >radzę zrobić tak samo dołączyć zdjęcia gdy tynk opadł.
2.deweloper był sprawdzić moje mieszkanie czy czasem nie wykonałem żadnych przeróbek - otrzymałem raport ze u mnie jest wszystko ok i że jest podejrzenie wkucia przez sąsiada - następnie deweloper przekazał sprawę zarządcy
3.ustalane było czy była zgoda zarządcy/dewelopera na takie przeróbki
4.odbyła się wizja lokalna zarządcy z konserwtorem (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie),proszę nie godzić się na żadne Januszowskie pomiary dźwięku(znajomy miał sytuacje ze przysłali typa z sonometrem i cyknął foty sonometru gdy było w normie, oni maja tylko stwierdzić stan faktyczny ze jest wkucie).
5.zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiedzi zlali temat)
6.zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap
dołączyłem regulamin użytkowania lokalu, raport od dewelopera,raport od zarządcy
w wniosku o przeprowadzanie kontroli umieściłem Link do Dysku Google z filmikami na których słychać szum wody/odkładanie słuchawki/spłukiwanie wody/kichanie/rozmowy - w razie w jak ktoś by mi nie wierzył.
nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie
sąsiedzi mieli wykonać ekspertyzę ściany ale nie zrobili tego(prawdopodobnie nikt nie chciał się pod tym partactwem podpisać)
żeby nie przegrać z jakimś przekupnym gościem z papierami ja wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - też polecam zrobić bo czasami liczy się opinia kogoś z odpowiednimi papierami.
PINB sprawdzał projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd.
Nadzór przesłuchiwał również budowlańca który wykonywał prace remontowe u sąsiadów(byłem na przesłuchaniu również zadawałem pytania Panu wykonawcy).
7.w międzyczasie:
poprosiłem zarządce aby skontaktował się z architektem/projektantem osiedla o opinie>architekt potwierdził ze ściana nie będzie spełniać norm.
zapytałem producenta porothermu/sprawdziłem dokumentacje o tym jak należy pracować z tym materiałem
sprawdziłem ile puszek z elektrycznych mam na tej ścianie(miedzy-lokalowej) bo jeśli ściana jest pocieniona z mojej strony(przez dewelopera) i od strony sąsiada puszki itd plus samowolka budowlana to finalnie daje efekt że masa ściany znacznie została zmniejszona.
z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać a właściwie są zalewani tego typu sprawami.
ogólnie uprawnione do tego osoby powiedziały mi że każda ingerencja w ścianę pogarsza akustykę - proszę nie słuchać ludzi którzy mówią że rury w otulinie w ścianie jeszcze lepiej izolują akustykę niż te które będą poza ścianą bez otuliny xDDD
na pewno większość z was, CI którzy borykają się z tym samym problemem spotkacie się z hejtem i niezrozumieniem oraz idiotycznymi argumentami że trzeba było sobie kupić dom.
wielu ludzi którzy się wypowiada na forach nie maja w ogóle pojęcia o akustyce, ogólnie nie mam ochoty opisywać tego tematu dalej ale robię to dla innych osób które walczą z patologią w mieszkaniach bo widzę że jest to bardzo niejasny temat wśród naszego społeczeństwa.
powołałem się na:
- zasady pracy z materiałem typu porotherm dotyczy mojej ściany(nie można kuć z udarem gdyż wewnętrzna struktura może się uszkodzić) > sam producent o tym mówi ze nie można.
- Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego.
- instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na:
rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane
a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia
2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek
i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na
który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich
zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.