Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

luki174

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

luki174's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dom ok. 160m*2 budowany w roku 1986 (ściany zewnętrzne z pustaków zuzlowych, 2 warstwowe 25cm pustaka/3cm pustki powietrznej /12cm pustaka. Dom jest póki co nieocieplony jednak w tym roku planuję go ocieplić - zarówno piec jak i ocieplenie częściowo chce sfinansować z programu Czyste Powietrze. Jeśli o drewno chodzi, to nie ma tym problemu - mam swój las i cały czas w ten sposób przygotowujemy drewno również do obecnego pieca, tj. palone jest drewnem sezonowanym przez ok. 2 lata (min. 1 rok).
  2. Tak, chodzu mi czy do bufora 1000l lepiej wybrać piec 18kW, czy 23/25kW?
  3. Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Czytałem jeszcze inne tematy odnośnie kotłów, rozmawiałem ze znajomymi, jak również z firmami/osobami zajmującymi się montażem kotłów i obecnie rozważam 2 opcje: - kocioł OGNIWO BIO 18kW + bufor 1000l, - kocioł DREWMET UNI DREX 18kW + bufor 1000l. OGNIWO ma większą powierzchnię grzewczą, jednak zarazem mniejszą komorę zasypową. Jedynie nie mogę znaleźć informacji jak długie kawałki drewna do niego wchodzą - w specyfikacji technicznej znalazłem jedynie informację odnośnie wymiarów otworu zasypowego. Czy mogę Was prosić o porównanie i wyrażenie opinii porównując oba te kotły? I jeszcze pytanie - czy lepiej postawić na moc 18kW, czy też lepiej (przy wykorzystaniu bufora) zainstalować mocniejszy kocioł (odpowiednio OGNIWO 25kW lub DREWMET 23kW)?
  4. Na piecu 60-70* (pompka załącza się przy 40*),w domu średnio 22-23*. Instalacja była robiona w roku 1986 r. na stalowych rurkach, początkowo wszystko działało grawitacyjne - kotłownia oczywiście już kilkukrotnie była przerabiana, z tego też powodu obecnie aby do wszystkich grzejników dotarło ciepło zamontowana jest pompka.
  5. Ogólnie mam w domu już w tym momencie podłączone kolektory słoneczne - przez cały poprzedni sezon ani razu nie musialem dogrzewać wody przy użyciu kotła. Hmm, ale w przypadku gdy np. dom będzie nieocieplony, ogrzewanie tylko grzejnikami, to co wówczas? Czy mimo wszystko da się wykorzystać piec i bufor do nagrzania, czy będzie ciężko uzyskać odpowiednią temperaturę w domu?
  6. Czyli Twoim zdaniem lepiej by było połączyć ze sobą zbiorniki (i uzyskać bufor 1500l) i wykorzystać wężownicę w jednym ze zbiorników do CWU?
  7. Co masz na myśli pisząc "stare ceny"? Chodzi o piece z produkcji z zeszłego roku, czy też posiadasz jakąś informację odnośnie planowanych podwyżek? Jedynie co mnie obecnie trzyma przed wymianą pieca już teraz, to obecna pora roku - trzeba się liczyć z tym, że jednak przez kilka dni nie będę miał sprawnej kotłowni w domu (przeróbka instalacji i dostosowanie do nowego pieca) oraz to, że czekam na potwierdzenie wniosku z programu Czyste Powietrze - z tego co wiem, to zakup musi być już po zaakceptowaniu wniosku (jeśli się mylę, proszę o korektę). Dzięki za polecenie pieca. Dopytam tylko jeszcze, czy nie miałeś styczności ze wspomnianym przeze mnie wcześniej piecem OGNIWO BIO? Nie mogę znaleźć opinii akurat o tym modelu za dużo na internecie, a w rodzinie/wśród znajomych piece tej firmy z wcześniejszych lat wytrzymywały długie okresy eksploatacji bez problemów.
  8. Właśnie nie mam gdzie większego bufora dołożyć nawet w sąsiednich pomieszczeniach - dodam tylko, że mam dodatkowy zbiornik CWU 500l już teraz wsadzony do kotłowni. I teraz mam jeszcze jedno pytanie - lepiej zostawić zbiornik CWU osobno i osobno bufor 1000l, czy też połączyć ze sobą oba zbiorniki (aby sumarycznie dały bufor 1500l), tylko zakupić bufor 1000l z wężownicą? Tutaj pozostaje też kwestia ekonomii - bufor z wężownicą z tego co się orientowałem, to koszt ok. 8000zł, natomiast bufor bez wężownicy to ok. 4000zł. Którą z opcji byście bardziej polecili?
  9. Rozumiem - tylko czy aby nie będzie to znacznie przewymiarowany kocioł i "przerost formy nad treścią"? Nie zmieszczę do kotłowni zbiornika-bufora większego niż 1000l (2 szt. też się nie zmieszczą niestety).
  10. Docieplenie również planuje wykonać w tym roku - jednak zważywszy na wymogi co do klasy piecy w pierwszej kolejności chce zakupić piec z buforem. Zresztą, czy bez ocieplenia te piece nie będą działać? Dużo szybciej bufor odda zakumulowaną energię, jednak jak sądzę sam sposób w jaki będzie działała cała instalacja się nie zmieni (jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić).
  11. Cześć wszystkim, zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze kotła zgazowującego drewno. W najbliższym czasie (czyt. czerwiec-lipiec) planuję wymianę obecnego pieca na piec zgazowujący drewno. Dom budowany w roku 1986 o pow. ogrzewanej ok. 160m^2, póki co nie docieplony, aczkolwiek planuję skorzystać z programu Czyste Powietrze i z niego też częściowo zrealizować zakup pieca, jak i ocieplenie. Przeglądając różne fora, konsultując się z instalatorami zastanawiam się nad poniższymi piecami: - OGNIWO BIO 18kW - https://ogniwobiecz.com.pl/ogniwo-bio-2/ - SAS VARMO 15kW (lub 20kW) - https://www.sas.busko.pl/pl/kotly-ecodesign/39-kotly-zasypowe/1399-sas-varmo-plus - MPM WOOD PLUS 18kW - https://mpm-kotly.pl/produkty/kotly-zgazowujace-drewno/wood-plus-18-kw Oczywiście do instalacji planuję zakup bufora 1000l. Pozostaje pytanie - czy ktoś z forumowiczów (najlepiej instalatorzy, użytkownicy) może się wypowiedzieć która z opcji będzie najodpowiedniejsza (oczywiście patrząc na funkcjonalność, wytrzymałość używanych materiałów przez firmy, awaryjność, itd.)? Pierwotnie mój wybór padł na markę OGNIWO, jednak czy ktoś ma wiedzę/informację odnośnie trwałości obecnych piecy tej firmy? Czy nadal jest to firma, która robi piece na lata, czy też lepiej wybrać inny? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam Łukasz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...