
mleyk
Użytkownicy-
Liczba zawartości
38 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez mleyk
-
Koszty ogrzewania przede wszystkim zależą od zapotrzebowania na ciepło danego domu. Czyli od tego jaką temperaturę się utrzrymuje w domu i jak jest on szczelny i ocieplony. Jakość okien, izolacji ścian, balkonów (!!), izolacji dachu, podłogi na gruncie, fundamentu, sposób wentylacji - wszystko to decyduje o końcowym efekcie. Ja u siebie na wszystkich kaloryferach zainstalowałem głowice termostatyczne - koszt około 1200 PLN na dom - to pozwala na dosyć precyzjną regulację temperatury w jkażdym pomieszczeniu a co za tym idzie oszczędności na ogrzewaniu tych pomieszczeń, które nie musza być dogrzewane do 21oC.
-
My na Virgo II z podwójnym garażem mamy rury spustowe tylko z boków budynku - tak sobie wymyślili nasi dekarze: dwie rury spustowe na ścianie garażu (na początku i końcu), 3 na przeciwnej ścianie domu - tej z wykuszem (jedna na wykuszu i po jednej na ścianie kuchni i salonu). Jest jeszcze jedna rura spustowa na ścianie gabinetu (za garażem - blisko krawędzi tarasu). Wydaje mi się, że takie rozwiązanie nie jest najlepsze - cała woda z połaci frontowej (tej nad bramą garażową) musi popłynąć za róg domu aby wlecieć do rury spustowej. Przy obfitych deszczach robi się fontanna.
-
Kaloryfery na parterze mamy: w gabinecie, w łazience koło gabinetu (rurkowy do suszenia ręczników), w salonie pod oknem 180 x 180 (zakręcony bo podłogówka przez deskę sobie świetnie radzi), w kotłowni (zakręcony bo jest za ciepło), w garażu i w pomieszczeniu za garażem (ustawione na * zawór termostatyczny utrzymuje 6oC). W wiatrołapie, kuchni, jadalni mamy tylko podłogówkę.
-
U siebie zastosowałem pierwsze rozwiązanie: zainstalowałem dodatkowy kominek wentylacyjny w dachówce (taki jak do wywietrzników kanalizacji) - fi 110 czy 120, otwór w stropie wywierciłem otwornicą przy samej ścianie, rurę przy ścianie zabuowałem na równo kartongipsem (skracając w ten sposób pokój o jakieś 15 cm). Zastanówcie się czy w ogóle to potrzebujecie - o ile planujecie wentylację mechaniczną lepiej tego nie robić, a okap używać jako pochłaniacz - powietrze jest wtedy tylko filtrowane i nie jest wyrzucane na zewnątrz. W domu nie robi się podciśnienie gdy włączony jest okap, nie ma kłopotów z ociepleniem stropu w okolicach rury. W dodatku w sumie jesteście pewnie z 1tys pln do przodu (sama dachówka potrafi kosztować z 500 PLN).
-
Witaj, Stork Za dużo - było to 2 lata temu, więc nie ma sensu tego porównywać. Mam dziwną mieszankę sztywnych, flexów i kanałów w posadzkach (te ostatnie są najgłośniejsze). Gdybym robił jeszcze raz, wszystko było by na sztywnych. Czerpnia - tylna ściana garażu (ale mam też przejście do GWC, gdyby kiedyś pojawił się taki pomysł). Wylot (wyrzutnia) kanał fi 200 doklejony do komina spalinowego od pieca. Rekuperator jest zainstalowany nad garażem w suszarni, na ścianie wspólnej z łazienką. Mam kominek z płaszczem wodnym. Dodatkowo czerpię zimne powietrze z zewnątrz (nie połączone jest to w żaden sposób z instalacją wentylacji) pod posadzką i jest to szczelnie podłączone do zasilania w powietrze paleniska kominka. Nie wiem. Całość ciągnie około 30W na biegu nocnym i jakieś 50W na dziennym. 24h Dokucza w dwóch pomieszczeniach (kanały w posadzce). Nie bardzo, ale wyraźnie to słychać - szczególnie w nocy. Z 3 instalacji które widziałem moja jest najgłośniejsza - czyli da się to zrobić lepiej... Po instalacji kominka i wentylacji mechanicznej warto zastanowić sie nad sposobem dostarczania wilgoci do pomieszczeń. Warto rozważyć zakup dodatkowego nawilżacza do wentylacji albo przynajmniej jakiegoś dobrego nawilżacza wolnostojącego. Przy -4 na zewnątrz wilgotność w pomieszczeniach spada do 32% - 35%.
