Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RobsonWawa

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez RobsonWawa

  1. Ja zastosowałem inne podejście do zagadnienia. Mam zbiornik kombinowany w nim CWU 150 L oraz piec gazowy Viessmann ze zintegrowanym zbiornikiem 120 L . Połączyłem ze sobą zbiorniki szeregowo w ten sposób , że ciepła woda ze zbiornika PC wchodzi na wejście zimnej w dodatkowym zbiorniku (pieca) a wyjście z pieca na wejście zbiornika PC i na tym połączeniu założyłem pompkę obiegową. Zasilenie zimnej podłączone jest teraz tylko do zbiornika PC . Pompka obiegowa służy tylko do obiegu pomiędzy zbiornikami i załącza się z 20 minutowym opóźnieniem od załączenia podgrzewania wody. Czujnik temperatury jest tylko jeden w połowie zbiornika PC . Wyjście ciepłej wody na dom realizuję ze zbiornika pieca gazowego. Piec jest wyłączony. W ten sposób mam do dyspozycji 270 L CWU o temp 40 stopni. Pompka mieszająca dodatkowo załączana jest rano i wieczorem na 20 min pracy . Wystarcza na dobowe zapotrzebowanie dla 3 osób przy jednorazowym załączenie PC ustawionym w godzinach południowych.
  2. Całoroczny koszt energii to 360 zł -opłaty stałej.
  3. W poście wyraźnie odnoszę się tylko do jednego modelu GEO 7 kW z linku. Wszystkie info są powyżej. Byłem jednym z pierwszych klientów , cena z ogłoszenia w lutym 2023 - 7 tys. Teraz coś tam utargowałem z ceny aktualnej, plus jakieś gratisy . Do kosztów doszedł zbiornik bufor +CWU 80/150 l 4 tys. 2 pompki obiegowe po 400 zł na 1 pompę zawór przełączający Afriso i trochę drobiazgów , kształtek , oraz elektryka - a że mam uprawnienia to wykonana samodzielnie. Pompy mogą pracować bez sieci ze źródła zapasowego lub fotowoltaiki OFF-GRID.
  4. Witam . Mogę coś powiedzieć o pompie GEO. Whttps://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-gruntowe-pompy-ciepla-CID628-IDPXGH7.html Kupiłem tą PC w lutym 2023 roku z dostawą do domu. To było to czego szukałem 7-9 kW koniecznie jednofazowa i tania. Miała być zasilaniem rezerwowym na wypadek problemów z dostawą gazu. Pompę zainstalowałem sobie sam, w celach testowych na początku w układzie dwie studnie (lewar pozwolił na pompkę DZ 120 Wat) Po stronie GZ pompka 50W układ szeregowy na zasilaniu przez bufor 80 l a to ze względu na fakt że głównym źródłem był piec gazowy. Okazało się , że cały układ działa na tyle sprawnie ,że to PC stała się głównym źródłem ogrzewania a ja jeszcze w trakcie sezonu, zrobiłem projekty geologiczne i DZ 3 x 100m. Sezon 2023/24 zamknąłem wynikami Rok Od 1.10 23 do 30.09.24 PC pobrała 4255,9 kW energii el. wytwarzając 19118 kW ( COP 4,49) energii cieplnej plus 4175 kW energii cieplnej z pieca gazowego co razem dało 23293 kW energii cieplnej w ciągu roku. DOM 360 m2 temperatura stała 22 st. na termostatach w pętli dla każdego pokoju. 75% podłogówka . Piec gazowy załączał się przy temperaturach zewn w okolicach -2 -4 st. W efekcie takich wyników pokusiłem się o rozbudowanie instalacji i dołożyłem jeszcze jedną taką samą PC . Teraz pracują w kaskadzie, z tym że jedna obsługuje głównie CWU 270 l a czasem załącza się w trybie CO zamiast pieca gazowego.( Jestem w trakcie tworzenia i dopracowania układu sterowania układem kaskadowym) Przy pracy 2 pomp temperatura DZ spadła mi do 5 stopni przez co moc PC obniżyła się do 6,4 kW. DZ liczone było na obciążenie rzędu 11 kW i chyba nie do końca jeszcze osiągnęło swoją sprawność . W efekcie COP spadło do 4,15 ale , że mam instalację PV 21 kWp.to jakoś mi to nie przeszkadza. Wystarcza na dom, PC i elektryka. Z wiedzy uzyskanej od serwisanta Pana Tomka wynika, że mój dom jest największym w jakim pracuje ich pompa (teraz dwie). PC posiadają uproszczone sterowanie przez wi-fi -funkcje podstawowe. Programowanie niestety tylko z paneli sterowania. Poza zakupem nie miałem żadnych kosztów. Podłączenia hydrauliczne i elektryczne samodzielne ze wsparciem przez telefon ze strony serwisu. Nikt nie wymaga corocznego serwisowania AS bo filtry można wyczyścić samodzielnie. Pan Tomasz bardzo szybko reaguje na kontakt, udziela informacji i dzieli się wiedzą i pomysłami . Dotychczas tylko raz miałem drobny problem ze sterownikiem wi-fi - błąd usunięty w kilka minut . To chyba tyle jeśli chodzi o tanią pompę. Markowe podzespoły główne, duże wymienniki to najważniejsze. Bajery wizualne i udogodnienia w sterowaniu za dodatkowe 30 - 40 tys w moim przypadku nie do odrobienia . Różnica na energii wynikającej z samego słabszego COP to 30-50 lat . Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...