Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kamil_dobrowolski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

O kamil_dobrowolski

  • Urodziny 01.01.2000

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Komorniki
  • Kod pocztowy
    62-052
  • Województwo
    wielkopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kamil_dobrowolski's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

15

Reputacja

  1. Posiadam ogrzewanie podłogowe na całym poziomie (kuchnia, salon, garaż, łazienka). Chcę powiększyć kuchnię poprzez przestawienie ścianki działowej pomiędzy kuchnią a garażem. Obecna ścianka działowa jest murowana (Porotherm 11,5), jednak została ona postawiona jeszcze przed montażem ogrzewania. Pomysł jest taki, aby wyburzyć istniejącą ściankę i wymurować z tego samego materiału z przesunięciem o 80cm. W miejscu gdzie będzie nowa ścianka działowa jest podłogówka. Wykonawca jest chętny podjęcia się tego tematu, aczkolwiek sprawia wrażenie, że sam nie jest przekonany do tego rozwiązania. Doradźcie mi proszę, czy to dobry pomysł aby wymurować na podłogówce ściankę z takiego materiału (Porotherm 11,5)? Jeżeli tak, to o czy należy pamiętać? Jeżeli niekoniecznie to co byście zaproponowani? Ścianka będzie oddzielać garaż od kuchni (w niej pojawią się wiszące szafki na tej właśnie ściance).
  2. Dzięki za pomoc, dużo się dowiedziałem. Zastanawia mnie jeszcze fakt, iż mam dwa obiegi (moduły mieszające o których już wspominałem) bez sprzęgła hydraulicznego. Czy może się okazać to dużym problemem w przyszłości? Z tego co doczytałem to raczej się je stosuje w takim schemacie. Jestem jeszcze na takim etapie, że mogę to zgłosić deweloperowi (chociaż pewnie znajdzie jakieś argumenty, że tak być musi i nic z tym się nie da zrobić).
  3. Jeżeli dobrze się orientuję, to nie ma takiego połączenia (bypass ciśnieniowy). Mógłbyś zerknąć na zdjęcia rozdzielaczy z pierwszego postu i ocenić? Dzięki
  4. Nie jest wysterowana optymalnie, ale przepływy da się ustawić tak jak piszesz. Jak przyszły mrozy to przestawiłem temperaturę zasilania na wyższą jednak efektu nie było ponieważ tak jak pisałem wcześniej na rozdzielaczach mam zamontowane termostatyczne zawory mieszające, gdzie instalator ustawił min. czyli 20st. Ustawiłem przybliżoną wartość jak na kotle i ruszyło. Czy w scenariuszu który proponujesz powinienem ustawić na tych zaworach max czyli 43st? Dodatkowe pytanie, te pompy w modułach mieszających mają działać cały czas? Jedyna opcja w tym momencie to wyłączenie zasilania na tablicy.
  5. Czyli sugerujesz, że lepiej będzie po prostu zamontować czujnik temp. zew., podpiąć do kotła, dostosować krzywą grzewczą? Z pewnością będzie to spora oszczędność finansowa. Jak sensownie wysterować temperatury w poszczególnych strefach?
  6. Problem jest taki, że po prostu nie wiem jak zachowa się piec jeżeli wszystkie pętle zostaną zamknięte. Myślałem że trzeba wykorzystać styk beznapięciowy. Jestem również świadomy bezwładności podłogówki, ale mając możliwość definiowania odpowiednich harmonogramów mogę wcześniej zaplanować sobie aby np. gabinet w którym przebywam 8h dziennie był odpowiedni wcześniej nagrzewany oraz przepływ zamykany w odpowiednim momencie. Takich sytuacji jest wiele, dzieciaki w szkole, delegacja. Nie liczyłem tego, ale wydaje mi się, że takie strefowo-czasowe ogrzewanie pomieszczeń będzie lepsze od utrzymywania stałej temp. w pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o uwzględnienie temperatury zew. to zaproponowaną przez @Mareks77 listwę można doposażyć w czujnik temp. zew. Aczkolwiek zastanawiam się czy nie lepiej by było aby taki czujnik podpiąć do kotła zamiast listwy sterującej.
  7. Na L-12 nie zwróciłem uwagi, a jest to ciekawa opcja. Jeżeli dobrze rozumiem łączę L-12 i ML-12, gdzie L-12 to listwa nadrzędna. Listwę nadrzędną łączę stykiem beznapięciowym z kotłem (nie muszę takiego połączenia robić pomiędzy ML-12 a kotłem). L-12 doposażam w moduł WiFi (gdzie od razu dostępne będą strefy z obu listw). Zakładam więc, że jeżeli przynajmniej jedna pętla będzie otwarta (bez względu czy piętro czy parter) to piec się nie wyłączy (o ile pozwoli mu na pracę jego minimalna moc). Jeżeli wszystkie zostaną zamknięte to kocioł się wyłączy, dzięki połączeniu stykiem beznapięciowym. Jeżeli chodzi o sterowanie pompami w modułach mieszających (afriso BTU) to zasilanie tych pomp wpinam bezpośrednio w listwę L-12 oraz ML-12 (230V). Widzę że listwa ma jeszcze wyjście na zawór trójdrogowy, ale ze względu na zastosowanie modułu mieszającego afriso BTU (z pompą) nie bardzo widzę potrzebę oraz możliwości takiego połączenia. Czy wszystko się zgadza?
  8. Witam Posiadam instalację podłogową w całym budynku zasilana kotłem dwufunkcyjnym kondensacyjnym przepływowym. Osobne rozdzielacze na parterze (8 pętli) oraz na piętrze (10 pętli). W obu skrzynkach znajdują się moduły mieszające afriso BTU z (pompą afriso aph 160). Obecnie nie mam żadnego sensownego sterowania ogrzewaniem poza regulacją przepływu poszczególnych pętli. Nie mam zainstalowanego czujnika temp. zew, ani wew. Taką instalację zastałem w budynku i chciałbym ją zmodernizować. Cel Chcę skompletować odpowiedni do mojej instalacji zestaw umożliwiający zdefiniowane 4 stref na parterze oraz 5 stref na piętrze. Zależy mi na module Wifi umożliwiającym sterowanie ogrzewaniem spoza domu (często podróżuję, a plany podróży się zmieniają). Chcę mieć możliwość wyłączenia/włączenia pieca zdalnie (teraz musze podejść do pieca i wcisnąć odpowiedni przycisk). Regulacja temperatur w poszczególnych strefach również brzmi sensownie, a definiowanie harmonogramów dla poszczególnych stref to już bajka. Pomysł Sterownik na parter to TECH sterowniki Seria 4 (L-4 WiFi), Sterownik na piętro to TECH sterowniki Seria X (L-X WiFi). Regulatory pokojowe mniej istotne (aby pasowały do sterowników, mogą być nawet przewodowe lub WiFi) - jest to mniej istotna kwestia. Siłowniki to: STT-230/2 T M30x1.5. Problem Jak wyzwolić wyłączenie kotła gdy wszystkie siłowniki zostaną zamknięte? Styk beznapięciowy? Ale sterowniki są dwa. Czy mogą one jakoś ze sobą współpracować? Może jeden sterownik na dwa rozdzielacze? Co z pracą pomp w modułach mieszających w momencie zamknięcia wszystkich siłowników w danym obiegu (obu obiegach)? Z góry wielkie dzięki za wszelkie sugestie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...