-
Makroterm ma wymiennik wbudowany. Obieg zamknięty ogrzewnaia podłącza się bezpośrednio do kominka, a obieg otwarty oddzielnie jest wyprowadzony z kominka do naczynia wzbiorczego. Niestety najmniejszy kominek z tej serii ma 19kW. Ja mam w wiatrołapie tylko podłogówkę i wydaje mi się, że dodatkowy grzejnik nie jest potrzebny. Podłogówka podobno nie jest polecana do sypialni. Poszukaj w Internecie wszystkich za i przeciw. Ja mam podłogówkę u góry tylko w łazience. Mam grzejniki w garażu, i zdarzyło mi się je wykorzystywać do chłodzenia kominka, ale nie mam automatyki. To może być dobry pomysł. Przy krzywej grzewczej 0.35 podłogówka na zasilaniu ma 29oC przy 1oC na zewnątrz (przy zadanej 20oC w pomieszczeniu). Dopiero przy temperaturach rzędu -10oC - -20oC płytki są wyraźnie ciepłe, ale nie za ciepłe. Chodziło mi o unikanie rozwiązań z jedną pompą, która zasila i podłogówkę i grzejniki a podłogówka jest regulowana za pomocą tzw. RTLa. Najlepsze możliwości regulacji instalacji c.o. istnieją gdy podłogówka nie jest łączona z kaloryferami. Podłogówka ma różną bezwładność i pojemność cieplną. Rozwiązanie z oddzielnymi pompami obiegowymi dla podłogówki, dla grzejników i z zaworem mieszającym dla podłogówki jest droższe, ale zapewnia większe możliwości regulacji.
-
Mam kominek Makrotermu NEO 19kw, piec jednofuncyjny Vaillanta Eco Tec plus 18 KW z regulatorem pogodowym VRC630, sprzęgło hydrauliczne, dwa niezależnie sterowane obiegi grzewcze (podłogówka z mieszaczem oraz kaloryfery - obieg bezpośredni) + zasobnik na c.w.u Vaillanta 120L. Wszystko jest pod zasilaniem awaryjnym (UPS). Kominek pomimo, że ma taką możliwość wykorzystywany jest wyłącznie do C.o. (c.w.u. nie w ogóle podłączone - to znacznie uprościło i tak już skomplikowaną jak na domek instalację hydrauliczną). Następujące wnioski po rocznej eksploatacji: - Jeżeli zależy ci na kosztach ogrzewania i chcesz dużo grzać kominkiem z PW to do tego co powyżej trzeba dokupić jeszcze bufor (duży dodatkowy zasobnik na c.o.) aby wykorzystać nadmiar mocy kominka w cieplejsze dni (u mnie ma to miejsce gdy temp. na zewnątrz są dodatnie) - Jeżeli dobrze ociepliłes dom, to wybierz piec gazowy z palnikiem modulowanym o jak najmniejszej warotści mocy minimalnej (po polsku - taki który jest w stanie grzać ciągle z małą mocą). Zachowując oczywiście zapas mocy nominalnej (ale nie za duży - ja mam 18 KW a do grzania przy -20 wystarczy 12 KW (mam zredukowaną moc c.o. na piecu) - do szybiego załadowania zasobnika potrzeba jendnak maksymalną moc (na szczęście te dwie wartości ustawia się niezależnie), - Podłogówka na dole w Virgo II (nawet w salonie pod deską Barlinecką sprawdza się świetnie). Tylko w gabinecie mam kaloryfer płytowy (może kiedyś będzie tam sypialnia). Przypilnuj wykonawcę aby zagęścił obiegi grzewcze przy oknach (w wykuszu w jadalni i w