Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szmaks

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

szmaks's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

15

Reputacja

  1. Mam kilka pytań technicznych dot. więźby (wydzielone z wczorajszego wątku). Dom 10-letni, stojący w otwartym terenie (w okresie jesienno-zimowym bywają wiatry dochodzące do 120 km/h). Dach dwuspadowy z lukarną. Nachylenie połaci ok. 40 stopni. Dachówka betonowa. W okresie bardzo silnego wiatru pojawiają się "pajączki" na ścianach działowych i karton-gipsowych sufitach. Aby to zminimalizować, chciałbym wzmocnić więźbę. Mam dostęp do poddasza, więc jestem w stanie co nieco sprawdzić od kalenicy do wysokości płatwi pośredniej. Dach wykonany jest w następuący sposób: 1. krokwie "główne" o przekroju 8x18 rozstawione co 120 cm 2. pomiędzy ww. krokwiami, wstawiono krokwie o mniejszym przekroju ok. 5x18, z dwóch kawałków drewna, łączonych na zakładkę na płatwi pośredniej (14x14), co łącznie skutkuje krokwiami rozstawionymi co ok. 60cm. 3. każda płatew pośrednia oparta jest na ścianach szczytowych i 2 słupach wymurowanych z silikatu / cegły i przenoszących obciążenie na ściany nośne. 4. krokwie "główne" mają kleszcze / jętki dwugałęziowe 6x18, które na końcach skręcone są na jedną szpilkę M12 + gwoździe 5. do połączenia krokwi z płatwią zastosowano tylko gwoździe krokwiaki 6. brak przewiązek pomiędzy kleszczami (sukcesywnie dodaję) Pytania: 1. czy płatew powinna być przymocowana do wymurowanych słupów? Jeśli tak, czy opcja ze szpilką M12 ze stali 10.9 i kotwą chemiczną będzie dobra? (musiałbym wiercić adapterem kątowym bez udaru a żywica z kotwy będzie też wypełniać część drewnianą) 2. czy jest właściwe, jeśli kleszcze "pływają" niezależnie od płatwi (załączam zdjęcie), czy też te elementy pownny być połączone? Czy można to w jakiś sposób wykonać po fakcie (kątowniki?) 3. zauważyłem, że krokwiaki rozłupują płatew (zdjęcie) - dokładam powoli złącza / katowniki. Czy wystarczy, jeśli zastosuję kilka wkrętów pełnogwintowych fi 6 / 8 (np. z łbem cylindrycznym) w celu wzmocnienia drewna wokół tych miejsc? 4. wydaje mi się, że jedna szpilka M12 łącząca kleszcze do krokwi moze być niewystarczająco sztywna - czy byłoby celowe dodanie symetrycznie jeszcze dwóch wkrętów ciesielskich fi 10 z zachowniem odstępów między otworami i od krawędzi drewna?
  2. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    Musiałem się dowiedzieć, że je mam . @dbx, @Kaizen: dzięki za spojrzenie na mój temat od tej strony. Wydzielę wątek na pytania dachowe.
  3. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    @dbx / @Kaizen: sugerując się tym filmem producenta z czasów budowy: - czy w tych ceglastych elementach nie będzie się zawierał swego rodzaju wieniec, wiążący jednocześnie końce elementów nośnych od Terivy? Do niego zostały połączone również zrojenia ścianek kolankowych. [ATTACH=CONFIG]466860[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]466861[/ATTACH]
  4. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    @Kaizen: ta sama osoba jest wpisania do wniosku o pozwolenie a budowę jako projektant / architekt, a oryginalny projekt gotowy z adaptacjami jest jako załącznik. Aczkolwiek na tym etapie mowa jest jeszcze o stropie monolitycznym. W dziennku budowy wpisany jest odbiór stropu Teriva, więc modyfikacja musiałaby mieć miejsce na późniejszym etapie.
  5. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    Po tej próbce mogę powiedzieć, że zewnętrzna wartwa tynku (farba / struktura), pewnie klej pod nią i może siatka szklana (nie mam jak sprawdzić bez zniszczenia tego kawałka). Same rysy mają ok. 1mm i nie są aż tak grube jak może sugerować zdjęcie. Bardziej wyglądają na wybrzuszenia, które powodują pęknięcia, co sugerowałoby mi raczej ściskanie podczas silnych wiatrów. Zostały prowizorycznie zabezpieczone uszczelniaczem, aby marznąca woda nie robiła większych szkód.
  6. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    @Kaizen: w projekcie oryginalnym jest strop monolityczny żelbetowy, który kierownik z uprawnieniami projektanta zamienił na terivę. Patrząc po zdjęciach od wewnątz, wieniec na ścianie szczytowej wchodzi na jakieś 2,5-3 bloczki (x 33cm?). W załączeniu przesyłam jeszcze zdjęcia nadproża widocznego od środka. [ATTACH=CONFIG]466858[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]466859[/ATTACH]
  7. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    @dbx: Dzięki za motywację. Na dzisiaj we własnym zakresie wyciąłem ok. 10x10cm na nadprożu pod pęknięciem tynku. [ATTACH=CONFIG]466973[/ATTACH] beton pod spodem nie ma rys, styropian też jest cały. To, co widać na styropianie w lewej części otworu (z żółtą pianką) to łączenie płyt styropianowych. [ATTACH=CONFIG]466853[/ATTACH] Otwór nie jest duży, ale użyłem jeszcze kamery inspekcyjnej w promieniu ok. 10-20 cm od tego miejsca (na ile pozwoliły mi placki pod styropianem) i nie zauważyłem rys (ale kąt patrzenia na powierzchnię był dość niekorzystny). [ATTACH=CONFIG]466854[/ATTACH]
  8. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    @Kaizen: dzięki za odpowiedź. Jeśli dobrze czytam te rysunki, to ściana wybudowana jest zgodnie z projektem, tzn. wieniec uwzględniono tylko blisko narożników (pustak wentylacyjny nawet nie ma czego przerywać), a nadproża nad oknami są oddzielne: [ATTACH=CONFIG]466849[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]466850[/ATTACH] i rzut z pustakiem wentylacyjnym: [ATTACH=CONFIG]466851[/ATTACH] Czy można to jakoś sensownie wzmocnić w miarę bezinwazyjnie? Ew. byłbym wdzięczny za namiar na kogoś sprawdzonego, działającego w okolicach Wrocławia, kto zajmuje się badaniem i rozwiązywaniem tego typu tematów. Co do ocieplenia: jak jest standardowo rozwiązywany ten szczegół? Styropian leżący na górnej krawędzi ściany szczytowej przylega bezpośrednio do membrany dachowej, a do niego dostawia się wełnę od środka?
  9. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    Ściana szczytowa nie ma dodatkowego wzmocnienia. Poniżej foto, jak to wyglądało w trakcie budowy: [ATTACH=CONFIG]466848[/ATTACH] Wydaje mi się, że nadproża są prefabrykowane (Betard), ale wygląda na to, że duże okno dolne ma dolewaną część nad prefabrykatem.
  10. szmaks

