Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcin232

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

marcin232's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

15

Reputacja

  1. Pompa ciepla powietrze powietrze - czyli popularnie nazywana klimatyzatorem. Dom jest budowany w technologii szkieletowej z prefabrykatów. Dom jest ciągle w budowie. Nie mam możliwości wymiany boilera na pompę, deweloper nie zgadza się na żadne większe ustępstwa. Myślicie, że do ilu KW można bezpiecznie zwiększać przyłącze na okablowaniu przygotowanym dla domu 10-12 KW?
  2. Dziękuję za odpowiedź. To jest pompa powietrze-powietrze, wiec boiler jest potrzebny. Poszukałem informacji w karcie produktu tej pompy i faktycznie znalazłem informację w rubryce "pobór mocy przy grzaniu: 3KW". Nadal jednak patrząc na strony sklepów ze sprzętem AGD widzę, że większość płyt indukcyjnych ma moc przyłączeniową 7 KW. Jak dodam do tego czajnik 2 KW, grzanie wody 2 KW i piekarnik 3KW to mi wychodzi, że jeżeli w święta będą zimne to albo ktoś się nie umyje, albo nie będzie jedzenia. (3 + 7 +2+ 2 + 3) = 17 KW. A przecież w domu są też inne urządzenia, jak telewizor, komputer, pralka, suszarka etc. Wiem, że nie jest to częste, że tak dużo urządzeń działa na wysokich obrotach, ale jednak np w okresie świątecznym możliwe.
  3. Kupuje dom wolnostojący od dewelopera pod Krakowem. Deweloper poinformował mnie, że do domu zostanie przygotowane przyłącze 12 KW. W domu wszystko jest na prąd: pompy ciepła (10 kw), woda użytkowa (boiler 2KW), piekarnik, indukcja (6 KW), czajnik itd. w przyszłości rozważałem ładowanie samochodu. Wydaje mi się, że 12 KW to zdecydowanie zbyt mało. Deweloper przekonuje mnie, że 12 KW jest u nich standardem i w poprzednich inwestycjach nie miał z tym problemu "bo przecież te urządzenia nigdy nie działają z max mocą" , a jeżeli chcę zwiększyć sobie moc to mogę zawsze wystąpić do zakładu elektrycznego o zwiększenie mocy, cała operacja polega na wymianie bezpiecznika. Cała sytuacja rodzi we mnie kilka pytań: 1) czy 12 KW to nie jest moc zbyt mała? Jak sobie szacuję w głowię to wychodzi mi, że potrzebna moc powinna wynosić 20-25 KW, a może jest coś o czym nie wiem? 2) moc przyłączeniowa nie została określona ani w umowie ani w standardzie budowy / prospekcie informacyjnym w związku z czym: czy istnieją jakieś normy albo przepisy prawa, które mogą wymusić na deweloperze poprawki? 3) czy faktycznie zwiększenie mocy polega jedynie na wymianie bezpiecznika? Wiem, że w starszych domach wiąże się to z wymianą całego okablowania, ale zastanawia mnie czy aktualnie istnieją jakieś normy bądź przepisy, które wymuszają robienie instalacji elektrycznych z buforem na przyszłe zwiększanie mocy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...