salonie), - Przy takiej konfiguracji jak ja mam, sprzęgło jest niezbędne (widziałem u sąsiada, że teraz można kupic piece Vaillanta ze sprzęgłem wbudowanym - tzw. lodówki to mają). - Nie oszczędzaj na sterowaniu podłogówką za pomocą ogranicznika wody na powrocie - ja się cieszę, że nie dałem się na to namówić. - Zasobnik 120L jest za mały nawet dla małej rodziny 150 to absolutne minimum. - Wentylacja z rekuperatorem jest ok - jest oszczędna (niestety moja nie jest całkiem cicha, ale to zupełnie inny temat). Nawet przy mrozie -20 powietrze nawiewane do domu miało ponad +18 oC! Dobrze się to też sprawuje z komnkiem (pod warunkiem, że kominek jest szczelny i że do spalania pobiera powietrze z zewnątrz). - Przy kładzeniu instalacji elektrycznych pociągnij następujące kable w relacji kotłownia - kominek: zasilające do kominka z kotłowni (aby jednym UPSem podtrzymywać i piec i kominek) - 3 x 1.5 + dwa kable 3 x 1.5 do zasilania pomp c.o. i c.w.u. + jeden na zapas 3 x 1.5. - W kotłowni warto zrobić gdzieś miejsce na UPS'a (przy instalacji kominka z PW zasilanie awaryjne jest konieczne aby nie zagotować płaszcza) Daj znać co jeszcze konkretnego cię interesuje. Marcin
-
O ile oczywiście w łazience są zamontowane czujki ruchu ... Bo jak kontaktrony w oknach to nic z tego ... Zanim dojdziesz do łazienki to jest duże prawdopodobieństwo że miniesz przynajmniej jedną czujkę. Tak jest przynajmniej u mnie.
- 15 421 odpowiedzi
-
- 01.17
- 12.16
-
(i 114 więcej)
Oznaczone tagami:
- 01.17
- 12.16
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gazem
- gazu
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- jakie macie zużycie
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- koszt ogrzewania domu samym gazem
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płacicie?
- rachunek
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie
- zużycie prądu
- ławy
-
Witajcie po dłuższej chwili. Cieszę się, że większość, która zaczęła w 2006/2007 już mieszka. My też mieszkamy (już prawie rok). Co do ogrzewania, to zdecydowaliśmy się na gaz ziemny + kominek z płaszczem wodnym i wentylację z rekuperatorem. Koszty ogrzewania gazem Virgo II opisałem w innym wątku: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3017584#3017584 Pozdrawiam!
-
CalorMatic 630 ma też dodatkowe wejście do pobudzania cyrkulacji na 5 minut. Jeżeli masz instalację alarmową to podłącz tam wyjście, które będzie się zwierać przy wzbudzeniu czujek ruchowych.
- 15 421 odpowiedzi
-
- 01.17
- 12.16
-
(i 114 więcej)
Oznaczone tagami:
- 01.17
- 12.16
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gazem
- gazu
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- jakie macie zużycie
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- koszt ogrzewania domu samym gazem
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płacicie?