    Wzmocnienie dachu - kilka pytań

    @dbx: dzięki za podesłanie tych obszernych artykułów. Wcześniej już trochę się interesowałem, więc temat nie jest mi całkiem obcy. Pierwszy artykuł zawiera sporo konkretów, jednak nie odnosi się do tematyki pęknięć tynków na warstwie ocieplenia (tak, jak ma to miejsce w moim przypadku), odnosząc się do nich głównie jako skutku zarysowań samych murów (co u mnie raczej nie ma miejsca na ścianach szczytowych - tynki od wewnątrz nie powielają zarysowań widocznych na zewnątrz). Rys. 3. (Typowy obraz zarysowań nadproża) też niespecjalnie pasuje do moich zdjęć (u mnie pęknięcia rozchodzą się na zewnątrz od nadproża, a właściwie puszki rolety). Czy masz może jakieś sugestie? No i oczywiście temat moich pierwotnych pytań nadal pozostaje otwarty .
  11. Nasz dom został postawiony ponad 10 lat temu, w otwartym terenie (w okresie jesienno-zimowym bywają wiatry dochodzące do 120 km/h). Dach dwuspadowy z lukarną. Nachylenie połaci ok. 40 stopni. Dachówka betonowa. W związku z dziwnymi pęknięciami tynku zewnętrznego (załączam foto), zacząłem drążyć temat. Wewnątrz nie ma specjalnych pęknięć na ścianach szczytowych, w szczególności brak poziomych pęknięć, natomiast w okresie bardzo silnego wiatru pojawiają się "pajączki" na ścianach działowych i karton-gipsowych sufitach. Przypuszczam, że niedostateczna sztywność dachu może być tutaj przyczyną. Co o tym sądzicie? Edit: jako, że wątek skoncentrował się na ścianach szczytowych, nadprożach i wieńcach, przeniosłem techniczne pytania związane z więźbą do oddzielnego.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...