To nie ma być zbiornik ciśnieniowy.
Z założenia mają się w nim znajdować dwie wężownice.
Zasilająca w ciepło z pieca w postaci spirali z lejkiem (tak jak ta omawiana wielokrotnie na forum).
Druga - odbierająca ciepło (tu jeszcze nie wiem jak ma wyglądać) umieszczona w górnej części zbiornika.
Sam zbiornik będzie tylko i wyłącznie zbiornikiem wody z "wydechem" na zewnątrz aby nie pojawiało się inne ciśnienie niż wynikające z masy wody i grawitacji. "Wydech" jest po to aby przy rozszerzalności cieplnej wody właśnie takie ciśnienia nie występowały.
Dom ma tylko ogrzewanie grzejnikowe, docieplony styropianem 20 cm na ścianach i wełną 25 cm pod dachem, jest piętrowy z podpiwniczeniem na połowie budynku. powierzchnia łączna 180 m2
Wg strony "Ciepło właściwe" kocioł powinien mieć około 17 kW.
Zapragnąłem kotła zgazowującego drewno.
Temperatura jaką daję teraz na grzejniki z kotła Zębiec 21 kW to średnio 40 st. C. Palę tylko drewnem wysezonowanym, bo mam ku temu przestrzeń aby te 30 m przestrzennych suszyć. Palenie w kotle wygląda tak, że ładuje wsad kotła, otwieram na 30 % zawór na zbiornik CWU 250 litrów i rozgrzewam cały układ do 60-65 stopni po czym piec niemal wygasa i od nowa. Zbiornik CWU a właściwie jego dolną część traktuję jako bufor, abym nie zapychał komina sadzą. Powiem, że to się sprawdza, szału nie ma, ale komin i piec nie dostają w d... Problem z zabrudzeniem pieca powstał po dociepleniu budynku. Przed dociepleniem zużycie drewna to było 30 m przestrzennych teraz spadło do 15.
Wracając do zbiornika i wogóle układu ogrzewania to ogólnie widzę to tak:
Strona zasilania:
Piec zasila bufor 0,5 m3 w kotłowni (większy nie wejdzie), Do tego bufora szeregowo wpięta jest wężownica zasilająca w ciepło bufor 10m3. Zamysłem jest ładowanie najpierw bufora 0,5 m3, a później, wężownicą, bufora 10 m3. Wiem, że jakieś straty na cieple będą na zbiorniku 0,5 m3 ale cóż...Pracuje to w układzie otwartym.
Strona odbioru:
Bufor 0,5 m3 - traktowany jako zbiornik awaryjny lub na lato - na codzień odcięty z użytkowania po stronie odbioru.
Bufor 10 m3 - Traktowany jako podstawowy - wężownice w górnej części lub inny rodzaj odbioru ciepła - to jest jeszcze w skali przemyśleń, analiz i szukania rozwiązań. Jednak aby to kontynuować i nie marnować czasu (bo może ten pomysł to utopia) to chciałem się dowiedzieć właśnie czy jest możliwość wykorzystania zbiornika betonowego na bufor i jak go zabezpieczyć.