- rachunek
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie
- zużycie prądu
- ławy
-
Witam. Dom Virgo II z podwójnym garażem z pracowni DobreDomy. Powierzchnia użytkowa 160m2, garaż 32 m2, kubatura 577 m3. Ściany - Silka 24 + 15 cm Wełny Rockwool. Dach 25 cm wełny. Podłoga na gruncie 10 cm styropianu. Okna 1,0. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Piec Vaillant 18kW Kondensacyjny na gaz ziemny + regulator pogodowy VRC630. Dwa obiegi grzewcze: podłogówka na dole i w łazienkach, grzejniki płytowe w pokojach i garażu , dodatkowe grzejniki drabinkowe w lazienkach. Ustawienia: parter 21oC, sypialnie 20oC, łazienki 24oC, suszarnia 19oC, garaz 7oC. Krzywe grzania w tym roku: podłogówka 0.35, kaloryfery 0.80. Ustawienia 4:30 - 7:00, 15:00 - 23:00 grzanie (20oC), temp. obnizenia (17oC). Dodatkowo kominek z PW 19kW. W pierwszym sezonie nie grzaliśmy kominkiem w ogóle i utrzymywaliśmy w środku wyższą temperaturę. Zużycie gazu (zaczęliśmy grzać w 7 listopdada 2007): grudzien 2007 - 20m3 dziennie styczen 2008 - 15 m3 luty - 21 m3 (suszenie posadzek z intensywnym wietrzeniem) marzec - 12 m3 kwiecien - 10 m3 pazdziernik - 4.3 m3 listopad - 6.5 m3 grudzien - 10.6 m3 (sporadyczne palenie w kominku) styczen - 10 m3 (testowanie kominka - prawie codziennie palenie po min. 5 - 6 godzin). Okresy rozliczeniowe od 18/19 każdego miesiąca. Z kominkiem można zoaszczędzić do ~4-5m3 gazu dziennie przy okolo 0oC na zewnatrz palac intensywnie okolo 6 godzin. Nie wiem czy to sie oplaca przy tych cenach drewna. Nie wspomnę o robieniu kotłowni z salonu
- 15 421 odpowiedzi
-
- 01.17
- 12.16
-
(i 114 więcej)
Oznaczone tagami:
- 01.17
- 12.16
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gazem
- gazu
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- jakie macie zużycie
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- koszt ogrzewania domu samym gazem
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- płacicie?
- rachunek
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- solary
- sswin
- stodo 12
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie
- zużycie prądu
- ławy
-
Trochę mało danych. Problemy jakie opisujesz mogą się wiązać z podbieraniem sobie wody przez pompy lub wadliwe działającymi (lub w złych miejscach) zaworach zwrotnymi, aczkolwiek nie koniecznie. Czy masz w swojej instalacji sprzęgło hydrauliczne? Czu kocioł jest jednofunkcyjny? Jak jest podłączony zasobnik do instalacji? Ile i jakie masz obiegi grzewcze? Podłogówkę i grzejniki są oddzielnie - tzn. czy oba mają niezależne sterowanie? (dwie oddzielne pompy, zawór z mieszaczem do podłogówki)? Jaki masz regulator pieca? Pogodowy? Jakie temperatury są na zasilaniach obiegów i na zewnątrz?
-
Trochę mało danych. Problemy jakie opisujesz mogą się wiązać z podbieraniem sobie wody przez pompy lub wadliwe działającymi (lub w złych miejscach) zaworach zwrotnymi, aczkolwiek nie koniecznie. Czy masz w swojej instalacji sprzęgło hydrauliczne? Czu kocioł jest jednofunkcyjny? Jak jest podłączony zasobnik do instalacji? Ile i jakie masz obiegi grzewcze? Podłogówkę i grzejniki są oddzielnie - tzn. czy oba mają niezależne sterowanie? (dwie oddzielne pompy, zawór z mieszaczem do podłogówki)? Jaki masz regulator pieca? Pogodowy? Jakie temperatury są na zasilaniach obiegów i na zewnątrz?
-
Mogę się podzielić doświadczeniami z następującą konfiguracją: Makroterm Turbokominek NEO 18 kw, piec gazowy Vaillant Eco-coś jednofunkcyjny z zasobnikiem, dwa obiegi grzewcze - podłogówka z mieszaczem oraz kaloryfery wyposazone w termoregulatory, sprzęgło hydrauliczne, zrównoważona wentylacja z rekuperatorem. Zasilanie awaryjne dla kotłowni i kominka (reku nie). Dom ma około 160m2, kominek zainstalowany jest w salonie. Kotłownia oddalona jest od kominka o około 10 m (po rurach - miedzianych). W salonie wentylacja jest nawiewno - wywiewna, kotłownia posiada wentyalcję grawitacyjną. W salonie wyprowadzono pod posadzką dodatkowe zasilanie paleniska kominka w świeże powietrze z zewnątrz (nie połączone w żaden sposób z reku czy innymi kanałami wentylacyjnymi w domu). Wkład Makrotermu jest szczelny, może nie jakoś super hiper, ale nie ma żadnego otworu zasilania w powietrze do paleniska poza wlotem wentylatora turbiny pod paleniskiem - do którego z kolei przymocowałem "na własną rękę" koniec tego dodatkowego kanału wentylacyjnego. Kominek spisuje się ok. W większości wypadków i przy odrobinie wprawy można opanowac nawet dorzucanie drewna bez zadymiania salonu i to bez konieczności wytwarzania nadciśnienia za pomoca rekuperatora. Gdy na zewnątrz ostatnio temperatura spadła poniżej -15 oC i zaczął zamarzać wymiennik rekuperator ogrniczał nawiew aby go rozmrozić i tylko w takiej sytuacji przed otworzeniem paleniska trzeba było wyłączać wywiew rekuperatora. Jeżeli masz rekuperator z grzałką (nagrzewnicą wstępną) nie będziesz miał tego problemu. Kominek ma podpięty tylko obieg CO (nie stosuję kominka do CWU) za pomocą zestawu pompowego dostarczonego z kominkiem do zamkniętej instalacji CO. Aby piec gazowy załączał się po wygaszeniu kominka a wyłączał gdy kominek osiągnął temperaturę zadaną (48oC i nie da się mniej na tym modelu Makroterma) sam dodałem dodatkowy przekaźnik, który gdy startuje pompa CO rozłącza jakąś zworkę w Vaillancie. Piec przestaje grzać CO (CWU dalej grzeje gdy trzeba), ale regulator pogodowy działa nadal! W efekcie podłogówka ma zawsze taką temperaturę jak trzeba (temperatura zasilania z kominka zawsze jest wyższa niż potrzebna na zasilanie podłogówki) a temepratura wody do kaloryferów jest zawsze taka jaka się nagrzeje na kominku. Dzięki temu, że regulator pogodowy Vaillanta pokazuje jaka jest temperatura zadana dla każdego obiegu (na podstawie temp zewn., krzywej grzewczej i temp w pomieszczeniu) i jaka jest obecnie mogę od czasu do czasu korygować temperaturę na regulatorze Makrotermu (podnosić gdy kominek nie osiąga temperatury zadanej lub obniżać gdy jest za wysoka). Szkoda, że nie Makroterm nie robi regulatora z interface E-BUS - może dało by się to jakoś ożenić... Marcin
-
Mogę się podzielić doświadczeniami z następującą konfiguracją: Makroterm Turbokominek NEO 18 kw, piec gazowy Vaillant Eco-coś jednofunkcyjny z zasobnikiem, dwa obiegi grzewcze - podłogówka z mieszaczem oraz kaloryfery wyposazone w termoregulatory, sprzęgło hydrauliczne, zrównoważona wentylacja z rekuperatorem. Zasilanie awaryjne dla kotłowni i kominka (reku nie). Dom ma około 160m2, kominek zainstalowany jest w salonie. Kotłownia oddalona jest od kominka o około 10 m (po rurach - miedzianych). W salonie wentylacja jest nawiewno - wywiewna, kotłownia posiada wentyalcję grawitacyjną. W salonie wyprowadzono pod posadzką dodatkowe zasilanie paleniska kominka w świeże powietrze z zewnątrz (nie połączone w żaden sposób z reku czy innymi kanałami wentylacyjnymi w domu). Wkład Makrotermu jest szczelny, może nie jakoś super hiper, ale nie ma żadnego otworu zasilania w powietrze do paleniska poza wlotem wentylatora turbiny pod paleniskiem - do którego z kolei przymocowałem "na własną rękę" koniec tego dodatkowego kanału wentylacyjnego. Kominek spisuje się ok. W większości wypadków i przy odrobinie wprawy można opanowac nawet dorzucanie drewna bez zadymiania salonu i to bez konieczności wytwarzania nadciśnienia za pomoca rekuperatora. Gdy na zewnątrz ostatnio temperatura spadła poniżej -15 oC i zaczął zamarzać wymiennik rekuperator ogrniczał nawiew aby go rozmrozić i tylko w takiej sytuacji przed otworzeniem paleniska trzeba było wyłączać wywiew rekuperatora. Jeżeli masz rekuperator z grzałką (nagrzewnicą wstępną) nie będziesz miał tego problemu. Kominek ma podpięty tylko obieg CO (nie stosuję kominka do CWU) za pomocą zestawu pompowego dostarczonego z kominkiem do zamkniętej instalacji CO. Aby piec gazowy załączał się po wygaszeniu kominka a wyłączał gdy kominek osiągnął temperaturę zadaną (48oC i nie da się mniej na tym modelu Makroterma) sam dodałem dodatkowy przekaźnik, który gdy startuje pompa CO rozłącza jakąś zworkę w Vaillancie. Piec przestaje grzać CO (CWU dalej grzeje gdy trzeba), ale regulator pogodowy działa nadal! W efekcie podłogówka ma zawsze taką temperaturę jak trzeba (temperatura zasilania z kominka zawsze jest wyższa niż potrzebna na zasilanie podłogówki) a temepratura wody do kaloryferów jest zawsze taka jaka się nagrzeje na kominku. Dzięki temu, że regulator pogodowy Vaillanta pokazuje jaka jest temperatura zadana dla każdego obiegu (na podstawie temp zewn., krzywej grzewczej i temp w pomieszczeniu) i jaka jest obecnie mogę od czasu do czasu korygować temperaturę na regulatorze Makrotermu (podnosić gdy kominek nie osiąga temperatury zadanej lub obniżać gdy jest za wysoka). Szkoda, że nie Makroterm nie robi regulatora z interface E-BUS - może dało by się to jakoś ożenić... Marcin
-
Odsprzedam 300 kg (10 wiader) tynku silikonowego Terranowa terrasol TD341 (kornik 2.0) - kolor 235C (jak na zdjęciu). Tynk został zakupiony w lipcu 2007 - do 18.06.2008 ma gwarancję jakości producenta. Cena w BAT - 9.69 za kilo - odsprzedam za ~6 PLN za kilo. Wg producenta 300 kg wystarczy na 81 m2 - u mnie 300 kg wystarczyło na ponad 90 m2 (kupiłem 2 razy za dużo). Kontakt Marcin 0501580085 lub na priv. link - opis producenta http://ayeto.neostrada.pl/Budowa%20564.jpghttp://ayeto.neostrada.pl/Budowa%20563.jpg
- 20 952 odpowiedzi
-
- chwaszczyna
- dobrzewin
- (i 12 więcej)
-
Grupa trójmiasto i okolice
mleyk odpowiedział Ivo → na topic → GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE Topics
Odsprzedam 300 kg (10 wiader) tynku silikonowego Terranowa terrasol TD341 (kornik 2.0) - kolor 235C (jak na zdjęciu). Tynk został zakupiony w lipcu 2007 - do 18.06.2008 ma gwarancję jakości producenta. Cena w BAT - 9.69 za kilo - odsprzedam za ~6 PLN za kilo. Wg producenta 300 kg wystarczy na 81 m2 - u mnie 300 kg wystarczyło na ponad 90 m2 (kupiłem 2 razy za dużo). Kontakt Marcin 0501580085 lub na priv. link - opis producenta http://ayeto.neostrada.pl/Budowa%20564.jpghttp://ayeto.neostrada.pl/Budowa%20563.jpg -
Witajcie! Szukam stolarza który wykonałby podbitkę drewnianą w okolicach Żukowa w domku jednorodzinnym. Przejrzałem cały wątek ale nic nie znalazłem Marcin
- 20 952 odpowiedzi
-
- chwaszczyna
- dobrzewin
- (i 12 więcej)
-
Grupa trójmiasto i okolice
mleyk odpowiedział Ivo → na topic → GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE Topics
Witajcie! Szukam stolarza który wykonałby podbitkę drewnianą w okolicach Żukowa w domku jednorodzinnym. Przejrzałem cały wątek ale nic nie znalazłem Marcin -
Witam, U nas kończą robić się tynki na elewacji (brakuje naprawdę mało) i karton-gipsy w środku. W poniedziałek wchodzi kafelkarz. Z zewnątrz na wiosnę zostanie tynk na cokole, obłożenie tarasów, balustrady balkonów, podbitka i utwardzenie podjazdu + wejścia do domu. A środek musi być gotowy do końca stycznia... Jak opanuję wklejanie zdjęć to się pochwalę Dzisiaj udało mi sie złożyć instalację RTV. Mam w sumie 6 programów naziemnych: TVP1, TVP2, TVP3, TV4, TVN, Polsat. Za radą dipola powiesiłem na kominie uchyty do anteny satelitarnej i dwumetrowy maszt na inne anteny. Rozdzielnia RTV siedzi w pustce komina na poddaszu. Do każdego pokoju leci kabel antenowy do gniazdek RTV (w salonie jest ich więcej - 4 - na wszelki wypadek). Na razie wszystko działa tak jak miało Pozdrawiam Virgowiczów, Marcin
-
Aniu, właśnie zaczynam zamykać stan surowy (122 m + 25 m garażu) i mogę już oszacować, że stan surowy zamknięty powinien zamknąć mi się kwotą około 160 tys zł. Dach będę krył blachodachówką i materiały, w absolutnej większości, kupiłem tuż przed falą podwyżek. Kwota, którą podałaś nie wydaje mi się szokująca. Jeżeli jest to pewna firma to chyba warto ją szybko zaklepać. O ile wszystko pójdzie ok, to pod koniec czerwca będę zamykał stan surowy (160m + 43m garaż). W tej chwili kalkulacja opiewa na 235 tys zł. Dach 280m2 - dachówka ceramiczna. Większość materiałów kupiłem przed falą podwyżek. Jest niestety jeszcze kilika niewiadomych, które mogą podbić końcową kwotę... Marcin
- 20 952 odpowiedzi
-
- chwaszczyna
- dobrzewin
- (i 12 więcej)
-
Grupa trójmiasto i okolice
mleyk odpowiedział Ivo → na topic → GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE Topics
Aniu, właśnie zaczynam zamykać stan surowy (122 m + 25 m garażu) i mogę już oszacować, że stan surowy zamknięty powinien zamknąć mi się kwotą około 160 tys zł. Dach będę krył blachodachówką i materiały, w absolutnej większości, kupiłem tuż przed falą podwyżek. Kwota, którą podałaś nie wydaje mi się szokująca. Jeżeli jest to pewna firma to chyba warto ją szybko zaklepać. O ile wszystko pójdzie ok, to pod koniec czerwca będę zamykał stan surowy (160m + 43m garaż). W tej chwili kalkulacja opiewa na 235 tys zł. Dach 280m2 - dachówka ceramiczna. Większość materiałów kupiłem przed falą podwyżek. Jest niestety jeszcze kilika niewiadomych, które mogą podbić końcową kwotę... Marcin